روزنه امید در بورس

به گزارش مجله وتورلد، خبرنگاران : شاخص کل بورس با ورود به کانال یک میلیون و 400 هزار واحد به کمترین مقدار از 9 تیر ماه رسید.

روزنه امید در بورس

به گزارش خبرنگاران، بورس امروز با کاهش 61 درصدی صف های فروش و افزایش 157 درصدی ارزش معاملات بازار همراه بود، اما با این وجود در جهت نزولی نهاده شد و به یک کانال پایین تر سقوط کرد.

صبح امروز، در پیش گشایش بازار، 473 نماد که 58 درصد بازار را تشکیل می دهند صف فروش داشتند. ارزش این صف های فروش حدود 13 هزار میلیارد تومان بود. در ادامه معاملات بازار با اینکه فشار عرضه ها نسبت به دیروز و صبح کاهش محسوسی داشت اما کماکان بیش از نیمی نمادهای بازار صف فروش داشتند.

در انتها معاملات امروز، شاخص کل با ریزش 23 هزار واحدی یک کانال پایین آمد و به رقم یک میلیون و 492 هزار واحد رسید. شاخص کل هم وزن نیز با کاهش 3 هزار و 800 واحدی به رقم 398 هزار و 399 واحد نزول کرد تا برای سومین روز پیاپی تمام شاخص های بازار بورس تهران نزول نموده باشند.

افزایش 157 درصدی ارزش معاملات

ارزش معاملات بازار 13 هزار و 467 میلیارد تومان بود که نسبت به روز گذشته 157 درصد افزایش یافته است. ارزش معاملات خرد نیز با رشد 183 درصدی به رقم 10 هزار و 861 میلیارد تومان بالغ شد.

کاهش حجم صف های فروش

ارزش صف های خرید بازار 460 میلیارد تومان بود و ارزش صف های فروش به 4 هزار و 574 میلیارد تومان رسید که نسبت به روز گذشته 61 درصد کاهش نشان می دهد. اما کاهش صف های فروش و افزایش ارزش معاملات بازار نتوانست از سقوط شاخص کل به کانال یک میلیون و 400 هزاری جلوگیری کند.

بزرگان بازار

بیشترین حجم معاملات بازار به نماد خودرو (ایران خودرو) اختصاص داشت، در معاملات بازار امروز تعداد 2 میلیارد و 263 میلیون و 774 هزار و 716 سهم این شرکت معامله شد. پس از خودرو، نمادهای بانکی بیشترین حجم معاملات را داشتند، وتجارت (بانک تجارت)، وبصادر (بانک صادرات)، وبملت (بانک ملت) و وپارس (بانک پارسیان) در رتبه های بعدی قرار داشتند.

بیشترین ارزش معاملات بازار به نماد فولاد (فولاد مبارکه اصفهان) تعلق داشت که معادل 645 میلیارد و 753 میلیون تومان بود. بعد از فولاد، فملی (ملی صنایع مس ایران)، پترول (گروه پتروشیمی سرمایه گذاری ایرانیان)، خودرو (ایران خودرو) و وسپهر (سرمایه گذاری اقتصادی سپهر صادرات) به ترتیب بیشترین ارزش معاملات بازار را داشتند.

خروج هزار و 910 میلیارد تومان پول حقیقی

امروز از مجموع ارزش کل معاملات، 7 هزار و 420 میلیارد تومان خرید توسط معامله گران حقیقی انجام شد که 68 درصد کل معاملات را تشکیل می داد، همچنین 9 هزار و 330 میلیارد تومان فروش توسط معامله گران حقیقی معادل 85 درصد کل انجام شد. معامله گران حقوقی نیز 32 درصد خریدها و 15 درصد فروش های بازار را به خود اختصاص دادند.

روز سه شنبه نیز مانند روزهای گذشته فرایند خروج پول های حقیقی با حجم بالایی ادامه یافت. ارزش خروج پول حقیقی از بازار بورس هزار و 910 میلیارد تومان بود که نسبت به روز گذشته 32 درصد افزایش یافته است.

سمت قرمز رنگ بازار

در مجموع بازارهای بورس و فرابورس، ارزش سهام 347 شرکت نسبت به روز گذشته کاهش یافت. در بازار بورس 233 نماد با کاهش قیمت روبرو بودند که شامل 69 درصد شرکت های بازار می گردد و در بازار فرابورس 114 نماد معادل 82 درصد شرکت های این بازار با افت ارزش همراه بودند.

روزنه امید در بورس

در فرایند حرکت شاخص کل بورس تهران در روز جاری یک نکته امیدوار کننده وجود داشت، شاخص کل در همان ساعت ابتدایی بازار تا کف یک میلیون و 483 هزار واحد پایین آمد اما در ادامه توانست 9 هزار واحد بالا بیاد.این برگشت شاید روزنه امیدی برای بازار فردا باشد روزی که شاخص بجای ریزش یک فرایند متعادلی را طی کند.

کاهش صف فروش ها و افزایش ارزش معاملات هم شاهدی بر این روزنه هست هر چند که بعضی معامله گران تاکید دارند در جو کنونی که با فقر تحلیل روبرو است هیجان غالب است.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 17 آبان 1399 بروزرسانی: 17 آبان 1399 گردآورنده: vetworld.ir شناسه مطلب: 1273

به "روزنه امید در بورس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روزنه امید در بورس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید