اردکانیان: حل مشکل آب فقط بر عهده یک سازمان نیست

به گزارش مجله وتورلد، وزیر نیرو گفت: باید پذیرفت که اگرچه وزارت نیرو متولی امر آب و برق در کشور است اما مشکل آب فقط بر عهده یک سازمان نیست و باید تمام قسمت های دخیل در موضوع آب و کم آبی به دنبال پیدا کردن پاسخ مناسب برای حل مسائل باشند.

اردکانیان: حل مشکل آب فقط بر عهده یک سازمان نیست

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، رضا اردکانیان، وزیر نیرو روز دوشنبه در مراسم افتتاح رویداد ملی آب مشهد که با حضور اساتید، دانشجویان و فعالان حوزه آب کشور به میزبانی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار گردید، گفت: برگزاری این همایش ها یاری می نماید تا دیدگاه های مختلف با توجه به مسائل متفاوت که در کشورمان وجود دارد آنالیز گردد و اگر پیش از این راه حلهایی به صورت علمی یا بومی در این رابطه اجرایی شده است به اشتراک گذاشته تا باعث افزایش آگاهی گردد.

وی اضافه کرد: دانشگاه به عنوان بخشی علمی که می تواند در سیاست گذاری های علمی وارد گردد، می تواند در آنالیز نتایج به دست آمده تاثیر گذار باشد. شرایط کشور به گونه ای است که بیشتر مناطق ایران در نواحی گرم و خشک قرار گرفته است و بر این اساس باید دیدگاه های مختلف متخصصان این حوزه جمع آوری و آنالیز گردد و سعی بر این است که مشکل کم آبیاری و مدیریت آب های نامتعارف در کشاورزی، صنعت و پارامترهای دیگر، متناسب با شرایط مناطق باشد.

اردکانیان گفت: در دولت دوازدهم در شرایطی کار کردیم که کشور خشک ترین سال آبی در 50 سال اخیر را می گذراند. سال 96 تا 97 خشک ترین سال آبی در 52 سال اخیر در کشور بود.

وی تاکید نمود: انتظار من و مجموعه وزارت نیرو از این همایش این است که با تکیه بر توان داخلی و به منظور ارتقای سیستم خدمت رسانی در حوزه آب به ارائه پیشنهادهای کاربردی با تاکید بر فناوری های نوین روز آب (Watech) در حوزه ارتقای شبکه آبرسانی و بهینه سازی و پایش مصرف آب در شبکه های مهم شهری و روستایی و پیوند چرخه آب و اکولوژی برای پایداری در شرایط تغییر اقلیم و محدودیت های اقتصادی پرداخته گردد.

وزیر نیرو گفت: فناوری های نوین روز آب یعنی Watech برای بهینه سازی مصارف آب در حوزه صنعتی و خانوار باید بر اساس شرایط موجود کشور و سازگار با بعضی از تعیینه های اجتماعی- اقتصادی خانوارها و بنگاه های تولیدی در ایران طراحی گردد.

وی اضافه کرد: بهره گیری از دستاوردهای شرکت های دانش بنیان و استارتاپ ها که ذیل این رویداد ملی معرفی می شوند و استفاده از پتانسیل علمی و نوآورانه آنها می تواند در این زمینه راهگشا باشد.

وی گفت: با همه پیشرفت ها، این واقعیت را نیز باید پذیرفت که جهت تحقق اهداف و دستیابی به صندلی مناسب در حوزه آب، مسیری طولانی و سخت در پیش است و این مهم جز با همت و انگیزه تک تک افراد مرتبط تحقق نخواهد یافت.

وی گفت: رویداد ملی آب مشهد اتفاق مبارکی است که باید آن را در حل چالش ها و مسایل روز کشور در زمینه آب به فال نیک گرفت؛ چرا که با برگزاری همزمان چندین همایش و جشنواره، موجبات تبادل اطلاعات و تجربیات، بیان مسایل و چالش ها و ارائه راه حل در بین علاقه مندان و دست اندرکاران علمی و اجرایی صنعت آب کشور را در سطح کلان فراهم نموده است.

اردکانیان همچنین با مقایسه عملکرد وزارت نیرو در بخش آب، از سال 57 تا کنون گفت: جمعیت زیر پوشش آبرسانی روستایی با رشد 82.5 درصدی روبرو شده که سهم دولت تدبیر و امید در این شرایط، بهره مندی سالیانه یک میلیون و 160 هزار نفر روستایی از آب شرب سالم است.

وی اضافه کرد: سدهای ملی از 19 مورد در سال 1357 به 201 سد در سال 1400 خواهد رسید که از این میزان هر 51 روز یک سد در دولت تدبیر و امید بهره برداری شده است.

وزیر نیرو گفت: در همین دوره، شبکه های آبیاری و زهکشی از 552 هزار هکتار به دو میلیون و 458 هزار هکتار رسیده که احداث سالانه 42 هزار هکتار آن در دولت تدبیر و امید اتفاق افتاده است.

وی، افزایش تعداد تصفیه خانه های آب شهری و فاضلاب شهری به ترتیب از 27 به 175 عدد و از 4 به 269 عدد از سال 1357 تا سال 1400 را برگ زرین دیگری در کارنامه اجرایی وزارت نیرو پس از انقلاب عنوان نمود که سهم دولت تدبیر و امید در این مهم، بهره برداری سالانه 7 تصفیه خانه آب و هر 28 روز یک تصفیه خانه فاضلاب است.

اردکانیان ادامه داد: از دیگر اقدامات سرنوشت ساز اجرا شده در وزارت نیرو، به منظور ارتقا و بهبود خدمت رسانی پایدار، یکپارچه سازی شرکت های آب و فاضلاب شهری و روستایی بود.

وی گفت: این کار با هدف سازماندهی بهتر سازمان اداری بخش آب و فاضلاب، سرعت دادن به برنامه های آبرسانی روستایی، استفاده بهتر از امکانات موجود و منابع انسانی، ظرفیت های تخصصی و منابع اقتصادی و در نهایت ارتقای کیفیت خدمات قابل ارائه به هموطنان پس از تصویب هیئت وزیران در آذرماه 1398 از ابتدای امسال انجام شد.

وزیر نیرو از جمله دستاوردهای این اقدام به تسهیل در خدمت رسانی و پاسخگویی به مشترکان روستایی، هم افزایی ظرفیت های تخصصی، فنی و اجرایی، تسهیل در تعاملات نمایندگان مجلس و مقامات استانی، همسانی سازمانی با دیگر دستگاه های خدمت رسان در استان ها، تسهیل امر مدیریت و نظارت شرکت مادر تخصصی و وزارت نیرو، کوچک سازی دولت و کاهش هزینه های اداری و مدیریتی اشاره نمود.

اردکانیان همچنین گفت: موضوع بازطراحی ساختار آب کشور همیشه هم در کشور ما و هم در دیگر نقاط دنیا به ویژه مناطقی که با محدودیت منابع آب و یا ناهمگونی زمانی و مکانی بارش ها روبرو هستند، موضوع مهمی است.

وی یادآوری کرد: اصلاح تقسیمات کشوری در دی ماه سال 1316 بر اساس قانون تقسیمات کشوری و وظایف فرمانداران و بخشداران ایران را به 10 استان تقسیم کرد که این شکل گیری بر اساس حوضه آبریز بوده که به مرور زمان بنا به ملاحظات سیاسی به شکل کنونی آن تغییر یافته است.

وزیر نیرو اعلام کرد: به منظور انجام این بازطراحی، پس از کوشش های فراوان و اخذ مشارکت صاحبنظران و کارشناسان، پیروز به نهایی کردن و ابلاغ ساختار جدید مدیریت آب کشور شدیم؛ به این معنا که دفاتر ذیل معاونت آب و آبفای وزارت نیرو و شرکت مدیریت منابع آب ایران، در یکدیگر ادغام شده و ساختار این شرکت، بر اساس مدیریت بهم پیوسته حوضه های آبریز خواهد بود.

وی اضافه کرد: در این ساختار جدید، 9 حوضه آبریز در نظر گرفته شده است. با مدیریت حوضه آبریز که یک مدیریت مشارکتی بین وزارتخانه های نیرو، جهاد کشاورزی، کشور و صمت، سازمان حفاظت محیط زیست و همه دستگاه های مرتبط با آب و نیز مجموعه های مردم نهاد و ظرفیت های دانشگاهی خواهد بود، برای استان های مستقر در هر حوضه آبریز این نوید را خواهد داد که در آینده از بروز بعضی تنازعات استانی در موضوع آب فاصله جدی می گیریم و تمرکززدایی قابل ملاحظه ای در اجرای امور و طرح ها خواهیم داشت.

اردکانیان گفت: توجه به این نکته لازم است که هیچ نهاد یا سازمانی نمی تواند به تنهایی یک برنامه حوضه آبریز را اجرا و یا اراده خود را بر موسسات و نهاد های مستقل دیگر تحمیل کند و همکاری و مشارکت ذی نفعان و ذی مدخلان لازمه فرایند مدیریت برنامه ریزی حوضه آبریز است.

وی در ادامه از جمله اقدام های مهم و تأثیرگذار در موضوع مدیریت مشارکتی حوضه های آبریز به راه اندازی کارگروه ملّی سازگاری با کم آبی بوده اشاره نمود و گفت: ایجاد این کارگروه در اسفند 1396 به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تصویب و توسط معاون اول رئیس جمهور ابلاغ شد.

اردکانیان اضافه کرد: تا به امروز برای 19 استان، برنامه سازگاری با کم آبی در این کارگروه مصوب شده و تا خاتمه سال برای کل استان های کشور، این برنامه آماده و تصویب خواهد شد.

وی گفت: تا زمان تهیه نقشه راه حوضه آبریز، این برنامه های مصوب، به عنوان اولین سند مورد توافق دستگاه های اجرایی در اولویت اجرا قرار خواهند داشت. این برنامه یاری موثری در حفظ منابع آبی است و نیز روش مصرف آب مطابق احتیاج هر منطقه را تعیین خواهد نمود.

وزیر نیرو گفت: استفاده پایدار و منطقی از تمامی ظرفیت های کشور، در وزارت نیرو همیشه مورد توجه بوده است. با وجود تغییر اقلیم و خشک بودن کشور، در شمال و جنوب به منابع خدادادی آب دریا دسترسی وجود دارد. بنابراین منابع و مصارف 17 استان کشور در منطقه مرکزی و حاشیه جنوبی برای استفاده از آب دریا آنالیز شده است.

وی اعلام کرد: تا به امروز به میزان 26 میلیارد متر مکعب مجوز برداشت آب بدون نمک زدایی به استان های هرمزگان، بوشهر و سیستان و بلوچستان داده و علاوه بر این مجوز 4.4 میلیارد متر مکعب نمک زدایی نیز اعطا شده است.

وزیر نیرو همچنین با اشاره به پویش #هرهفته-الف-ب-ایران گفت: این پویش، کوششی است که نشان دهیم ایرانیان امیدوار و سختکوش در هر شرایطی، در سخت ترین روز های تحریم و مخاصمه های خارجی، به سازندگی و آبادانی کشور خویش همت می گمارند.

وی اضافه کرد: وزارت نیرو با وجود تحریم و تنگناهای اقتصادی در دولت تدبیر و امید، مجموعه ای از طرح های مهم زیرساختی را اجرا نموده که هر کدام بر سرمایه های اندوخته مردمان این سرزمین می افزاید.

اردکانیان گفت: علاوه بر پروژه های ساخت و سازی، پروژه های ساز و کاری نیز در بخش های آب و فاضلاب در دستور کار قرار گرفته است که هر چند این پروژه ها به طور مستقیم به ساخت سد یا نیروگاه ختم نمی گردد، اما تسهیل نماینده اجرای پروژه ها، سرعت دهنده خدمت رسانی به مردم، افزایش راندمان و کاهش بروکراسی اداری است.

وی در ادامه از جمله فعالیت های مهم جاری در بخش آب به بازنگری قانون توزیع عادلانه آب و آماده شدن پیش نویس قانون جامع آب اشاره نمود و گفت: این پیش نویس هم اکنون به صورت عمومی انتشار یافته و فراخوان دریافت نظرات برای آن اجرا شده است. در این ارتباط انتظار می رود اساتید و جامعه دانشگاهی، با حساسیت و دقت به این موضوع ورود پیدا نموده و نظرات اصلاحی و تکمیلی خود را ارائه نمایند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 21 اسفند 1399 بروزرسانی: 21 اسفند 1399 گردآورنده: vetworld.ir شناسه مطلب: 1519

به "اردکانیان: حل مشکل آب فقط بر عهده یک سازمان نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اردکانیان: حل مشکل آب فقط بر عهده یک سازمان نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید