کانون زلزله های بروجرد در حریم شهر بوده است، آماده باش دستگاه ها

به گزارش مجله دامپزشکی، رضا آریایی در گفت و گو با خبرنگاران با اشاره به وقوع چند زمین لرزه در بروجرد طی امروز پنجشنبه گفت: کانون همه این زلزله ها درون شهر بوده است.

کانون زلزله های بروجرد در حریم شهر بوده است، آماده باش دستگاه ها

وی اضافه کرد: برخلاف گذشته که کانون زلزله های بروجرد با شهر فاصله زیادی داشت اما کانون تمام زلزله های امروز در محدوده شهر بروجرد و در داخل حریم و محدوده شهر بوده است.

نکته قابل توجه این است که ریشتر این زلزله ها پایین است

فرماندار ویژه بروجرد با بیان اینکه اما نکته قابل توجه این است که ریشتر این زلزله ها پایین است و بزرگی کمی دارند، توضیح داد: این موضوع باعث می گردد تخلیه انرژی زمین را به صورت تدریجی داشته باشیم.

آریایی با تاکید بر اینکه اما واقعیت این است که کسی نمی داند زیر زمین چه خبر است و نمی گردد با صراحت راجع به آن صحبت کرد، اضافه کرد: به مردم توصیه می کنیم که خونسردی و هوشیاری خود را حفظ نمایند.

وی با اشاره به اینکه به همه دستگاه ها اعلام نموده ام که در آماده باش کامل باشند تا اگر خدایی نانموده اتفاقی افتاد غافلگیر نشویم، گفت: گسل هایی در منطقه زاگرس میانی وجود دارند، عمده گسل های فعال در شمال استان واقع گردیده اند و دشت سیلاخور که بروجرد هم جزیی از آن است در این منطقه واقع گردیده است.

شهر بروجرد روی گسل های فعال بنا گردیده و وقوع زلزله در این منطقه طبیعی است

فرماندار ویژه بروجرد با بیان اینکه چند گسل بزرگ در این منطقه داریم، از جمله گسل نهاوند، دورود و گسل اصلی زاگرس توضیح داد: به نوعی شهر بروجرد روی گسل های فعال بنا گردیده است و وقوع زلزله در این منطقه طبیعی است؛ اما اینکه پیش بینی کنیم چرا زلزله ها در محدوده شهر اتفاق می افتد و یا اینکه شدت آن ها کاهش یا افزایش می یابد را نمی توانیم بگوییم.

آریایی با تاکید بر لزوم حفظ هوشیاری و خونسردی از سوی مردم بروجرد ادامه داد: مهم ترین پارامتر در این قبیل اتفاقات این است که مردم خونسرد باشند.

واحدهای روستایی بروجرد مقاومت خوبی دارند

وی در پاسخ به چگونگی وضعیت مقاوم سازی واحدهای روستایی و شهری بروجرد، با اشاره به اینکه در سال 85 هم زلزله بزرگی در منطقه داشتیم، گفت: در آن زمان 30 هزار واحد روستایی در استان مقاوم سازی شد که تقریبا 18 تا 20 هزار از این واحدها متعلق به شهر بروجرد است.

فرماندار ویژه بروجرد با بیان اینکه بازسازی واحدها باعث شد روستاهای ما مقاوم باشند؛ عمده واحدهای روستایی ما مقاومت خوبی دارند چون همه بعد از زلزله 85 ساخته گردیده اند و اسکلت پیچ و مهره ای دارند، توضیح داد: از سال 72 به بعد هم در شهر بروجرد، ساخت و سازها زیر نظر نظام مهندسی بوده و هرچه جلوتر آمده ایم کیفیت بهتری پیدا نموده اند، واحدهای مربوط به قبل از سال 70 ممکن است استحکام لازم را نداشته باشند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 25 مهر 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: vetworld.ir شناسه مطلب: 19

به "کانون زلزله های بروجرد در حریم شهر بوده است، آماده باش دستگاه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کانون زلزله های بروجرد در حریم شهر بوده است، آماده باش دستگاه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید