درصد بالایی از ایرانی ها درمعرض پیرچشمی هستند، نزدیک بینی نسل جدید

به گزارش مجله وتورلد، به گزارش خبرنگاران، شهرزاد نکونام، در آستانه بیست و دومین کنگره سراسری اپتومتری ایران که از 23 تا 25 مرداد 98 در مرکز همایش های رازی تهران برگزار می شود، گفت: تشخیص و درمان عیوب انکساری از مهم ترین وظایف اپتومتریست ها است. درصد قابل توجهی از جامعه ایران مبتلا به نزدیک بینی، دوربینی، آستیگماتیسم، پیرچشمی و عوارض ناشی از آن مثل تاری دید، سردرد و خستگی چشم است. اپتومتریست با تجویز، ساخت و ارائه عینک و لنز تماسی مناسب موجب کاهش این عوارض خواهد شد.

درصد بالایی از ایرانی ها درمعرض پیرچشمی هستند، نزدیک بینی نسل جدید

وی اضافه کرد: نسل جدید نسبت به نسل های قدیمی نزدیک بین تر هستند و پیش بینی می شود نسل بعد هم از نسل فعلی نزدیک بین تر باشند.

نکونام گفت: در برخی مطالعات پیش بینی شده که آمریکا تا سال 2050 دارای 260 میلیون فرد مبتلا به نزدیک بینی خواهد بود در حالی که این رقم در سال 2000 در حدود 90 میلیون نفر بوده است. کانادا هم تا سال 2050 دارای 66 میلیون فرد نزدیک بین در مقایسه با 11 میلیون نفر در سال 2000 خواهد بود.

بازرس انجمن علمی اپتومتری ایران، ادامه داد: این آمار لزوم توجه به کنترل و پیشگیری از نزدیک بینی را آشکار می کند و اپتومتریست می تواند با تجویز عینک، لنز مناسب و انجام تمهیدات علمی، بینایی جامعه را در این امر مهم یاری کند.

وی اضافه کرد: ایران از نظر سنی کشور جوانی نیست، به طوری که در آخرین سرشماری سال 1395، میانه جمعیت ایران حدود 30 سال گزارش شده است. بنابراین درصد بالایی از جمعیت ما در معرض پیرچشمی و عوارض ناشی از آن هستند. تجویز عینک و لنز تماسی مناسب توسط اپتومتریست موجب کاهش این عوارض خواهد شد.

نکونام عنوان نمود: ورود فن آوری های نوین به زندگی امروز، استفاده از رایانه و تجهیرات دیجیتال را اجتناب ناپذیر ساخته، به طوری که بسیاری از فعالیت های اداری، آموزشی، پژوهشی، تجاری، محاسباتی و…، بدون وجود رایانه امکان پذیر نیست.

وی اضافه کرد: اپتومتریست با تجویز و ساخت عینک های ویژه کامپیوتر، از مسائل و عوارض ناشی از نور آبی دستگاه های دیجیتال جلوگیری می کند.

عضو هیئت مدیره جامعه اپتومتری ایران با اشاره به اینکه تشخیص نارسایی های دید دوچشمی و درمان غیر دارویی آنها نیز از سایر وظایف اپتومتریست است، گفت: از جمله این نارسایی ها، تشخیص و درمان تنبلی چشم بوده که بیش از دو دهه است طی برنامه کشوری پیشگیری از تنبلی چشم با همکاری سازمان بهزیستی و وزارت بهداشت در حال انجام است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 8 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: vetworld.ir شناسه مطلب: 611

به "درصد بالایی از ایرانی ها درمعرض پیرچشمی هستند، نزدیک بینی نسل جدید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درصد بالایی از ایرانی ها درمعرض پیرچشمی هستند، نزدیک بینی نسل جدید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید