اتاق های بازرگانی ایران و تایلند، پیگیر اجرای توافقنامه های موجود باشند

به گزارش مجله وتورلد، وبینار مشترک اتاق های بازرگانی ایران و تایلند باهدف توسعه همکاری ها و معرفی زمینه های مشترک برگزار گردید. حاضران در نشست ابراز امیدواری کردند با اتمام کرونا و محدودیت های ناشی از تحریم، روابط دو کشور به قبل از این دوران برگردد. ضمن اینکه دو طرف بر اهمیت تبادل اطلاعات تجاری در شرایط فعلی تأکید کردند و آن را زمینه ای برای تأسیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و تایلند یا شورای مشترک بازرگانی عنوان کردند.

اتاق های بازرگانی ایران و تایلند، پیگیر اجرای توافقنامه های موجود باشند

با تور لحظه آخری تایلند از زیباترین کشور جنوب شرقی آسیا دیدن کنید و شهرهای زیبای بانکوک، پوکت و پاتایا را ببینید.

در همین زمینه غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران تشکیل شورای مشترک بازرگانی دو کشور را نقطه آغازی برای روابط مالی دو کشور در آینده معرفی کرد.

او اظهار کرد: همان طور که گفته شد سابقه روابط ایران و تایلند در مقایسه با سایر کشورهای منطقه متفاوت و از قدمت بالایی برخوردار است. خوشبختانه این روابط همه جانبه رو به تعالی بوده و دو کشور بهره مندی مناسبی از تجارت با یکدیگر برده اند.

او معتقد است مشارکت بخش خصوصی و سفرای دو کشور نقش بسیار سازنده ای در تقویت روابط ایران و تایلند ایفا می نمایند. شافعی تأکید کرد: تبادل اطلاعات روز در توسعه روابط اهمیت خاصی دارد و در همین زمینه معاونت بین الملل اتاق ایران آماده هرگونه همکاری با اتاق بازرگانی تایلند است.

رئیس اتاق ایران اضافه کرد: تایلند با تکیه بر اقتصاد آزاد به توفیقات خوبی دست یافته است. به خصوص اینکه این کشور با بهره گیری از سیاست های مالی مناسب توانسته در راستای کاهش فقر اقدامات قابل توجهی انجام دهد.

او با اشاره به قرابت روابط مردمی و اجتماعی ایران و تایلند تأکید کرد: این رابطه نقش مهمی در توسعه روابط مالی دارد و تجار ایرانی نیز در این میان نقش تأثیرگذاری را ایفا نموده اند.

شافعی با اشاره به موفقیت تایلند در حوزه توریسم و ظرفیت های این کشور در حوزه معادن، اضافه کرد: ظرفیت های همکاری ایران و تایلند متنوع و ازلحاظ کمی قابل توجه است. هرچند به دلیل کرونا و تحریم ها حجم تجارت کاهش داشته است.

او نفت و گاز، پتروشیمی، شیلات، صنعت خودرو و توریسم را به عنوان مهم ترین حوزه های همکاری برای سرمایه گذاری مشترک معرفی و تأکید کرد: در حوزه توریسم باید به این نکته توجه کرد که تعادل در این حوزه می تواند آینده ای بسیار بهتر از قبل فراهم کند و به همین دلیل باید روابط دوسویه باشد.

شافعی بر این باور است که تایلند در ورود ایران به کشورهای آسه آن نقش مؤثری دارد و البته با توجه به نقش ایران در منطقه، باید توسعه روابط چندجانبه در دستور کار قرار گیرد. او همچنین تأسیس شرکت های مشترک در کشورهای آسه آن، آسیای مرکزی و قفقاز را موردتوجه قرارداد.

رئیس اتاق ایران ادامه داد: در جریان سفر رئیس جمهوری ایران به تایلند شاهد امضای توافقنامه های مختلف در سطوح مختلف بودیم که اتاق های بازرگانی باید کوشش نمایند تا این توافقنامه ها اجرایی شوند.

بعدازآن محمدرضا کرباسی معاون امور بین الملل اتاق ایران با تأکید بر این نکته که برگزاری و نشست های این چنینی نقش مهمی در توسعه روابط دو کشور ایفا می نماید، ابراز امیدواری کرد تا با یاری مقام های دولتی و خصوصی توسعه روابط ایران و تایلند تا دو میلیارد دلار محقق گردد.

او خاطرنشان کرد: اتاق ایران آماده امضای موافقت نامه گسترش همکاری اتاق بازرگانی ایران و تایلند است و در همین زمینه اتاق ایران آمادگی دارد تا پیش نویس اولیه این طرح را به نحوی که هدف آن حل مسائل فعالان مالی و اختلافات تجاری باشد، تهیه کند.

کرباسی با اشاره به مسائل و محدودیت های بانکی ناشی از اعمال تحریم ها، پیشنهاد راه اندازی مکانیزم تهاتر را به عنوان راه چاره سازنده برای حل این موضوع عنوان نمود.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 9 اسفند 1399 بروزرسانی: 9 اسفند 1399 گردآورنده: vetworld.ir شناسه مطلب: 1497

به "اتاق های بازرگانی ایران و تایلند، پیگیر اجرای توافقنامه های موجود باشند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اتاق های بازرگانی ایران و تایلند، پیگیر اجرای توافقنامه های موجود باشند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید