دستاورد تازه پزشکان درباره عارضه کوفتگی پس از کرونا

به گزارش مجله وتورلد، اغلب افرادی که به کروناویروس تازه مبتلا شده اند از یک عارضه شایع رنج می برد که ما آن را با نام کوفتگی می شناسیم. این عارضه گونه ای از یک خستگی مفرط است که با وجود استراحت یا خواب خوب ادامه می یابد و اندازه شیوع آن بیشتر از عوارض دیگر مانند خواب آلودگی و فرسودگی است. دانشمندان علوم پزشکی در آخرین دستاورد های خود مدعی هستند که این عارضه احتمالاً نتیجه پاسخ ایمنی قوی بدن ما به ویروس است که پس از بهبودی نیز ادامه می یابد و باید آن را جدی گرفت.

دستاورد تازه پزشکان درباره عارضه کوفتگی پس از کرونا

به گزارش خبرنگاران، دانشمندان می گویند این نوع کوفتگی در بعضی افراد خستگی حتی زمانی که عفونت از بین رفته است ادامه می یابد. این امر می تواند تبعات ناگواری را برای افراد درگیر ایجاد کند و به مرور زمان آن ها را به طور کامل ناتوان کند. جالب اینجاست که آنالیز های این دانشمندان نشان می دهد که استراحت نیز تأثیر چندانی بر از میان رفتن این کوفتگی ندارد که این امر نیز می تواند از لحاظ روانی فرد را آسیب پذیر تر کند. پس این متخصصان حاصل تحقیقات خود را به صورت هدایت برای مقابله با این عارضه منتشر کردند تا افراد مبتلا بتوانند به سادگی این عرضه شایع کرونا را مهار نمایند.

خستگی یا کوفتگی؛ تفاوت در چیست؟

اصطلاح کوفتگی برای افراد مختلف می تواند معانی متفاوتی داشته باشد. این مفهوم برای بعضی افراد به این معنا است که ماهیچه هایشان به راحتی ضعیف می گردد و در هنگام قدم زدن کوتاه مدت احساس می نماید که یک در مسابقه ماراتن دویده اند. بعضی دیگر نیز ممکن است یک فرسودگی عمومی را توصیف می نمایند، و افراد هم احتمالا خستگی جسمی، ذهنی یا احساسی یا هر ترکیبی از این ها را تجربه نمایند. اما به هر روی، تفاوت بین خستگی و کوفتگی در این است که خستگی با استراحت کافی بهتر می گردد، در حالی که کوفتگی ادامه می یابد حتی اگر کسی بیشتر از همواره بخوابید و استراحت کنید.

عارضه کوفتگی پس از کرونا چقدر جدی است؟

از آنجایی که هیچ تعریف مورد توافقی از کوفتگی پس از کووید وجود ندارد، نمی توان آمار دقیقی از تعداد افرادی که آن را تجربه نموده اند ارائه داد. برآورد ها به طور قابل توجهی در سراسر دنیا فرق دارد. یک آنالیز از 21 مطالعه نشان داد که 13 تا 33 درصد از افراد، 16 تا 20 هفته پس از آغاز علائم ابتلا به کرونا، هنوز احساس کوفتگی را تجربه می کردند. اگر این آمار ها را با این عارضه مرتبط بدانیم و آن را به سراسر دنیا عمومیت دهیم، به سادگی می توان فهمید که این موضوع چقدر می تواند جدی باشد. دانشمندان می گویند که این یک مشکل گسترده و نگران نماینده است.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

دلایل بالقوه زیادی برای کوفتگی وجود دارد. حتی قبل از همه گیری کرونا، کوفتگی یکی از شایع ترین دلایل مراجعه به پزشک عمومی بود. هنگامی که پزشک عمومی شما در خصوص علائم شما سؤال می نماید و شما را معاینه می نماید، می توان بیشتر علل جدی را رد کرد. گاهی اوقات پزشک عمومی شما، دستور آزمایش خون را برای اطمینان بیشتر تجویز می نماید. علائمی که باید باعث نگرانی خاصی شوند عبارتند از تب، کاهش وزن غیرقابل شرح، خونریزی یا کبودی غیرمعمول، درد (در هر جایی) که شما را از خواب بیدار می نماید، یا تعریق شبانه. اگر خستگی شما به جای بهتر شدن بدتر می گردد، یا نمی توانید به درستی از خود مراقبت کنید، واقعاً باید در پی مراقبت های پزشکی باشید.

آیا عارضه کوفتگی مثل کووید مزمن است؟

در اوایل همه گیری کرونا، متوجه شدیم که بعضی از بیماران مجموعه ای از علائم ناتوان نماینده را با خود دارند که برای ماه ها همراه آنهاست، که اکنون آن را کووید مزمن می نامیم. حدود 85 درصد از بیماران مبتلا به کووید مزمن مدت کوفتگی را تجربه می نمایند که آن را به یکی از شایع ترین علائم طولانی مدت COVID تبدیل می نماید. با این حال، افراد مبتلا به کووید مزمن مدت دارای طیف وسیعی از علائم دیگر مانند مه مغزی، سردرد و درد های عضلانی هستند. برای همین بیماران مبتلا به کووید مزمن اغلب چیزی بیش از کوفتگی را تجربه می نمایند و گاهی اوقات اصلاً کوفتگی ندارند.

آیا این عارضه مانند سندرم خستگی مزمن است؟

ما در خصوص سندرم خستگی مزمن، که به عنوان آنسفالومیلیت میالژیک شناخته می گردد، خیلی قبل از شیوع کووید اطلاع داشتیم. این سندرم اغلب پس از یک عفونت ویروسی (به عنوان مثال پس از عفونت با ویروس اپشتین بار) ایجاد می گردد. بنابراین، قابل درک است که در خصوص ویروس کرونا که به طور بالقوه باعث ایجاد سندرم خستگی مزمن می گردد، نگرانی وجود دارد. شباهت های قابل توجهی بین سندرم خستگی مزمن و کووید طولانی مدت وجود دارد، برای مثال هر دو خستگی ناتوان نماینده، مه مغزی و یا درد های عضلانی را به همراه دارند. با این همه، محققان هنوز هر گونه ارتباطی را بین کوفتگی پس از کووید، کووید طولانی مدت و سندرم خستگی مزمن، تأیید ننموده اند. در حال حاضر، ما می دانیم که بسیاری از مردم دچار کوفتگی پس از کووید خواهند شد، اما خوشبختانه به کووید طولانی مدت یا سندرم خستگی مزمن مبتلا نمی شوند.

چگونه می توان عارضه کوفتگی پس از کرونا را مدیریت کرد؟

در نخستین قدم همه ما باید انتظار این را داشته باشیم که وقتی به کرونا مبتلا شدیم، فارغ از اینکه دچار چه شدتی از این بیماری شدیم، ممکن است دچار کوفتگی پس از کووید شویم. واکسن ها با کاهش احتمال ابتلا به کووید در وهله اول به کاهش خطر خستگی و کوفتگی پس از کووید یاری می نمایند. افراد واکسینه شده که به کووید مبتلا می شوند، کمتر عارضه کوفتگی را گزارش می نمایند و احتمال ابتلا به کووید طولانی مدت کمتری دارند. با این حال، واکسیناسیون 100 درصد محافظت نماینده نیست و تعداد زیادی از افراد کاملاً واکسینه شده نیز وجود دارند که به خستگی طولانی مدت دچار می شوند. شواهدی علمی مبنی بر اینکه چه چیزی به شما یاری می نماید تا از کوفتگی پس از کووید به بهبودی برسید، هنوز در مراحل اولیه است با این حال، با استفاده از راه چاره های زیر می تواند کوفتگی پس از کرونا را مدیریت کنید:

1. به خودتان سرعت دهید: بازگشت به فعالیت های عادی را با سطح انرژی خود تنظیم کنید. اولویت های خود را انتخاب کنید و به جای کار هایی که نمی توانید انجام دهید، روی کار هایی که می توانید انجام دهید تمرکز کنید.

2. بازگشت تدریجی به ورزش: بازگشت تدریجی به ورزش ممکن است به بهبودی شما یاری کند، اما ممکن است در خصوص نحوه مدیریت یا اجتناب از خستگی پس از آن احتیاج به حمایت داشته باشید. بعضی از درمانگران - کاردرمانگران، فیزیوتراپیست ها و فیزیولوژیست های ورزشی - در این زمینه تخصص دارند؛ بنابراین از پزشک عمومی خود برای ورود به این مرحله مشورت بگیرید.

3. خواب را در اولویت قرار دهید: به جای احساس گناه به خاطر خواب زیاد، به خود یادآوری کنید که در هنگام خواب، بدن شما انرژی ذخیره می نماید و بهبود می یابد. الگو های خواب بهم ریخته یک علامت ناخوشایند COVID است. داشتن یک زمان دقیق برای خواب، در زمانی که در طول روز احساس خستگی می کنید، مهم است.

4. طیف وسیعی از غذا های مغذی را بخورید: از دست دادن بویایی، چشایی و اشتها ناشی از کووید می تواند غلبه بر عارضه کوفتگی پس از کرونا را سخت کند. با این حال، سعی کنید غذا را به عنوان راهی برای تامین انرژی بدن خود با انرژی و ریزمغذی هایی که برای التیام احتیاج دارد، در پیش بگیرید. مراقب باشید که وقت خود را برای درمان های اثبات نشده ای که اغلب در فضای مجازی خوب جلوه می دهند، خرج نکنید.

5. خستگی خود را کنترل کنید: برای نظارت بر خستگی خود یک دفتر خاطرات داشته باشید و در پی بهبود تدریجی باشید. روز های خوب و روز های بد خواهید داشت، اما به طور کلی باید یک جهت کند به سمت بهبودی وجود داشته باشد. اگر پیشرفتی احساس نکردید از یک متخصص بهداشت، مانند پزشک عمومی یاری بگیرید.

منبع: sciencealert

ترجمه: مصطفی جرفی-خبرنگاران

منبع: فرارو
انتشار: 11 خرداد 1401 بروزرسانی: 11 خرداد 1401 گردآورنده: vetworld.ir شناسه مطلب: 2083

به "دستاورد تازه پزشکان درباره عارضه کوفتگی پس از کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستاورد تازه پزشکان درباره عارضه کوفتگی پس از کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید