درخواست دبیر کل سازمان ملل از آمریکا برای لغو تحریم های ایران

به گزارش مجله وتورلد، به گزارش خبرنگاران، آنتونیو گوترش در این گزارش که در آستانه نشست 30 ژوئن (9 تیرماه) شورای امنیت منتشر شده است، گفت: از تعاملات دیپلماتیک اخیر که از آوریل 2021 و در مورد کمیسیون مشترک در مورد این توافق برجسته انجام می شود، دلگرمم چرا که فرصتی را برای ایران و آمریکا فراهم می کند تا به اجرای کامل و موثر برجام و قطعنامه 2231 (2015) بازگردند.

درخواست دبیر کل سازمان ملل از آمریکا برای لغو تحریم های ایران

دبیر کل سازمان ملل شرح داد: از ایالات متحده درخواست می کنم تحریم های مندرج در این طرح را لغو و معافیت ها در رابطه با تجارت نفت با جمهوری اسلامی ایران و پروژه های منع گسترش سلاح های هسته ای در چارچوب برجام را تمدید کند.

مقام ارشد سازمان ملل افزود: این مراحل برای تسهیل اجرای کامل و صحیح برجام و قطعنامه 2231 (2015) مورد نیاز است تا مردم ایران از منافع ملموس برجام اطمینان حاصل پیدا کنند.

گوترش به طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از حقوق ملت ایران در واکنش به اقدام ایالات متحده آمریکا و کاهش تعهدات هسته ای اشاره کرده و با اشاره به نصب سانتریفیوژهای جدید برای غنی سازی اورانیوم، گزارش داده ایران سطح غنی سازی را به 60 درصد رسانده است.

در این گزارش به فعالیت های بازدارندگی ایران و پرتاب ماهواره با همکاری روسیه نیز اشاره شده است.

قرار است نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد برای بررسی گزارش دوره ای دبیرکل این سازمان درباره اجرای قطعنامه 2231 مربوط به توافق هسته ای ایران، روز چهارشنبه 30 ژوئن (9 تیر) برگزار شود.

مذاکرات برجام پس از شش دور گفت وگوهای فشرده و مستمر در وین، به مراحل سرانجامی نزدیک شده و دیپلمات ها امیدوارند این توافق ظرف هفته های آینده فعال شود.

در آخرین نشست کمیسیون مشترک برجام در وین، هیات های شرکت کننده با ابراز خرسندی از پیشرفت های صورت گرفته برای احیای برجام، بار دیگر بر عزم و جدیت خود برای پیگیری فرایند گفتگوها با هدف یافتن راه حل هایی برای چند موضوعی که هنوز حل و فصل نشده اند تاکید کردند.

در سرانجام این نشست، هیات ها برای کسب دستورالعمل های سیاسی در خصوص مسائل باقی مانده راهی پایتخت ها شدند.

یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا با بیان اینکه دور هفتم مذاکرات وین در آینده نزدیک برگزار می شود، گفت: بازگشت به برجام را آغاز فرآیندی دیپلماتیک می دانیم.

به گزارش ایرنا، این مقام آمریکایی شرح داد: در برخی حوزه ها از جمله گام هایی که ایران باید در فعالیت هسته ای بردارد، یا تحریم هایی که مورد بحث است و یا ترتیب گام هایی که دو طرف باید بردارند هنوز اختلافات جدی وجود دارد و مسائل مهمی باقی مانده که باید حل شود.

منبع: ایرنا

مهم ترین اخبار حوزه اجتماعی و سیاسی را در صفحه جامعه خبرنگاران بخوانید.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 18 تیر 1400 بروزرسانی: 18 تیر 1400 گردآورنده: vetworld.ir شناسه مطلب: 1729

به "درخواست دبیر کل سازمان ملل از آمریکا برای لغو تحریم های ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درخواست دبیر کل سازمان ملل از آمریکا برای لغو تحریم های ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید