دلالان مسکن، خودرو و ارز منتظر مالیات باشند

به گزارش مجله وتورلد، خبرنگاران : با وجود آنکه لایحه مالیات بر عایدی سرمایه هنوز از طرف دولت ارائه نشده امروز کلیات این طرح در کمیسیون مالی مجلس به تصویب رسید.

دلالان مسکن، خودرو و ارز منتظر مالیات باشند

جهت دریافت خدمات درب ضد سرقت ارزان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان ارائه دهنده بهترین درب ضد سرقت ایرانی و خارجی میباشد.

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، لزوم دریافت مالیات از فعالان بازارهای غیر مولد همچون جمله ارز، سکه، خودرو و مسکن سال هاست که از طرف کارشناسان مطرح شده اما هنوز به نتیجه نرسیده است.

این طرح در سال 1397 از سوی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی مطرح شد اما دولت آبان ماه همان سال خاطرنشان کرد که در این زمینه لایحه ارائه می دهد. با گذشت حدود دو سال هنوز لایحه ای در این زمینه ارائه نشده هرچند مسئولان دولتی می گویند که این برنامه در دستور کار واقع شده است و هیچ مانعی برای اجرای آن دیده نمی گردد.

به هر ترتیب امروز کلیات طرح مالیات بر سوداگری (مالیات بر عایدی سرمایه) در کمیسیون مالی مجلس به تصویب رسید. این خبر را مهدی طغیانی سخنگوی کمیسیون مالی مجلس خاطرنشان کرد.

بازار مسکن در قبضه 77 درصد سوداگر!

رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران با بیان این که 77 درصد معاملات بازار مسکن در ایران را تقاضای سرمایه ای تشکیل می دهد گفت: در این شراط قیمت ها دائما بالا می رود و اقشار متوسط و پایین روز به روز از مسکن مناسب دورتر می شوند. از سوی دیگر پرش های قیمتی در بخش مسکن، کاهش معاملات را در پی دارد و با توجه به پیشران بودن صنعت ساختمان، اقتصاد کشور تحت تاثیر قرار می گیرد.

به گفته مصطفی قلی خسروی، کشورهای دنیا برای کنترل تقاضای سوداگرانه در بازار املاک از ابزار مالیات بر عایدی سرمایه استفاده می نمایند و این پایه مالیاتی در 180 کشور دنیا اجرا می گردد. آمریکا، بریتانیا، کانادا، برزیل، چین، فرانسه، روسیه، اسپانیا، ژاپن، ایتالیا، ترکیه، بوتسوانا، قطر، لیبی و ... از جمله کشورهای توسعه یافته، در حال توسعه و توسعه نیافته ای هستند که این مالیات را مورد استفاده قرار می دهند. در انگلستان یکی از دلایل اصلی استفاده از مالیات بر عایدی سرمایه، رشد سریع ارزش ملک پس از جنگ دنیای دوم بود. در آن مقطع سوداگران املاک، خانه ها را احتکار می کردند تا از عایدی سرمایه استفاده نمایند.

بنابراین گزارش، مالیات بر عایدی سرمایه بر ارزش دارایی وضع نمی گردد بلکه بر افزایش ارزش دارایی یا همان عایدی دارایی وضع می گردد. به طور مثال اگر فردی ملکی را در امسال به قیمت 100 میلیون تومان خریداری کند و در سال بعد به قیمت 150 میلیون تومان بفروشد، درصدی از 50 میلیون تومان افزایش ارزش دارایی، مشمول پرداخت مالیات بر عایدی سرمایه خواهد بود. هم چنین در طرح پیشنهادی کمیته اقتصاد مقاومتی مجلس شورای اسلامی، انتقال بین نزدیکان نسبی طبقه اول خانواده شامل والدین و فرزندان و همسر دائم، معاف از مالیات در نظر گرفته شده است. از سوی دیگر برای تشویق به عرضه مسکن و ساخت، لازم است اولین انتقال واحدهای مسکونی نوساز از پرداخت مالیات بر عایدی املاک معاف شوند.

آنالیز ها نشان می دهد معمولا صاحبان املاک برای بهره مندی از معافیت های بیشتر و افزایش قیمت، فروش واحد خود را به تاخیر انداخته اند که توازن عرضه و تقاضا را به هم زده است. از سال 1371 تا 1394 در شهر تهران، بهای زمین 128 برابر، مسکن 88 برابر و اجاره بها 106 برابر شده است؛ در حالی که طی این مدت شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی 67 برابر شده، یعنی بهای زمین 2 برابر و مسکن 1.4 برابر و اجاره بها 1.7 برابر سطح عمومی قیمت ها افزایش پیدا نموده است. اگر بخشی از سود ناشی از خرید و فروش سفته بازانه مسکن به عنوان مالیات اخذ گردد قطعا این نوع معاملات کاهش می یابد و معاملات مصرفی جای آن را می گیرد. در این خصوص باید تفاوت نرخ مالیات در اثر نگهداری دارایی ها در کوتاه مدت و بلندمدت از بین برود.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 31 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: vetworld.ir شناسه مطلب: 1114

به "دلالان مسکن، خودرو و ارز منتظر مالیات باشند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلالان مسکن، خودرو و ارز منتظر مالیات باشند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید