تهاتر پول های بلوکه شده نفتی با برنج هندی!

به گزارش مجله وتورلد، واردات برنج همچنان ممنوع است، اما محتمل است پول های بلوکه شده نفت در هند با برنج هندی تهاتر گردد. آیا تهاتر پول های بلوکه شده نفتی با برنج هندی واقعیت دارد؟

تهاتر پول های بلوکه شده نفتی با برنج هندی!

به گزارش تجارت نیوز، تهاتر نفت با کالای غیرنفتی در دستور کار دولت رئیسی قرار گرفته است. هفته گذشته محسن رضایی، معاون مالی رئیس جمهور ابلاغیه ای در راستای حمایت از صادرات و تهاتر نفت با کالا صادر کرد.

از آن جمله بحث تهاتر نفت با برنج هندی مطرح شده است. به خصوص اکنون که قیمت هر کیلو برنج ایرانی در بازار به حدود 50 هزار تومان رسیده و بسیاری از مردم توان خرید برنج ایرانی را ندارند.

به گفته مشاور انجمن واردکنندگان برنج بحث تهاتر نفت با برنج هندی از سال 98 مطرح شده، اما هیچ گاه جنبه عملیاتی پیدا ننموده است. حتی در دو سال گذشته قرار بود میان ایران و هند پیمان پولی امضا گردد، اما جلوی آن گرفته شد.

علی شفاهی گفت: چنانچه تهاتر نفت در برابر کالا های اساسی در عمل اجرا گردد برای بخش خصوصی و هم دولت راحت تر است و تجارت هم آسان تر از گذشته و بدون بروکراسی اداری انجام می گردد. در حقیقت واردکننده به جای اینکه دلار را از بازار تهیه کند معادل روپیه را به بانک عامل هند واریز می نماید و از این پس تقاضا برای خرید ارز، قیمت دلار در بازار را دچار نوسان قیمت نمی نماید و تجارت راحت تر از قبل می گردد.

برنج تایلندی در بازار

آنالیز های میدانی نشان می دهد در بعضی از فروشگاه های زنجیره ای برنج ایرانی عرضه نمی گردد و جای آن فقط برنج خارجی وجود دارد. یکی از کاربران در توییتر نوشته: دوباره سر و کله برنج تایلندی تنظیم بازار پیدا شده و این برنج کیلویی 16 هزار و 500 تومان فروخته می گردد. برنج هندی هم کیلویی 24 هزار تومان و تنظیم بازاری آن با قیمت 18 هزار و 500 تومان است..

اما ماجرا فقط به نبود برنج ایرانی در بازار ختم نمی گردد. بلکه گفته می گردد که مردم برنج خارجی را هم پیمانه ای می خرند و نه کیسه ای.

مشاور انجمن واردکنندگان برنج می گوید: پیش از این، فروش برنج خارجی که کیسه آن باز شده باشد، ممنوع بود، اما قدرت خرید مردم آن قدر کاهش پیدا نموده که بعضی سوپر مارکتی ها کیسه برنج های خارجی را باز کردند و برنج خارجی را پیمانه ای به مردم می فروشند.

قیمت برنج چند؟

شفاهی بعلاوه گفت: اکنون برنج هندی با قیمت 25 تا 30 هزار تومان است، اما در بازار با قیمت بیشتر هم می فروشند. قیمت برنج ایرانی هم به 50 هزار تومان رسیده، اما در تهران قیمت برنج ایرانی به منطقه ها مختلف بستگی دارند و در بعضی از منطقه ها شمال شهر تهران قیمت برنج ایرانی از این هم بیشتر است.

پیش از این علی شفاهی، مشاور انجمن واردکنندگان برنج گفته بود چنانچه دولت موافقت کند با گران شدن برنج خارجی بخش خصوصی در نظر دارد تا واردات برنج شکسته را در دستور کار قرار دهد.

منبع: فرارو
انتشار: 4 آبان 1400 بروزرسانی: 4 آبان 1400 گردآورنده: vetworld.ir شناسه مطلب: 1869

به "تهاتر پول های بلوکه شده نفتی با برنج هندی!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تهاتر پول های بلوکه شده نفتی با برنج هندی!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید