چاپ آثار برگزیده بخش پژوهش و انتشار سه جلد کتاب ترجمه شده در جشنواره تهران- مبارک

به گزارش مجله وتورلد، تهران (پانا) - فهیمه میرزاحسین مدیر بخش پژوهش هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران- مبارک ضمن اعلام خبر چاپ آثار برگزیده این بخش و انتشار سه جلد کتاب ترجمه شده در جشنواره هجدهم، از ضرورت آینده پژوهی در شرایط پیش از این تجربه نشده کرونایی گفت.

چاپ آثار برگزیده بخش پژوهش و انتشار سه جلد کتاب ترجمه شده در جشنواره تهران- مبارک

جهت دریافت مشاوره خدمات تعرفه طراحی کاتالوگ دیجیتال از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ کاتالوگ های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

به گزارش روابط عمومی هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران- مبارک، فهیمه میرزاحسین مدیر بخش پژوهش در پاسخ به این سوال که شرایط ناشی از شیوع ویروس کرونا چه تاثیری بر این بخش داشته است، گفت: کرونا دوران غریبی را در تاریخ بشر رقم زده است که گستره تاثیرش به وضوح در تمام ابعاد زندگی مشاهده می گردد. این همه گیری در کمتر از چند ماه بخش های وسیعی از زندگی روزمره، روابط، کار، رویدادها و... را نه فقط در ایران بلکه در سراسر دنیا تغییر داده است و ناشناخته بودن خود بیماری و ابعادش به همراه نداشتن تجربه برخورد با آن، باعث تصمیم گیری های متنوعی در همه جای دنیا شده است. بسیاری تعویق را برگزیدند و بعضی دیگر به فضای مجازی روی آوردند اما رسیدن به همین تصمیم هم طبیعتا دشواری های خودش را داشته است. با این حال برنامه ریزی در بخش پژوهش از سال گذشته درست بعد از صدور حکم دبیری زنده یاد گلزار محمدی شروع شد. ایشان بر برگزاری این بخش تاکید فراوانی داشتند. بنابراین ابتدای آذرماه سال گذشته فراخوان تهیه و آماده تایید ایشان بود که متاسفانه بیماری مجال نداد و خیلی زود شیوع مرگبار کرونا با غم از دست رفتن ایشان همراه شد و این گونه کرونا سوار بر موج رخدادهای جدیدش کم کم و نه یک باره، کل جشنواره را به تعویق انداخت اما بالاخره قرار بر برگزاری تمام بخش ها از جمله بخش پژوهش شد و اینجانب اخیرا موظف به خدمت در این بخش شدم با این امید که با همراهی همکاران پژوهشگر عروسکی ام بتوانیم با غلبه بر شرایط حاضر گام موثری در حوزه تحقیق و پژوهش برداریم.

مدیر بخش آثار پژوهشی جشنواره نمایش عروسکی تهران- مبارک در مورد اهمیت پژوهش در راهبری نمایشگران عرصه نمایش عروسکی توضیح داد: توسعه در هر بخش از جامعه ارتباطی مستقیم با تحقیق و جست وجوی دیدگاه های نوین دارد. امری که برعهده پژوهشگران است. می دانم که نمایش عروسکی هنری اجرایی است اما هنرها اتفاقا و همیشه پیشرو بیان دستاوردهای متفکرین با زبان هنری شان هستند. پس چنان چه غفلتی در این بخش گردد نتیجه اش در آینده مشاهده خواهد شد؛ آن جا که روینمودها تکراری و ایده ها تصنعی شوند چون بیان و دیدگاه تازه ای ارائه نمی دهند. بنابراین بخش پژوهش بخشی راهبردی است.

او در ادامه ضمن برشمردن اهداف و روینمودهای فراخوان، الویت های بخش پژوهش را متذکر شد و گفت: کرونا همه چیز را تغییر داده است. امروز اگر بخواهیم هم نمی توانیم به تئاتر برویم چون ترس از ابتلا به بیماری همه گیر شده است و البته هیچ نمی دانیم این ترس جاگیرشده در جان مردم چه وقت و چگونه از میان می رود پس ناگزیریم پاسخ یا مجموعه راه حلی برایش طراحی کنیم و این طراحی می بایست در همین زمان انجام گردد. زیرا تئاتر دیگر زمانی برای تلف کردن نخواهد داشت، پس رویکرد آینده پژوهی در الویت نهاده شد. پژوهش در این زمینه می تواند بر نحوه آموزش های مورد احتیاج نمایشگران تاثیر بگذارد. محققین باید بگویند ارتباط صحنه های حقیقی و مجازی در آینده چگونه خواهند بود؟ مخاطبان چه خواهند خواست؟ و نمایشگر چه اندازه ضروری است از دانش های دیگر بیاموزد تا بتواند مخاطبانش را حفظ و علاقه مند کند و بسیاری موضوعات دیگر. بدیهی است در هر جامعه ای، همیشه این نخبگان، پژوهشگران و محققین هستند که بستر رشد آن جامعه را فراهم می نمایند و دنیای نمایش عروسکی نیز از همین قاعده پیروی می نماید. بدون شک فراوری متونی حاوی تجربه های علمی و عملی می تواند گامی موثر در راستا رشد و پیشرفت این هنر باشد.

این نویسنده و پژوهشگر در مورد استقبال اهالی نمایش عروسکی از بخش پژوهش جشنواره هجدهم گفت: مرور چند سال اخیر، نشان می دهد بخش اعظم تمرکز رویدادهای مرتبط با نمایش عروسکی بر کارهای اجرایی بوده و اقبال چندانی نسبت به بخش پژوهش وجود نداشته است. بنابراین گمان می کنم علی رغم فاصله ای که میان جشنواره تهران- مبارک با بخش پژوهش افتاده است، تعداد قابل توجه ای از دانش آموختگان و فعالان حوزه نمایش عروسکی از این فرصت برای قرار دادن حاصل پژوهش های خود در اختیار دیگر اهالی نمایش عروسکی بهره مند شوند که نویدبخش توسعه ای روزافزون در این حوزه خواهد بود.

او در سرانجام با اعلام خبر چاپ آثار پژوهشی برگزیده در قالب یک کتاب و انتشار سه جلد کتاب ترجمه شده در این حوزه گفت: یکی از نکات مورد تاکید زنده یاد گلزار محمدی فراوری منابع مکتوب در حوزه نمایش عروسکی بود و به همین دلیل نیز با چندتن از مترجمان برجسته این حوزه رایزنی نموده بود که آن ها آثاری را در دست فراوری دارند. به عقیده من به ثمر رسیدن حاصل کوشش این عزیزان که در قالب سه کتاب به چاپ خواهد رسید کاری عظیم است چرا که متاسفانه تعداد کتاب های تخصصی چاپ شده موجود در چهار دهه گذشته به زحمت به هفتاد یا هشتاد عدد می رسد. یعنی سالی سه یا چهار کتاب! پس چنان چه بتوانیم با همراهی پژوهشگران، نویسندگان و مترجمان عروسکی گرانقدرمان چهار عنوان تخصصی را به چاپ برسانیم یاری ارزشمندی به توسعه و تقویت بنیان های نظری نمایش عروسکی نموده ایم.

گفتنی است که پیش تر با حکم زنده یاد گلزار محمدی، شیوا مسعودی مسئولیت بخش پژوهش را برعهده داشت که پس از تغییر زمان برگزاری به دلیل مشغله های حرفه ای قادر به ادامه همکاری نشد. در این شرایط، فهیمه میرزاحسین که مسئولیت امور بین الملل جشنواره را نیز بر عهده دارد، مدیریت و راهنمایی بخش پژوهش را پذیرفت.

در راستای رعایت شیوه نامه های بهداشتی و صیانت از سلامت گروه های نمایشی و مخاطبان، بیشتر بخش های هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران- مبارک در اسفندماه امسال، با بهره گیری از ظرفیت های فضای مجازی برگزار خواهد شد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 20 آذر 1399 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1400 گردآورنده: vetworld.ir شناسه مطلب: 1342

به "چاپ آثار برگزیده بخش پژوهش و انتشار سه جلد کتاب ترجمه شده در جشنواره تهران- مبارک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چاپ آثار برگزیده بخش پژوهش و انتشار سه جلد کتاب ترجمه شده در جشنواره تهران- مبارک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید