همه افتخارات آخرین داستان ایرانی، نبرد آفریدون و ضحاک جهانی شد

به گزارش مجله وتورلد، به گزارش خبرنگاران، انیمیشن سینمایی آخرین داستان به نویسندگی و کارگردانی اشکان رهگذر از جمله انیمیشن های سینمایی است که توانسته با بهره گیری از داستان ضحاک یکی از داستان های اساطیری شاهنامه فردوسی موفقیت های بسیاری کسب کند.

همه افتخارات آخرین داستان ایرانی، نبرد آفریدون و ضحاک جهانی شد

از سفر با تور سریلانکا به یکی از زیباترین کشورهای آسیایی سفر کنید و از شهرهای زیبای کلمبو و بنتوتا دیدن کنید.

در خلاصه داستان این انیمیشن آمده است: در دورانی که سایه اهریمن بر سرزمین ها سیطره یافته، جمشید کی با سپاهی متشکل از متحدانش و با تکیه بر فرّ خود در مقابل سپاهیان اهریمن صف آرایی می نماید، به خواست یزدان جمشید بر اهریمنیان ظفر می یابد. جمشید بر تخت تکیه زده و مغرور از ظفر، خود را دارای فراست ایزدی می داند. وی متحدان را برای اشغال سرزمین های دیگر و شکار اهریمن فرا می خواند اما یزدان از وی روی برگردانده و فرّ و فراست جمشید را از وی می ستاند. جمشید تنها، گرفتار طمع و جنونی سیری ناپذیر می شود. وی دخترش شهرزاد را تنها می گذارد و به شورای وزراء وصیت می نماید تا در زمان غیابش مرداس متحد و والی سرزمین های جنوبی بر تختش تکیه زند. جمشید فردای همان روز با سپاهی از غیورترین سربازانش برای شکار اهریمن راهی سرزمین های شمالی می شود و دیگر هیچ گاه بازنمی شود. مرداس مرده است و به دستور شورا تنها فرزند و جانشینش ضحاک به نیابت از پدر بر تخت جمشید تکیه می زند، اما صد افسوس که وجود ضحاک، آبستن پاره ای از تاریکیست. تاریکی وجود ضحاک بر شهر سیطره می یابد و جمکرد در تاریکی و ترس غوطه ور می شود. اما دگر بار چرخش ایام به گردش درمی آید و با رفتن جمشید کودکی در دل مردمان سرزمین جمکرد و در آغوش کشاورز زاده ای متولد می شود که نامش را آفریدون می گذارند.

پرویز پرستویی، لیلا حاتمی، حسن پورشیرازی، اشکان خطیبی، بیتا فرهی، حامد بهداد، شقایق فراهانی، ملیکا شریفی نیا، زهیر کمک، باران کوثری، بانیپال شومون و فرخ نعمتی از جمله هنرمندانی هستند که در این پروژه به عنوان صداپیشه حضور داشته اند.

انیمیشن سینمایی آخرین داستان تاکنون پیروز به دریافت 11 جایزه از جشنواره های بین المللی داخلی و خارجی شده است، ولی این انیمیشن سینمایی که نخستین اثر استودیو هورخش است در جشنواره های متعددی حضور داشته که حتی پذیرفته شدن در آن جشنواره ها با شرایط متعددی اتفاق می افتد. دریافت آخرین جایزه این فیلم؛ جایزه بهترین انیمیشن سینمایی از جشنواره بین المللی فیلم های بچه ها سن دیگو فرصت خوبی است تا نگاهی به حضور آخرین داستان در این جشنواره ها داشته باشیم.

2 جشنواره بین المللی انسی فرانسه و سیتچز اسپانیا از مهم ترین جشنواره هایی هستند که انیمیشن سینمایی آخرین داستان در آن حضور داشته است.

جشنواره بین المللی انسی، مهم ترین جشنواره انیمیشن است که تاکنون هیچ کدام از انیمیشن های سینمایی ایرانی در این جشنواره پذیرفته نشده بود. انیمیشن سینمایی آخرین داستان سال گذشته برای اولین بار در بخش غیررقابتی این جشنواره پذیرفته شد و به نمایش درآمد.

جشنواره فیلم سیتچز هم از جشنواره های درجه یک سینمایی است که بخش های متعددی دارد، آخرین داستان در پنجاه و یکمین دوره این جشنواره در بخش ویژه انیمیشن در رقابت با انیمیشن میرای به کارگردانی مامورو هوسودا از کارگردانان ژاپنی کاندید دریافت جایزه بهترین انیمیشن شد. این جشنواره در اکتبر (مهرماه) سال 97 در اسپانیا برگزار گردید.

آخرین داستان همچنین در 17 جشنواره دیگر تاکنون پذیرفته شده است:

1.هجدهمین جشنواره بین المللی فیلم انکوریج که در منطقه آلاسکا کشور آمریکا برگزار می شود.

2.دوازدهمین دوره رویداد فیلم آسیا پاسیفیک که هر ساله با حضور اعضای فدارسیون بین المللی اتحادیه تهیه کنندگان فیلم (فیاپف) در یکی از کشورهای عضو برگزار می شود. (آخرین داستان در این رویداد با دعوت ویژه وارد بخش رقابت شد.)

3.یازدهمین دوره جشنواره بین المللی انیمیشن انیماسیروس+ آگورا که در کشور یونان برگزار می شود.

4. پانزدهیمن دوره جشنواره بین المللی کینو که در شمال غربی انگلستان برگزار می شود.

5. چهارمین دوره جشنواره بین المللی فیلم یورپین که در کشور روسیه برگزار می شود.

6. بیست و هفتمین رویداد SLIFF که در سنت لوئیس آمریکا برگزار می شود.

7. بیست و نهمین جشنواره بین المللی سینمجیک که در بلفاست ایرلند برگزار می شود.

8. انیماز، جشنواره بین المللی انیمیشن مونترال که در مونترال کانادا برگزار می شود.

9. دهمین جشنواره بین المللی ری انیمانیا که در ایروان ارمنستان برگزار می شود.

10. دهمین جشنواره انمییشن اسپارک که در ونکور کانادا برگزار می شود.

11. چهارمین جشنواره بین المللی انیمیشن ووید که در دانمارک برگزار می شود.

12.یازدهمین جشنواره فیلم نیومدیا که در لس آنجلس آمریکا برگزار می شود و از داستان ها و فن آوری های نوین تجلیل می نماید. در این جشنواره تریلر انیمیشن سینمایی آخرین داستان پذیرفته شد.

13. پنجمین جشنواره بین المللی فیلم مدلین که در کلمبیا برگزار می شود.

14. جشنواره بین المللی فیلم اینکا که در شهر لیما پرو برگزار می شود.

15. جشنواره آسیایی فیلم شرم الشیخ که در کشور مصر برگزار می شود.

16. جشنواره بین المللی انیمیشن انیما کوردوبا که در کشور آرژانتین برگزار می شود.

17. پانزدهیمن جشنواره بین المللی فیلم مانتری که در کشور مکزیک برگزار می شود.

دستاورد انیمیشن سینمایی آخرین داستان که قصه ای اسطوره ای و حماسی را با برداشتی آزاد از شاهنامه فردوسی روایت می نماید یازده جایزه بین المللی داخلی و خارجی شامل؛ اولین سیمرغ بهترین انیمیشن سینمایی ایران از سی و هفتمین جشنواره ملی فیلم فجر، پروانه زرین بهترین کارگردان بلند پویانمایی بخش بین الملل، پروانه زرین بهترین فیلمنامه بلند بخش بین الملل و جایزه ویژه هیئت داوران بخش ملی از سی و یکمین جشنواره بین المللی فیلم های بچه ها و نوجوانان اصفهان، تندیس طلایی بهترین اثر بلند در بخش بین الملل و تندیس طلایی بهترین اثر بلند در مسابقه ایران از یازدهمین جشنواره بین المللی پویانمایی تهران، جایزه کوکومیکس موسیقی که به کارگردان به خاطر استفاده درست از موسیقی تعلق می گیرد از بیستمین جشنواره بین المللی انیمیشن بوچئون کره، جایزه بهترین فیلم بلند از سومین جشنواره بین المللی انیمیشن آجایو پرو، جایزه بهترین انیمیشن سینمایی از سومین جشنواره بین المللی فیلم های آمریکای جنوبی از کشور شیلی، برنده جایزه بهترین انیمیشن سینمایی از چهاردهمین جشنواره بین المللی جیراف کانادا و برنده جایزه بهترین انیمیشن سینمایی از جشنواره بین المللی فیلم های بچه ها سن دیگو 2019 است.

البته آخرین داستان در راستا فراوری و در سال 2013 پیروز شد به عنوان 6 پروژه برتر در حال فراوری دنیا در جشنواره انسی فرانسه که مهم ترین رویداد انیمیشنی سالانه دنیا است، معرفی شود. همچنین این اثر در سال 2016 به دعوت جشنواره انسی در بازار فیلم جشنواره بین المللی کن، به عنوان یکی از چهار انیمیشن سینمایی برتر در حال فراوری دنیا معرفی گردید.

اکران این انیمیشن در 32 کشور همچون آمریکا، روسیه، اسپانیا، سوئد، یونان و نروژ به زودی شروع می شود و همزمان با اکران خارجی، در ایران هم اکران خواهد شد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 5 بهمن 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: vetworld.ir شناسه مطلب: 674

به "همه افتخارات آخرین داستان ایرانی، نبرد آفریدون و ضحاک جهانی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه افتخارات آخرین داستان ایرانی، نبرد آفریدون و ضحاک جهانی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید