شرکت های کاغذی صندوق بازنشستگی معین تکلیف می شوند

به گزارش مجله دامپزشکی، مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری با بیان اینکه ادامه فعالیت هلدینگ ها و شرکت هایی که سودآوری لازم برای صندوق بازنشستگی نداشته باشند، قطعا به صلاح نیست، گفت: ظرف یک ماه اخیر به جمع بندی لازم رسیدیم و با سرعت در حال تعیین تکلیف شرکت ها به خصوص شرکت های کاغذی هستیم و همه بنگاه های تابعه صندوق باید با استراتژی فعلی هم راستا شوند.

شرکت های کاغذی صندوق بازنشستگی معین تکلیف می شوند

به گزارش مجله دامپزشکی، دکتر اکبر افتخاری در نشست هم اندیشی با مدیرعامل هلدینگ آتیه صبا و مدیران شرکت های تابعه این هلدینگ با تاکید بر ضرورت ایجاد تفکر استراتژیک در شرکت های صندوق بازنشستگی کشوری توضیح داد: فضای مالی موجود و رقابت بازار به ما اجازه نمی دهد که برای محاسبه سود و زیان شرکت ها، تا یک سال صبر کنیم و تازه در آن موقع متوجه زیان یا سود محقق نشده شرکت ها باشیم.

او ادامه داد: باید تفکر استراتژیک در هلدینگ ها و شرکت های صندوق پیاده سازی گردد تا برای اتفاقات مختلف از جمله آسیب های محیطی پیش بینی و تمهدات لازم اندیشیده شده باشد.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری با بیان اینکه چهار راهکار برای مدیریت مالی صندوق پیش بینی شده و در حال انجام است، گفت: اولین راهکار خروج سریع از بنگاه های زیان ده یا کم بازده و بنگاه هایی است که امیدی به بازدهی آن ها نیست. دومین راهکار، احیا و یاری به شرکت هایی است که سوددهی پایین دارند، اما در آینده می توان انتظار سودآوری از آن ها داشت. سومین راهبرد، این است که سهام داری و مدیریت پرتفو را اصلاح و تقویت کنیم و چهارمین راهکار صندوق بازنشستگی ورود به کسب و کارهای کم سرمایه، نوگرایانه و دانش بنیان و در عین حال پربازده است.

افتخاری گفت: کسب و کارهای آینده باید در مدیریت مالی صندوق بازنشستگی و هلدینگ ها و شرکت های تابعه آن به عنوان یک اصل دنبال شده و اجرایی گردد. امروز دیگر نمی توان با تکیه بر کسب و کارهای در حال نابودی یا کم بازده و بی اثر به دنبال سودآوری بود.

وی اضافه نمود: تحقق مدیریت پرتفوی، تدوین و اجرای سند استراتژیک شرکت ها، تشکیل کمیته ساماندهی بنگاه های مالی صندوق بازنشستگی به صورت هفتگی و معین تکلیف شرکت های تحت مدیریت هلدینگ های صندوق به شکل جدی در حال انجام است.

افتخاری تاکید نمود: به همین منظور، مجامع فصلی برای آنالیز سود و زیان و نحوه فعالیت های شرکت ها و هلدینگ های تابعه این صندوق برگزار می گردد.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری با بیان اینکه مجامع فصلی به آنالیز دقیق و بهینه فعالیت شرکت های تابعه و میزان سود و زیان آن ها یاری می نماید، گفت: با این روش تصمیم گیری و اعمال روش هایی برای بهینه کردن فعالیت ها و افزایش سودآوری شرکت ها و هلدینگ ها و دفاع از سرمایه ای که در اختیار همه ما قرار گرفته است، شکل اجرایی و عملی به خود خواهد گرفت.

افتخاری گفت: در مدیریت یک شرکت یا بنگاه مالی نمی توان با دارایی در اختیار که متعلق به بازنشستگان و حق الناس است به گونه ای رفتار کرد که یا سود حداقلی داشته باشد یا در شرایط بدتر دچار زیان گردد.

او با بیان اینکه ادامه فعالیت هلدینگ ها و شرکت هایی که سودآوری لازم برای صندوق بازنشستگی نداشته باشند، قطعا به صلاح نیست، گفت: ظرف یک ماه اخیر به جمع بندی لازم رسیدیم و با سرعت در حال معین تکلیف شرکت ها به خصوص شرکت های کاغذی هستیم و همه بنگاه های تابعه صندوق باید با استراتژی فعلی هم راستا شوند.

وی تاکید نمود: صندوق بازنشستگی کشوری از شرکت های با ریسک بالا خارج شده و به سمت پرتفوی با سودآوری بالا و با ریسک پایین و مطمئن حرکت خواهد نمود. بازنشستگان ما انتظار دارند صاحب سرمایه هایی با یک استراتژی معین یعنی بازدهی مناسب و بلند مدت باشند. هرچه خارج از این خط کش باشد باید با فوریت از آن خارج شویم.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری یادآور شد: این صندوق یک مجموعه عظیم است و بازنشستگان ما به عنوان ذینفعان اصلی انتظار سرمایه گذاری مناسب و بهینه دارند. بنابراین باید به گونه ای عمل کنیم که رضایت حداکثری بازنشستگان تحت پوشش حاصل گردد.

افتخاری گفت: هیچ شرکتِ زیان دهی وجود ندارد مگر با سوء مدیریت؛ این مساله به خصوص در صندوق بازنشستگی که خود یک برند محسوب می گردد، بیشتر نمایان است. در این سطح، هم منابع و هم ظرفیت های لازم به ویژه برند یک صندوق دولتی و بسیاری دیگر از شاخص های مورد احتیاج برای مدیریت بهینه یک بنگاه مالی وجود دارد، بنابراین آنچه موجب زیان آوری شده همان سوء مدیریت است.

او همچنین اظهار کرد: کمیته هایی در حوزه های مختلف از جمله حقوقی با حضور شرکت ها و هلدینگ ها و مشاوران و کارشناسان متخصص تشکیل شده تا با سرعت و به شکل کارشناسی مسائل را پیگیری و حل و فصل نمایند.

افتخاری اضافه نمود: از سوی دیگر در حوزه شفافیت و مبارزه با فساد با توجه به تعهداتی که وجود دارد با جدیت پیگیر هستیم؛ اما این سیاست از راه و روش خودش پیگیری خواهد شد و کوشش ما در صندوق بازنشستگی دور کردن این صندوق و شرکت های آن از مسائل سیاسی و سیاست زدگی به خصوص در بحث برخورد با تخلفاف و شفافیت است.

براساس گزارش روابط عمومی منبع صندوق بازنشستگی، وی توضیح داد: در برخورد با تخلفات و فساد باید از راه درست و قانون مند عمل و با سعه صدر و اخلاق مداری حرکت کرد. آن جایی که فساد اتفاق افتاده باید با سرعت و قاطعانه و از جهت قانونی پیگیری گردد.

افتخاری با اشاره به همسان سازی حقوق بازنشستگان کشوری و افزایش حقوق این جامعه پیشکسوت و فرهیخته، گفت: مسائلی چون همسان سازی و افزایش حقوق بازنشستگان جزو خواسته های بازنشستگان عزیز است که در حال پیگیری است. در کنار این دغدغه مهم، توسعه سبد معیشتی بازنشستگان، بحث های درمان و سلامت، برنامه های فرهنگی و اجتماعی نیز در دستور کار صندوق به عنوان یک وظیفه اجتماعی قرار گرفته است و وظیفه ما پرداختن به این مسائل نیز هست.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 15 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 15 اردیبهشت 1399 گردآورنده: vetworld.ir شناسه مطلب: 894

به "شرکت های کاغذی صندوق بازنشستگی معین تکلیف می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرکت های کاغذی صندوق بازنشستگی معین تکلیف می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید