کمبود منابع اقتصادی، مهم ترین مشکل فعلی صنعت برق است

به گزارش مجله دامپزشکی، تازه ترین نشست کمیسیون انرژی اتاق ایران روز گذشته با حضور همایون حائری معاون وزیر در امور برق و انرژی، علی شمس اردکانی رئیس کمیسیون اقتصاد کلان اتاق ایران، محمدرضا انصاری نایب رئیس اتاق ایران، حمیدرضا صالحی رئیس کمیسیون انرژی اتاق ایران، اعضای هیات رئیسه این کمیسیون و نمایندگان تشکل های فعال در حوزه برق و انرژی برگزار و در این نشست ضمن شناسایی مهم ترین مسائل فعلی صنعت برق، راهکارهای اجرایی ارائه شد.همچنین روسای کمیته های تخصصی کمیسیون انرژی به ارایه گزارش پرداختند.

کمبود منابع اقتصادی، مهم ترین مشکل فعلی صنعت برق است

حمیدرضا صالحی رئیس کمیسیون انرژی اتاق ایران با تأکید بر ضرورت بهره مندی از ظرفیت های بخش خصوصی توسط وزارت نیرو، سرمایه گذاری در این صنعت را موردتوجه قرارداد و گفت: متأسفانه همان طور که آمارها نشان می دهد، در دولت نهم و دهم نه بخش خصوصی و نه دولت در این صنعت سرمایه گذاری نکرده اند.

به باور صالحی؛ حل مسائل صنعت برق، نیازمند همکاری همه نهادهای ذی ربط است. او همچنین از نامه نگاری با وزیر نیرو با هدف حل مسائل صنعت برق اطلاع داد.

محمدرضا انصاری نایب رئیس اتاق ایران هم بابیان اینکه وزارت نیرو در حوزه پیشرفت فناوری، شرایط مطلوبی دارد، گفت: بهره مندی از این ظرفیت نیازمند سیاست گذاری است؛ به خصوص اینکه استعداد ملی و جوانان نخبه ای هم در این صنعت مشغول به فعالیت هستند که نباید از آن ها غفلت ورزید.

انصاری بابیان اینکه در حال حاضر مهم ترین مشکل فعلی صنعت برق، تأمین منابع است، رونق فعلی بازار سرمایه را فرصت خوبی معرفی کرد تا وزارت نیرو با بهره مندی از آن و همچنین واگذاری طرح های نیمه تمام، خلا مالی را جبران کند؛ به خصوص اینکه ابزارهای قانونی برای استفاده از این فرصت ها فراهم است.

برای شرایط بحران، مدل مالی تعریف شده نداریم

همایون حائری معاون وزیر نیرو در امور برق پس از شنیدن نقطه نظرات حاضران در نشست، گفت: متاسفانه هیچ زمان برای شرایط بحران، مدل زندگی خود را تعریف نکرده ایم. اقتصاد هم از این امر مستثنا نیست و مدلی برای کار در این شرایط نداریم.

او تاکید نمود: اقتصاد صنعت برق حال و روز خوبی ندارد، اما این شرایط هم باعث نشده تا دست اندرکاران صنعت برق از تعهدی که دارند چیزی کم نمایند. صنعت برق در صندلی بسیار بالایی قرار گرفته است اما متاسفانه هنوز یاد نگرفته ایم که با اقتصاد این صنعت چگونه برخورد کنیم. مصداق آن هم کارآیی نیروگاه های ماست که در حال حاضر ضریب کارکرد نیروگاه های کشور 99 درصد است.

حائری نقش سندیکاها، دانشگاه ها و اتاق های بازرگانی را در بهبود مسائل مالی صنعت برق در همکاری با وزارت نیرو حائز اهمیت دانست و به اهمیت صادرات برق، خدمات فنی و مهندسی و افزون بر این ها صادرات فناوری اشاره نمود.

حائری تاکید نمود: با اطمینان می گویم که در حال حاضر صد در صد در صنعت برق خوداتکا هستیم و اگر بعضی محدودیت ها برداشته گردد و فراوری در بعضی عرصه ها توجیه مالی همراه باشد، مسئله ای برای فراوری صددرصدی در این صنعت نخواهیم داشت. همانطور که در حال حاضر در کنترل فرکانس جزو سه کشور اول هستیم.

معاون وزیر نیرو صنعت برق را به لحاظ فناوری ویژه توصیف و ابراز امیدواری کرد تا با شناسایی و بهره گیری از ظرفیت های این صنعت، امکان رقابت در سطح جهانی فراهم گردد. او در همین زمینه بر مشاورت و یاری بخش خصوصی و فعالان مالی تاکید نمود و ضرورت تجدید خواهان را مورد توجه قرار داد.

او با اشاره به نامه نگاری های رئیس اتاق ایران با وزیر نیرو اضافه کرد: خوشبختانه این تجربه در وزارت نیرو وجود دارد که چگونه می توان از سایر نهادهای خارج از وزارت نیرو و به خصوص ظرفیت های بخش خصوصی برای حل مسائل استفاده کرد. نمونه هم سندیکای صنعت برق است که بدون هیچ مطالبه خاصی، به وزارت نیرو در امور مختلف یاری می نماید.

معاون وزیر نیرو همچنین خواهان یاری اتاق ایران به وزارت نیرو در حوزه مدیریت مصرف شد و گفت که در صورت تحقق این همکاری شاهد افزایش بهره وری خواهیم بود.

حائری همچنین با اشاره به درخواست حاضران مبنی بر پراخت مطالبات بخش خصوصی، قول همکاری داد تا این موضوع هرچه سریع تر مشخص تکلیف گردد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 16 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: vetworld.ir شناسه مطلب: 1147

به "کمبود منابع اقتصادی، مهم ترین مشکل فعلی صنعت برق است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کمبود منابع اقتصادی، مهم ترین مشکل فعلی صنعت برق است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید