نسل پنجم شبکه تلفن همراه در مقیاس آزمایشگاهی پیاده سازی شد

به گزارش خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، 10 سال از رونمایی نسل چهارم شبکه تلفن همراه می گذرد. اما امروز زمزمه ها درباره نسل پنجم است. نسلی که گفته می گردد تا سال 2020 رونمایی می گردد.

نسل پنجم شبکه تلفن همراه در مقیاس آزمایشگاهی پیاده سازی شد

ایران نیز با کوشش جوانان نوآور و توانمند از این حرکت فناورانه عقب نمانده است. به گونه ای که پیاده سازی نسل پنجم شبکه تلفن همراه در مقیاس آزمایشگاهی درحال انجام است که در کنار آن با فراوری و بومی سازی این دانش امکان ارائه خدمات آموزشی و مشاوره ای نیز بوجود آمده است.

آزاد روانشید مدیر یک واحد فناور گفت: نسل پنجم شبکه تلفن همراه با هدف کاهش وابستگی به سخت افزار که در نسل چهارم شاهد آن هستیم و ایجاد انعطاف پذیری و پویایی بیشتر، با حرکت به سمت تکنیک های مبتنی بر IT و شبکه های نرم افزار - محور، تحولی ساختاری در این عرصه ایجاد نموده است.

وی بیان کرد: نسل پنجم براساس راه حل رایانش ابری قابلیت پیاده سازی بر بستر سخت افزاری موجود در مراکز داده را دارد. از این رو شبکه نسل پنجم بسیار قابل انعطاف و توسعه پذیر است که این خود سبب افزایش سرعت و تعجیل در ارائه خدمات به مشترکان سرویس های مخابراتی می گردد.

ایران نیز همانند سایر کشورهای پیشرو اکنون در عرصه پیاده سازی نسل نوین شبکه تلفن همراه قدم نهاده است. نسل پنجم شبکه تلفن همراه در جهان هنوز بصورت تجاری راه اندازی نشده و تنها بعضی از کشورها مانند آلمان و انگلستان به طور آزمایشی در مقیاس های کوچک و محلی آن را راه اندازی نموده اند و به کاربران خاص بصورت محدود سرویس ارائه می دهند.

ایران را نیز باید در زمره پیشگام در این حوزه دانست. رهایی از وابستگی سخت افزاری در نسل پنجم احتیاج به طی کردن جهت نسل های قبل را منتفی می نماید.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 25 خرداد 1398 بروزرسانی: 25 خرداد 1398 گردآورنده: vetworld.ir شناسه مطلب: 158

به "نسل پنجم شبکه تلفن همراه در مقیاس آزمایشگاهی پیاده سازی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نسل پنجم شبکه تلفن همراه در مقیاس آزمایشگاهی پیاده سازی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید