مجتمع آب ترش سربیشه جانی دوباره گرفت ، آب درمانی در قلب کویر

به گزارش مجله دامپزشکی، خبرنگاران، گروه استان ها: چشمه های آب گرم به عنوان یکی از ظرفیت های بزرگ گردشگری طبیعی می تواند سهم زیادی در رونق مالی داشته باشد که جوشش بخشی از آنها در کویر، ظرفیتی بی نظیری را برای مسافران به وجود آورده است.

مجتمع آب ترش سربیشه جانی دوباره گرفت ، آب درمانی در قلب کویر

آب حوضچه های آب ترش به دلیل خواص درمانی برای امراض پوستی و مصارف خوراکی به شدت مورد توجه شهروندان است. علاوه بر آن وضعیت طبیعی محیط پیرامون آب ترش نیز به دلیل موقعیت کوهستانی و زیبایی طبیعی می تواند جذابیت هایی برای گردشگران داشته باشد.

این چشمه در شمال شهرستان سربیشه از شکاف سنگ های آندزیت بازالتی از زمین خارج می گردد. بالا بودن مقدار گاز دی اکسید کربن و سیلیس نشان دهنده منشأ عمیق آب چشمه است. آب این چشمه مزه ای ترش و مطبوع دارد و آبدهی آن در حدود 15-20 لیتر در ثانیه است.

با در نظر دریافت مزه خوب و آبدهی مناسب و نزدیک بودن به جاده اصلی سربیشه- زاهدان بهره برداری این چشمه توصیه می گردد. آب ترش چشمه سربیشه در ردیف آب های کلرورسدیم و سولفات کلسیم سرد است.

نسخه ای برای دردهای مفصلی

مجموعه آب درمانی آب ترش در شهرستان سربیشه واقع شده که با خواص و ویژگی هایی مانند برطرف امراض گوارشی، عضلانی، پوستی، بیماری های مزمن بانوان، رماتیسم، دردهای مفصلی و اختلالات غدد داخلی چشم انتظار مسافران است.

آب این چشمه مزه ای ترش و مطبوع و سرد دارد که در ردیف چشمه های آب کلرور سدیم و سولفات کلسیم قرار داشته که برای مؤثر است.

اقدامات اجرایی احداث ساختمان های مجتمع آب درمانی آب ترش سربیشه از سال 85 توسط اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان شروع و در سال 1391 به اتمام رسیده است.

به دلیل اهمیت آب ترش، در گذشته در این منطقه ارگ حکومتی با کاربری تفریحی ایجاد شده است، اما با گذشت زمان بخش های زیادی از آن تخریب شده که با شروع فعالیت های میراث فرهنگی در عرصه گردشگری، مرمت این بنا شروع و به دنبال آن ساخت مجتمع تفریحی و آب درمانی در این محل اجرا شده است.

آب این چشمه از شکاف سنگ های آندزیت بازالتی از زمین خارج می گردد که بالا بودن مقدار گاز دی اکسید کربن (CO2) و سیلیس نشان دهنده منشأ عمیق آب است.

آب ترش سربیشه به دلیل خواص درمانی و همچنین دشت سرسبز و فضای گردشگری که در پایین دست آن قرار گرفته است، مورد توجه عموم بوده و مردم از شهرهای دور و نزدیک به این مکان درمانی و تفریحی مراجعه می نمایند.

احیای دوباره آب ترش سربیشه

مسئول میراث فرهنگی شهرستان سربیشه در گفت و گو با مجله دامپزشکی مجتمع آب ترش را یکی از جاذبه های دیدنی فاخر این شهرستان مطرح نمود و اضافه نمود: علی رغم هزینه کرد میراث فرهنگی، این مجتمع به دلیل نبود سرمایه گذار طی سال های گذشته بلا متولی بود.

هاشم اتفاقی با بیان اینکه سال جاری سرمایه گذار به این مجتمع ورود نموده است، اظهار کرد: همچنین این سرمایه گذار برای آماده سازی و ارائه خدمات به مراجعه نمایندگان اعلام آمادگی نموده است.

وی اعلام کرد: این مجتمع در کیلومتر 10 محور سربیشه- بیرجند واقع شده و چشم انتظار حضور گردشگران و مسافران نوروزی است.

اتفاقی با اشاره به خواص درمانی این مجموعه اعلام کرد: آب ترش برای بسیاری از امراض اعم از پوستی، دردهای مفصلی و رماتیسم بسیار مفید است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 8 تیر 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: vetworld.ir شناسه مطلب: 177

به "مجتمع آب ترش سربیشه جانی دوباره گرفت ، آب درمانی در قلب کویر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مجتمع آب ترش سربیشه جانی دوباره گرفت ، آب درمانی در قلب کویر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید