وزیر دفاع آمریکا: برقراری خط تلفن قرمز با چین لازم است

به گزارش مجله وتورلد، وزیر دفاع آمریکا به قانونگذاران کشورش گفت، چین مصمم به کنترل کردن حوزه هند-اقیانوسیه بوده و بدون وجود یک خط تماس مستقیم بین رهبران واشنگتن و پکن، یک حادثه کوچک میتواند باعث بروز یک بحران گردد.

وزیر دفاع آمریکا: برقراری خط تلفن قرمز با چین لازم است

با ما همراه باشید و با تور چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

نشریه نیکِی، لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا در اظهاراتی خطاب به قانونگذاران کشورش، فقدان وجود یک خط تلفن مستقیم بین چین و آمریکا موسوم به تلفن قرمز را یک مساله حیاتی خواند.

او این جواب را در پاسخ به سوال سناتور انگوس کینگ عنوان کرد؛ سوالی که در جریانش این سناتور آمریکایی شرایط فعلی را با شرایط توصیف شده در کتاب تفنگهای آگوست نوشته باربارا تاچمن، از زمان منتهی به جنگ دنیای اول مقایسه کرد.

کینگ در جریان یک جلسه استماع مربوط به بودجه نظامی که از سوی کمیته نیروهای مسلح سنای آمریکا برگزار گردید گفت، 11 نسخ از ترجمه چینی این کتاب در وبسایت آمازون در دسترس قرار گرفته است و من فکر می کنم کاری که ممکن است انجام دهم این است که این نسخه ها را بخرم و آنها را برای دفتر سیاسی حزب (حزب کمونیست چین) در پکن بفرستم.

کینگ اظهار کرد: این از نظر من نگران نماینده است که ظاهرا ما یک خط تلفن داغ، خط تلفن مستقیم، یا هر چیزی که می خواهید اسمش را بگذاریم، با چین هم در سطح ریاست جمهوری و هم در سطح وزیر دفاع نداریم. درک من این است که چینی ها به آن بی میل هستند اما من معتقدم این باید یک اولویت امنیت ملی باشد.

آستین در پاسخ به سوال کینگ درباره اینکه آیا یک راه مهم تخفیف ریسک تشدید تصادفی درگیری برقراری روابط بهتر در هر دو سطح است گفت: من کاملا با شما موافقم.

او ادامه داد: می دانید، با نگاه به بعضی از رفتارهای تهاجمی که ما از سوی چین در حوزه هند-اقیانوسیه شاهد بوده ایم، من نگران رخدادی هستم که باعث بروز یک بحران گردد و من فکر می کنم ما نیازمند این قابلیت هستیم که بتوانیم هم با همپیمانان و شرکایمان و هم با رقبا یا رقبای بالقوه خود مصاحبه کنیم.

وی اضافه کرد: من در این نگرانی با شما شریک هستم و کاملا با شما موافقم که چنین چیزی حیاتی است.

آستین در این نشست با پرسشهای مکرر سناتورها درباره ارزیابی اش از نیات چین و اینکه آیا آمریکا کوشش کافی در قبال پیروز شدن در جنگ احتمالی با چین صرف می نماید روبرو شد. او گفت: من قطعا معتقدم هدف آنها کنترل حوزه هند-اقیانوسیه است. و من بعلاوه معتقدم که آنها مایل هستند به این که در دنیا کشور مسلط یا برتر باشند. و من بعلاوه فکر می کنم آنها به سمت این هدف کوشش می نمایند.

مارک میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا هم در این نشست در پاسخ به سوال سناتور جاش هاولی درباره لزوم آمادگی برای بازداشتن چین از اقدام علیه تایوان در عرض سه تا پنج و هفت سال آینده اظهار کرد که ماموریت اصلی باید بازدارندگی باشد نه درگیری.

این ژنرال چهارستاره اظهار کرد: در این مورد مساله کلیدی بازدارندگی است. ما در شرایط رقابت استراتژیک ابرقدرتها هستیم. این شرایط باید در سطح رقابت باقی بماند و بازدارندگی کلید جلوگیری از کشیده شدن آن از رقابت به حادثه یا جنگ است.

او تاکید نمود، بازدارندگی زمانی کارکرد دارد که یک طرف قابلیتی را داشته باشد و طرف دیگر آن را بداند و شما باید دشمنتان را متوجه این قابلیت کنید.ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 11 مرداد 1400 بروزرسانی: 11 مرداد 1400 گردآورنده: vetworld.ir شناسه مطلب: 1774

به "وزیر دفاع آمریکا: برقراری خط تلفن قرمز با چین لازم است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزیر دفاع آمریکا: برقراری خط تلفن قرمز با چین لازم است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید