چگونه برچسب عوارض الکترونیک آزادراه ها برای خودرو را تهیه کنیم؟

به گزارش مجله دامپزشکی، به گزارش خبرنگاران به نقل از بانک عامل بخش مسکن، تا به امروز 2 مرحله از اجرای طرح پرداخت الکترونیکی عوارض آزادراهی (ETC) از سوی بانک برای مسافران فراهم شده است.

چگونه برچسب عوارض الکترونیک آزادراه ها برای خودرو را تهیه کنیم؟

در مرحله نخست، در همکاری با وزارت راه و شهرسازی، این بانک برای اولین بار در کشور امکانی را فراهم کرد که به واسطه آن، استفاده نمایندگان از معابر آزادراهی بتوانند بدون احتیاج به توقف و اتلاف وقت برای پرداخت عوارض به شکل نقدی، از ایستگاه های عوارضی عبور نمایند و رقم عوارض به شکل اتوماتیک از اعتبار آنها کسر گردد.

به این ترتیب بر اساس این خدمت نوین بانک مذکور، در صورتی که هموطنان برچسب پرداخت الکترونیک عوارض آزادراهی بانک را داشته باشند می توانند بدون احتیاج به توقف و با استفاده از این سیستم نسبت به پرداخت عوارض آزادراهی اقدام نمایند.

در مرحله دوم نیز، اداره کل بانکداری الکترونیک تنها بانک تخصصی بخش مسکن در قالب بخشنامه ای در تازه ترین طرح توسعه ای سامانه پرداخت الکترونیکی عوارض، امکان اتصال حساب های بانکی به حساب خودروها را نیز پیاده سازی کرد.

حالا در مرحله سوم، بانک همکار وزارت راه و شهرسازی با توجه به تاکید وزیر راه و شهرسازی و همچنین ستاد ملی مبارزه با بیماری کرونا مبنی بر لزوم تسهیل در انواع پرداخت های الکترونیکی و ایجاد زیرساخت های لازم در آزادراه های کشور افزایش تعداد خطوط پرداخت الکترونیکی عوارض در آزادراهها و نیز اعمال طرح تخفیف به ترددنمایندگان بر اساس ضوابط خاص جهت تشویق و ترغیب مشتریان بر روی سامانه اجرا نموده است.

مطابق با برنامه ریزی صورت گرفته از سوی اداره کل بانکداری الکترونیک این بانک، در این مرحله توسعه لاین پرداخت الکترونیکی عوارض آزادراه ها در دستور کار قرار گرفته است.

در این راستا با توجه به سابقه 9 ساله در پروژه ETC و برخورداری از توانمندی فنی و عملیاتی در راهبری این پروژه از سوی بانک، پس از اعلام آمادگی دو عوارضی تهران- پردیس و اهواز- بندر امام (ره) ، اقدامات اجرایی این دو حوزه انجام شد.

به طوری که در تاریخ آبان ماه سال جاری، 2 لاین جدید عوارضی تهران-پردیس (یک لاین در جهت رفت و یک لاین در جهت برگشت)، به پرداخت الکترونیکی عوارض (ETC) مجهز و افتتاح شدند و به این ترتیب تعداد خطوط مجهز به 4 خط افزایش یافت.

با پیش بینی این تمهیدات در راستای پرداخت الکترونیکی عوارض، در تاریخ پنجم آذرماه نیز لاین های نقدی عوارضی این آزادراه مسدود شده و اخذ عوارضی تمامی ترددها الزاماً به صورت غیر نقدی و الکترونیکی صورت می پذیرد.

از سوی دیگر اقدامات اجرایی برای پرداخت الکترونیکی عوارض در دو لاین جدید عوارضی اهواز- بندر امام (ره) نیز در تاریخ 10 آذر ماه انجام شد.

اقدام دیگر در مرحله سوم اجرای این طرح، اعمال طرح تخفیف برای خودروهای عمومی و نیز خودروهای دارای بیش از 40 تردد در لاین های اخذ الکترونیکی عوارض است.

بانک عامل بخش مسکن از این طریق در فرهنگ سازی برای پرداخت الکترونیکی عوارض در آزادراه ها گام مهمی برداشته است.

خودروهای با پلاک های ع و ت با تخفیف عوارض الکترونیکی می توانند تردد نمایند

از این رو با توجه به اعلام الکترونیکی شدن پرداخت عوارض در آزادراه تهران-پردیس، از تاریخ یکم آذرماه، تخفیف 20 درصدی برای ترغیب خودروهای عمومی شامل پلاک های ع و ت که نقش مهمی در حمل و نقل عمومی و ترددهای بین راهی در آزادراه ها دارند پیش بینی شده است.

علاوه بر این باهدف تشویق سایر مشتریان پر تردد که بیش از 40 بار در ماه از آن عوارضی عبور می نمایند، تخفیف 30 درصد به ازای تمامی ترددهای انجام پذیرفته به صورت ماهیانه در نظر گرفته شده است.

5 مزیت الکترونیکی شدن عوارض آزادراهی

مطابق با آنالیز های صورت گرفته، توسعه لاین های پرداخت الکترونیکی عوارض پنج مزیت مهم را خواهد داشت. کوشش و برنامه ریزی بانک همکار وزارت راه و شهرسازی برای افزایش لاین های پرداخت الکترونیکی عوارض در مقطع کنونی می تواند به کاهش مصرف سوخت، ریسک انتشار و انتقال ویروس کرونا یاری مؤثری کند.

علاوه بر این، حذف پول فیزیکی، صرفه جویی در مصرف کاغذ، کاهش ترافیک در آزادراه و محل عوارضی، اثرات مؤثر بر محیط زیست و کاهش آلودگی هوا چهار مزیت مهم دیگر استفاده از این روش در پرداخت عوارض آزادراهی شناخته شده است.

نکته مهم آنکه اداره کل بانکداری الکترونیک بانک دولتی عامل بخش مسکن با هدف افزایش رفاه و تسهیل در تردد، به مشتریانی که برچسب الکترونیکی ندارند به مدت 72 ساعت از زمان تردد مهلت تهیه و شارژ برچسب داده می گردد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 23 بهمن 1399 بروزرسانی: 23 بهمن 1399 گردآورنده: vetworld.ir شناسه مطلب: 1460

به "چگونه برچسب عوارض الکترونیک آزادراه ها برای خودرو را تهیه کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه برچسب عوارض الکترونیک آزادراه ها برای خودرو را تهیه کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید