جزئیات پذیرش بومی دستیاری پزشکی در منطقه ها محروم

به گزارش مجله وتورلد، مشاور عالی معاونت آموزشی وزارت بهداشت گفت: دانشگاه ها اجازه دارند امسال پس از اعلام نتایج و تکمیل ظرفیت آزمون دستیاری، با اخذ تعهد، پزشک بومی برای تخصص بر اساس شرایط اختصاصی جذب کنند.

جزئیات پذیرش بومی دستیاری پزشکی در منطقه ها محروم

به گزارش گروه دانشگاه خبرنگاران، سیدامیرپاشا طبائیان درباره بومی گزینی دستکمک در سال 1401 گفت: عمده مشکل ما در پذیرش دستکمک در منطقه ها کم برخوردار است. واقعیت این است که در منطقه ها کم برخوردار، فردی در آن منطقه ها می ماند که پزشک ماندگار در آن منطقه است. در حال حاضر عمده پزشکان آن منطقه ها پزشکان طرحی هستند و وقتی طرح پزشک تمام می شود فرد نمی ماند و در آن منطقه ماندگار نمی شود.

وی گفت: پزشکی بهتر در منطقه می ماند که بومی همان منطقه باشد. سیاست وزارت بهداشت مبنی بر بومی گزینی است یعنی اینکه بتوانیم از بومی همان منطقه ها برای آن منطقه پزشک متخصص تربیت کنیم. ما مطمئن هستیم بومی آن منطقه می ماند و ماندگار است و خدمت رسانی کند.

طبائیان اضافه کرد: در آزمون دستکمک سال گذشته تعداد زیادی از جایگاه های دستکمک خالی ماند و علی رغم اینکه سه بار تکمیل ظرفیت برای پذیرش اعلام شد، اما بازهم بخشی از ظرفیت خالی ماند. از همین رو امسال راه چاره جدیدی که برای این موضوع طراحی کردیم.

وی گفت: امسال برای دوره چهل و نهم دستکمک برنامه داریم وقتی پس از اعلام نتایج و تکمیل ظرفیت، جایگاه در شهری خالی ماند دانشگاه ها اجازه داشته باشند یا بر اساس آزمون یا بررسی هایی که خودشان اعلام می کنند، افراد بومی واجد شرایط را برای دوره تخصص تربیت کنند و این متخصص ها باید تعهد بدهند که در آن منطقه ها می مانند.

مشاور عالی معاونت آموزشی وزارت بهداشت یادآور شد: این راه چارهی است که می تواند به ماندگاری پزشکان متخصص در منطقه ها کم برخوردار کمک کند و در عین حال ظرفیت پذیرش دستکمک تکمیل شود.

وی درخصوص اجرای قانون اختصاص 30 درصد ظرفیت پزشکی و تخصص پزشکی به منطقه ها محروم و الزام وزارت بهداشت برای اجرای آن گفت: با وجود این قانون هم همچنان ظرفیت خالی داریم.

طبائیان گفت: برخی از رشته های دستکمک کم تقاضا شده است و از همین رو برای آن راه چاره دیده شده و با هماهنگی معاونت درمان وزارت بهداشت قرار است برای برخی از رشته ها مانند طب اورژانس، داخلی، جراحی و زنان و زایمان که ظرفیت آن خالی مانده است، بسته های تشویقی دیده شود که پزشکان علاقمند شوند در این رشته ها ادامه تحصیل دهند.

وی با اشاره به بسته های حمایتی مالی برای دستیاران پزشکی گفت: دستیاران پزشکی که در این دوره پذیرفته می شوند نیز مشمول افزایش حق الزحمه های 6 میلیون تومانی برای دستیاران مجرد و 8 میلیون تومانی برای دستیاران متاهل می شوند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 5 تیر 1401 بروزرسانی: 5 تیر 1401 گردآورنده: vetworld.ir شناسه مطلب: 2106

به "جزئیات پذیرش بومی دستیاری پزشکی در منطقه ها محروم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات پذیرش بومی دستیاری پزشکی در منطقه ها محروم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید