مالزی و جاذبه های گردشگری در استان ملاکا

به گزارش مجله وتورلد، کشور مالزی در سال های اخیر گام های بزرگی در زمینه جذب توریست از سراسر جهان برداشته است.

در کشور ایران هم این کشور از جمله مقاصد گردشگری میان قیمت و محبوب به شمار می رود. این کشور علاوه بر ایجاد جذابیت های عمومی و تبلیغاتی که برای جذب گردشگر در جامعه جهانی و حتی رسانه های معتبر بین المللی می نماید، دارای پتانسیل هایی است که این امر را در اولویت های مدیرانش قرار داده است. در ادامه با خبرنگاران همراه باشید.

مالزی و جاذبه های گردشگری در استان ملاکا

با تور مالزی از توسعه یافته ترین کشور شرق آسیا دیدن کنید.

یکی از مکان هایی که به جاذبه های گردشگری این کشور اضافه نموده است، منطقه ای به اسم ملاکاست که یکی از استان های استراتژیک این کشور هم محسوب می شود.

دلیل اهمیت این منطقه به خاطر نحوه قرار دریافت آن در راستا دریایی بین چین و هند است که از این نظر بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

این منطقه از دیرباز هم مورد مناقشه و توجه بوده است به شکلی که قرن های متمادی پرتغال و انگلیسی بر سر این جزیره استراتژیک مناقشه و حتی جنگ داشته اند. به همین دلیل این شهر که امروزه یکی از شهرهای مدرن مالزی است امروز یک مقصد توریسیتی بسیار محبوب است. البته این شهر دارای معماری و فرهنگ و سنت های مختلفی در زمینه غذا و سایر مسائل است. در این جا به بخشی از جاذبه های گردشگری ملاکا اشاره می کنیم.

یک کلیسای قرن هجدهمی

یک از جاذبه های ملاکا به یک کلیسای قرن هجدهمی بر می شود که کریس Christ Church نام دارد. کلیسای کریس در قرن هجدهم به عنوان جایگزینی برای کلیسای کهنه و قدیمی پرتغالی ها ایجاد شد و به عنوان یکی از ساختمان های نمادین از دوره استعمار هلندی باقی مانده است.

این کلیسا به رنگ سفید طراحی و ساخته شده است. البته مدتی بعد یعنی در قرن 20 به رنگ قرمز درآمد. این رنگ که در دوره پرتغالیها به این کلیسا زده شد در واقع رنگی است که نماد استعمار پرتغال در کشورهای مختلف است. داخل کلیسا نیز تعدادی از سنگ قبر ها نوشته شده به زبان های هلندی، انگلیسی، پرتغالی و ارمنی منبت کاری شده است.

مرکز محله چینی ها در مالزی

در ملاکا خیابانی به اسم خیابان جونکر Jonker Street وجود دارد که مهم ترین مرکز تجمع چینی هاست. این مکان به عنوان خانه ای برای بیشتر خدمتکاران اشراف هلندی در زمان استعمار هلندی ها به کار می رفت. بعد از خروج هلندی ها، این مکان به محل سکونت خود اشراف زادگان در آمد. بسیاری از خانه های بزرگ قرن هفدهم به همراه تعداد زیادی از مغازه ها، رستوران ها و سایر امکانات رفاهی در آن باقی مانده است.

نکته جالب این است که این خیابان برای این که کاملا به یک بازار دستفروشان تبدیل شود هر شنبه و هر آدینه وحتی روزهای یک شنبه کاملا قرق می شود.

یک کلیسایی که یادگار یسوعیون اس

یکی دیگر از جاذبه های گردشگری منطقه ملاکا در مالزی کلیسای سنت پل St.Paul`s Church است که توسط یک کاپیتان پرتغالی در سال 1521 به عنوان یک کلیسای ساده ساخته شد. سنت فرانسیس خاویر، یکی از بنیان گذاران فرقه یسوعیون، از این کلیسا به عنوان یک پایگاه برای سفر تبلیغی خود به چین و ژاپن استفاده می کرد. در یکی از این سفرها، خاویر بیمار شد و در نهایت در سال 1552 در چین درگذشت.

بعد از این این کاپیتان پرتغالی درمی گذرد، جسدش قبل از این که به گوا منتقل شود برای مدتی در این مکان نگهداری می شود

بدن او قبل از انتقال به گوا در این مکان نگه داری شد. بازدیدنمایندگان می توانند از مقبره باستانی او که در داخل کلیسا قرار گرفته است، دیدن نمایند.

موزه ای با ترکیب فرهنگ چین و غرب

در موزه میراث بابا نیونیا Baba Nyonya Heritage Museum پرد هایی نصب شده است که نشان دهنده ترکیبی از فرهنگ چینی و غربی در مالایی است. موزه ای که در باره آن صحبت می کنیم از طریق خانمی به اسم کیم لی که از ساکنان طبقه چهارم این خانه است برای تجلیل ترکیب پیچیده و شگفت انگیز از فرهنگ چینی و مالایی گسترش و توسعه یافت. این موزه به عنوان موزه بابانیونا نیز شناخته شده است. در این موزه ویژگی های تعدادی از صنایع دستی و صنعت دست، از جمله قطعات نجاری، ظروف سفالی و مبلمان دیده می شود. پرده های بزرگ و نقش دار بر روی دیوار ها نصب شده و نشان دهنده ترکیبی از فرهنگ چینی و غربی در دنیای مالایی است.

برجی که گذشته امروز ملاکا در آن نمایان است

برج تامینگ ساری Menara Taming Sari چشم انداز کلی از تاریخ گذشته و تغییرات امروزی در ملاکا را به نمایش گذاشته است. این برج گردان یادآور سوزن فضایی space needle در سیاتل است و هدف ساخته شدن این بنا برای اهداف یک سانی اجرا شده است.

این برج در واقع نشان دهنده تاریخ گذشته این شهر و همین طور نشان دهنده تغییراتی است که امروز در عصر جدید در این شهر روی داده است. بلندی این برج ژیروسکوپی به 110 متر می رسد و گنجایش آن به شکلی است که می تواند همزمان 80 نفر را در خود جای دهد.

یک سری فعالیت های مختلف مانند اسب سواری و سوار شدن بر ماشین های الکتریکی نیز در پایه این برج صورت می گیرد که هنگام خرید بلیت این برج همه این تفریحات و تجربه های گردشگری در درون آن لحاظ شده است.

ستادسویس Stadthuys

این سالن هلندی قدیمی مانند بیستر باقی مانده های هلند در شهر ملاکا، به رنگ قرمز رنگ آمیزی شده است. این سالن در زمان استعمار هلندی ها، محل استقرار فرمانداران و افسران هلندی بود ولی در زمان استعمار انگلیسی ها به یک مدرسه انگلیسی زبان رایگان تبدیل شد. امروزه از این بنا به عنوان یک موزه تاریخ و فرهنگ شناسی استفاده می شود و افراد بسیاری معتقدند این سالن یکی از موزه های برتر در منطقه است. هم چنین در این موزه لباس های سنتی و مصنوعاتی به نمایش گذاشته شده است که بیانگر دوره های تاریخی مختلف در ملاکاست.

مسجد سلت ملاکا

مسجد سلت ملاکا مسجد تنگه ملاکا ، در اوایل قرن بیستم با ترکیبی از سبک معماری آسیای شرقی و مالایی ساخته شد. زمانی که سطح آب بالاست، این مسجد به گونه ای در جزایر مصنوعی ملاکا ساخته شده که شناور دیده می شود. در سبک سنتی اهالی مورو، بیرون مسجدها به صورت سفید با سایه ای از رنگ های مختلف است. در این مورد گذرگاه های سرپوشیده شیشه ای رنگ زرد و سبز یکی از اصلی ترین نکاتی است که این مسجد را متمایز می نماید. ساختمان این بنا در شب زیبایی خاصی دارد. مسجد ها محلی عمومی برای عبادت پرشور خداوند به شمار می آیند، اما می توان از این بنا ها بازدید کرد.

فاموسا

بقایای این قلعه پرتغالی در میان نهادهای اروپایی قدیمی ترین باقی مانده در تمام آسیا می باشد. این قلعه در اوایل سال 1500 برای محافظت از سرزمین های تازه فتح شده و یا جلوگیری از هجوم سایر کشورهای اروپایی بر روی تپه ساحلی ساخته شد. سازندگان این بنا بر این امید بودند که بتوانند یک بندر پرتغال دوست دیگر در طول راستا Spice بسازند تا تجارت کشتی های بازرگانی بین آسیا و اروپا تسهیل شود. این قلعه بعد ها به دست هلندی ها افتاد و سپس برای جلوگیری از فتح شدن آن توسط ناپلئون فرانسه به انگلیس سپرده شد. انگلیس از این واهمه داشت که اگر فرانسه و یا سایر کشور ها بتوانند آن را فتح نمایند، قدرت زیادی بدست آورند. بنابراین ترجیح داد به جای محافظت، آن را تخریب کند. به درخواست آقای رافلز،بنیانگذار سنگاپور، تنها دروازه کوچکی از آن حفظ شد.

منبع: الی گشت
انتشار: 1 مهر 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: vetworld.ir شناسه مطلب: 346

به "مالزی و جاذبه های گردشگری در استان ملاکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مالزی و جاذبه های گردشگری در استان ملاکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید