بیانیه سه کشور اروپایی و آمریکا درباره ایران

به گزارش مجله دامپزشکی، وزرای امور خارجه سه کشور اروپایی عضو برجام و آمریکا عصر پنجشنبه با صدور بیانیه ای مشترک بر اراده خود برای تقویت برجام تاکید کردند، اما در عین حال هشدار دادند که توقف اقدامات داوطلبانه تحت برجام فرصت برای دیپلماسی مجدد را به محاق می برد.

بیانیه سه کشور اروپایی و آمریکا درباره ایران

با ما سفر کنید و با تور ارزان اروپا پاییز 1400 از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

بخش هایی از این بیانیه که یک نسخه آن در تارنمای وزارت امور خارجه انگلیس منتشر شد آمده است:

در مورد ایران، سه کشور اروپایی و ایالات متحده منافع بنیادی مشترک خود در زمینه حفظ نظام منع اشاعه هسته ای و جلوگیری ابدی از دستیابی ایران به سلاح هسته ای را ابراز کردند.

سه کشور اروپایی از نیت اعلام شده ایالات متحده برای بازگشت به دیپلماسی با ایران و از سر گیری گفت وگوهای عمیق و قابل اتکا میان سه کشور اروپایی و ایالات متحده استقبال کردند.

وزیران خارجه، بر تمایل خود برای ادامه رایزنی و هماهنگی با طرف های مختلف از جمله چین و روسیه در مورد این مسئله کلیدی تأکید نموده و نقش مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در کسوت هماهنگ کننده کمیسیون مشترک برجام را یادآور شدند.

سه کشور اروپایی و ایالات متحده بر هدف مشترک خود مبنی بر بازگشت ایران به پایبندی کامل به تعهداتش در برجام تأکید کردند.

چنانچه ایران به رعایت دقیق تعهداتش در برجام برگردد ایالات متحده نیز اقدام مشابه انجام خواهد داد و آماده رایزنی با ایران در جهت این هدف خواهد بود.

به همین دلیل، سه کشور اروپایی و ایالات متحده آمریکا از ایران خواستند از برداشتن گام های بیشتر به خصوص در زمینه تعلیق اجرای پروتکل الحاقی و محدودسازی فعالیت های راستی آزمایی آژانس بین المللی انرژی اتمی در ایران خودداری کند.

سه کشور اروپایی و ایالات متحده در مورد ماهیت خطرناک هر گونه تصمیم برای محدودسازی دسترسی آژانس اتمی هم نظرند و از ایران می خواهند تبعات چنین اقدام پرمخاطره ای را به خصوص در این برهه که فرصت جدیدی برای دیپلماسی فراهم شده، در نظر بگیرد. آنها حمایت کامل خود را از نقش حرفه ای و بی طرف آژانس بین المللی انرژی اتمی و مدیر کل آن و کوشش هایشان در جهت راستی آزمایی و نظارت بر تعهدات هسته ای ایران ذیل برجام مورد تأکید قرار دادند.

سه کشور اروپایی و ایالات متحده علاوه بر این، نگرانی های مشترک خود را از اقدامات اخیر ایران در فراوری اورانیوم غنی شده تا سطح 20 درصد و اورانیوم فلزی ابراز کردند. این فعالیت ها هیچ توجیه منطقی برای فعالیت های صلح آمیز ندارد. فراوری اورانیوم فلزی گامی اساسی در جهت ساخت سلاح هسته ای است.

سه کشور اروپایی از احتمال بازگشت ایران و آمریکا به پایبندی برجام استقبال کردند. سه کشور اروپایی و ایالات متحده عزم خود را برای قوی تر کردن برجام و همکاری با شریکان منطقه ای و جامعه بین المللی جهت رسیدگی به نگرانی های گسترده تر امنیتی مربوط به برنامه موشکی و فعالیت های منطقه ای ایران، مورد تأکید قرار دادند. ما به همکاری با یکدیگر در راستای این اهداف متعهدیم.

وزیران خارجه همچنین از ایران خواستند همه اتباعی را که خودسرانه بازداشت شده اند را آزاد نموده و آنها را به جمع خانواده هایشان برگرداند. آنها همچنین نگرانی عمیق خود را از تداوم نقض فاحش حقوق بشر در ایران ابراز کردند.

واکنش ظریف

بلافاصله پس از انتشار این بیانیه محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه در توئیتی به آن پاسخ داد.

ظریف نوشت: به جای فلسفه بافی و قرار دادن بار مسؤولیت بر دوش ایران، تروییکای اروپایی/اتحادیه اروپا باید به تعهدات خود عمل نموده و خواهان آن گردد که میراث تروریسم مالی ترامپ علیه ایران انتها یابد.

او اضافه کرد: تدابیر جبرانی ما پاسخی اند به نقض های ایالات متحده و تروییکای اروپایی. اگر از معلول هراسانید، علت را حذف کنید.

ظریف تاکید نمود: ما اقدام را با اقدام پاسخ می دهیم.

نشست چهارجانبه وزرای امور خارجه تروئیکای اروپایی و آمریکا در حالی برگزار گردید که جمهوری اسلامی ایران میخواهد تا پنجم اسفند ماه اقدامات داوطلبانه تحت برجام را در چارچوب قانون لغو تحریم ها متوقف کند.

مجلس شورای اسلامی 11 آذرماه گذشته با تصویب این قانون دولت را مکلف کرد که در صورت ادامه تحریم های آمریکا، همکاری با آژانس را محدود نموده و گام های بیشتری را در مورد کاهش تعهداتش ذیل برجام بردارد.

بر اساس ماده 6، دولت جمهوری اسلامی ایران موظف است بر اساس بندهای 36 و 37 برجام، ظرف مدت 2 ماه از تصویب این قانون، دسترسی های نظارتی فراتر از پروتکل الحاقی بر اساس برجام را متوقف کند.

کاظم غریب آبادی سفیر و نماینده ایران نزد سازمان های بین المللی در وین اعلام نمود که نامه توقف اجرای اقدامات داوطلبانه ایران دوشنبه تحویل مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی شده است. در همین پیوند قرار است مدیر کل آژانس روز شنبه برای گفت وگو و متقاعد کردن مقام های ایران در مورد آنچه تداوم بازرسی از فعالیت های حیاتی هسته ای حیاتی خوانده راهی تهران گردد.

ایران همیشه اعلام نمود که در صورت بازگشت آمریکا به برجام، لغو تحریم ها و اجرای تعهدات برجامی از سوی دیگر طرف های این توافق بین المللی، گام های برداشته شده در راستا کاهش تعهدات برجامی از سوی تهران به سرعت برگشت پذیر خواهد بود.

منبع: فرارو
انتشار: 5 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1400 گردآورنده: vetworld.ir شناسه مطلب: 1608

به "بیانیه سه کشور اروپایی و آمریکا درباره ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیانیه سه کشور اروپایی و آمریکا درباره ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید