گیاهان دارویی مؤثر در ترک اعتیاد

به گزارش مجله دامپزشکی، پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی، تحقیقات مختلفی در زمینه تولید داروی گیاهی برای درمان اعتیاد انجام داده است و برای نخستین بار، نخستین داروی گیاهی مجوزدار کشور در زمینه ترک اعتیاد، سال گذشته از طریق این پژوهشکده، تولید و به بازار عرضه شد.

گیاهان دارویی مؤثر در ترک اعتیاد

به گزارش خبرنگاران، 26 ژوئن برابر با 5 تیرماه از طریق مجمع عمومی سازمان ملل متحد، به نام روز دنیای مبارزه با مواد مخدر نامگذاری شده است. هدف از این نامگذاری ابراز عزم سیاسی ملت ها در امر مبارزه با پدیده خانمان سوز مواد مخدر، کنترل آن و انجام اقدامات بین المللی در خصوص مبارزه با قاچاق مواد مخدر است.

دکتر رضا غفارزادگان، رئیس پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی همزمان با هفته مبارزه با مواد مخدر با اشاره به اینکه اعتیاد به نام یک آسیب اجتماعی، عوارض جسمی و روانی بسکمک دارد و از مهم ترین مسائل اجتماعی، اقتصادی و بهداشتی به تعداد می رود، تأکید کرد: عوارض ناشی از اعتیاد باعث رکود اجتماعی در زمینه های مختلف می شود و تهدیدی جدی برای سلامت جامعه می باشد و اگر علل گرایش افراد به مواد مخدر بررسی و رفع نشود، درمان جسمی و روانی هم نتیجه بخش نخواهد بود.

دکتر غفارزادگان با اشاره به فعالیت این پژوهشکده در زمینه تولید داروهای گیاهی برای کمک به ترک اعتیاد گفت: در پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی، تحقیقات در زمینه تولید داروی گیاهی برای درمان اعتیاد از گیاه دارویی تلخ بیان شروع شد که با توجه به نتایج مثبت آزمایش ها، برای نخستین بار توانستیم سال گذشته نخستین داروی گیاهی مجوزدار کشور در زمینه ترک اعتیاد را تولید و عرضه کنیم.

رئیس پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی شرح داد: از سال گذشته و همزمان با سالروز تشکیل جهاد دانشگاهی که این دارو رونمایی شد تا به حال، فعالیت هایی در زمینه توزیع این دارو در سطح داروخانه های سراسر کشور اجرا شده و با جلسات متعدد و رایزنی هایی که با ستاد مبارزه با مواد مخدر برگزار شده، در آینده ای نزدیک داروی ترک اعتیاد ایمپودتوکسین در اختیار کمپ های ترک اعتیاد سراسر کشور قرار خواهد گرفت.

داروی گیاهی ایمپودتوکسین عوارض جانبی بسیار محدودی داشته و مسائل ناشی از ترک اعتیاد مانند اسهال، استفراغ، رعشه، گیجی، عوارض عصبی و تشنج را به حداقل ممکن می رساند.

دکتر علی رزمی، عضو هیات علمی پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی هم درخصوص تحقیقاتی که به تازگی بر روی گیاهان دارویی موثر در ترک اعتیاد در دنیا اجرا شده است، گفت: یکی از گیاهانی که به تازگی مورد تحقیق قرار گرفته و در رفع ولع مصرف به مواد مخدر موثر است، ایبوگایین (Ibogaine) می باشد. ایبوگایین آلکالوئیدی است که از ریشه یک درختچه آفریقایی به نام علمی Tabernanthe iboga گرفته می شود و در آفریقا در جشن های مذهبی و همچنین مصارف پزشکی کاربرد دارد و در فرانسه قرص های 200 میلیگرمی آن به نام Lambarene در بازار موجود است.

به گزارش روابط عمومی پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی، دکتر رزمی خاطر نشان کرد: عصاره ریشه این گیاه تقریباً دارای 5 میلی گرم ایبوگایین است که به نام محرک عصبی-عضلانی استفاده می شود. مطالعات حیوانی در اواخر قرن بیستم هم این کارآیی را تائید کرده است و به صورت تجربی متوجه شدند که تک دوز بالای ایبوگایین می تواند بر روی سندروم ترک و ولع مصرف مخدرها مفید باشد. اولین اثرات یافت شده از ایبوگایین از وابستگی دارویی به هروئین در افرادی شروع شد که خودشان اقدام به درمان با ایبوگایین کرده بودند. از 33 بیمار، 25 بیمار قطع کامل علائم سندروم ترک مصرف و ولع مصرف را گزارش کرده بودند. کسانی که با حدود mg/kg 10-12 ایبوگایین درمان شده بودند حتی پس از یک ماه مصرف هم ولع مصرف را گزارش نکردند. بعدها کارآیی تجویز تنها یک دوز 400 تا 1000 میلی گرمی در وابستگی مخدرها اثبات شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 تیر 1400 بروزرسانی: 30 تیر 1400 گردآورنده: vetworld.ir شناسه مطلب: 1751

به "گیاهان دارویی مؤثر در ترک اعتیاد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گیاهان دارویی مؤثر در ترک اعتیاد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید