نگرانی از افزایش خودکشی پس از کرونا

به گزارش مجله دامپزشکی، به گزارش خبرنگاران، دکتر سید کاظم ملکوتی در وبیناری که به مناسبت روز جهانی پیشگیری از خودکشی و در جهت هم اندیشی جامعه روانپزشکی و اصحاب رسانه برگزار گردید، یکی از استراتژی های پیشگیری از خودکشی را ارائه خدمات پیگیرانه دانست و اظهار کرد: نباید کسانی که اقدام به خودکشی می نمایند را رها کرد، باید پیگیر آنها بود. باید آنها را تشویق کرد تا از خدمات پیشگیرانه خودکشی استفاده نمایند. میانگین کشور از شش درصد در هر 100 هزار جمعیت طی 10 سال گذشته به 7.2 درصد رسیده است و با نرخ اندکی رو به افزایش است.

نگرانی از افزایش خودکشی پس از کرونا

این روانپزشک با بیان اینکه خدمات پیگیرانه تا سه برابر اقدام به خودکشی را کاهش می دهد، ادامه داد: با همین خدمات پیگیرانه، استان آذربایجان غربی با سه میلیون جمعیت توانست در طول یک سال حداقل 20 تا 30 مورد خودکشی در استان را کم کند. البته این خدمات در بعضی استانها هم پیروز نبوده و برای دلیل عدم پیروزیت آن باید چالش ها را پیدا کرد.

خودکشی از غرب کشور در حال انتقال به استان های مرکز کشور است

به گفته ملکوتی، آمار خودکشی در استان های ایلام، کرمانشاه، لرستان، آذربایجان غربی، کهگیلویه و بویر احمد در چند سال گذشته بالا و اکنون رو به کاهش است و در عین حال این آمار در استان های خوزستان و مرکزی در حال افزایش است.

وی بعلاوه این را هم گفت که آمار خودکشی در استان ها ثابت نیست و به دلایلی نظیر بهداشت روانی، فرهنگی و مالی معطوف می گردد.

عضو هیات مدیره جمعیت علمی پیشگیری از خودکشی ایران، با بیان اینکه ایران در منطقه خاورمیانه از نظر مطالعات رفتار خودکشی رتبه نخست را دارد، بیشترین مطالعات در این منطقه به وسیله ایران صورت گرفته و ما دارای اطلاعات خوبی هستیم، توضیح داد: مواجهه با آسیب های اجتماعی نظیر،طلاق، اعتیاد، ناراحتی اعصاب و روان و خودکشی مشکل تمام کشورها است. عملا طی پنج سال گذشته رسما از مقامات بالای کشور نظیر وزارت کشور و سازمان بهزیستی دستورالعمل برنامه ای برای کنترل آسیب های اجتماعی که یکی از آن خودکشی است آمده و از نگرش امنیتی خارج شده است. آمار خودکشی مخفی نیست، دسترسی به آن سخت است.

این روانپزشک معتقد است که خودکشی قابل پیشگیری است و باید از سیستم ثبت وزارت وزارت بهداشت استفاده کرد تا متوجه شد ماه به ماه و یا سه ماه به سه ماه چه اتفاقی در حوزه خودکشی رخ می دهد.

ملکوتی با بیان اینکه خودکشی از غرب کشور در حال انتقال به استانهای مرکز کشور است، ادامه داد: تجربه کشور ما نشان داده استان هایی که توانستند در زمینه پیشگیری خوب عمل نمایند کاهش چشم گیری در خودکشی داشته اند چراکه خودکشی قابل کنترل و کاهش است.

وی با اشاره به اینکه مکرر خانم های باردار خودکشی و فوت نموده اند، یادآور شد: بارها و بارها زمانی که در روز جهانی خودکشی خواسته شده از خودکشی صحبت گردد، گفته اند نامی از خودکشی نیاورید. می گویند نام خودکشی را بگذارید شادابی. حدود سه سال پیش نام روز جهانی پیشگیری از خودکشی را وزارتخانه گذاشت روز شادابی و این در حالی است که کلمه خودکشی مهم است چراکه فردی که فکر خودکشی دارد بدون خجالت به پزشک خود بگوید فکر خودکشی دارد. وقتی افراد فکر می نمایند این مساله ننگ و بی آبرویی است به پزشک خود نمی گویند فکر خودکشی دارند. 60 درصد افراد از خدمات پیشگیری خودکشی استفاده نمی نمایند چون فکر می نمایند ننگ است و باید این ننگ را از بین برد.

عضو هیات مدیره جمعیت علمی پیشگیری از خودکشی ایران در پاسخ به این پرسش که آیا نوشتن از خودکشی و انتشار مطالب آن در رسانه ها منجر به افزایش خودکشی می گردد؟، توضیح داد: نوشتن نوع اقدام خودکشی برای افرادی که مستعد هستند جنبه تقلیدی داشته و از همین رو است که انتشار اخبار خودکشی اصولی دارد. برای مثال می گویند این اخبار صفحه نخست نباشد و به اخبار آب و تاب داده نگردد چراکه ثابت شده است بر روی افراد مستعد به شکل تقلیدی اثر می گذارد اما انتشار آمار بر روی مسئولین و محققین اثر خود را می گذارد و انتشار آمار خودکشی اثری بر افراد مستعد ندارد. چه بسا این آمار در روز جهانی خودکشی قابل طرح است . آمار باید در مناسبت ها گفته گردد تا جامعه، محققین و مسئولین حساس شوند. این خود از جمله استراتژی های هفت گانه پیشگیری از خودکشی است که در جهان اجرا می گردد.

منبع: ایسنا

مهم ترین اخبار حوزه اجتماعی و سیاسی را در صفحه جامعه خبرنگاران بخوانید.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 19 شهریور 1400 بروزرسانی: 19 شهریور 1400 گردآورنده: vetworld.ir شناسه مطلب: 1821

به "نگرانی از افزایش خودکشی پس از کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگرانی از افزایش خودکشی پس از کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید