تولید محفظه های تحت فشار آب شیرین کن از طریق دانش بنیان ها با فناوری تازه

به گزارش مجله وتورلد، کامپوزیت پلیمری محصولی است که از آن در تولید محفظه نگهدارنده تحت فشار استفاده می شود. محفظه هایی که مهمترین کاربرد آنها در تولید آب شیرین کن های صنعتی است.

تولید محفظه های تحت فشار آب شیرین کن از طریق دانش بنیان ها با فناوری تازه

به گزارش گروه علم و پیشرفت خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری،سیدحمیدرضا هاشمی مدیرعامل شرکت آرین ساده که این محصول را تولید کرده است، گفت: کامپوزیت های زمینه پلیمری دسته ای از کامپوزیت ها هستند که از الیاف کوتاه یا بلند در زمینه پلیمری ساخته می شوند. این دسته از کامپوزیت ها برای انتقال بار از بین الیاف و ماتریس طراحی و ساخته شده اند.

یکی از کاربردهای مهم کامپوزیت در تولید محفظه نگهدارنده تحت فشار است. این محفظه ها که از آن ها تحت عنوان پرشر وسل نیز یاد می شود، در ساخت آب شیرین کن های صنعتی به کار می فرایند.

نگهداری مایعات به کار می رود

مخازن تحت فشار ظروفی هستند که برای نگه داشتن مایعات، بخارها یا گازها در فشارهای بالا، معمولاً بالای 1000 psi طراحی شده اند. از آنجا که پرشر وسل ها تحت فشارهای زیاد کار می کنند ، یک مخزن تحت فشار پارگی می تواند بسیار خطرناک باشد و منجر به نشت گاز، آتش سوزی و حتی انفجار شود. به همین دلیل، ایمنی فشار در محفظه نگهدارنده تحت فشار ضروری است.

در صنایع آب شیرین کن، پس از تصفیه اولیه، که شامل جداسازی ضایعات و جامدات است، آب تحت فشار در محافظ کامپوزیتی پلیمری قرار گرفته و یون های نمک در این شرایط جدا می شوند.

در گونه ای دیگر از تصفیه خانه های آب نیز که آب تحت عنوان لب شور را تبدیل به آب قابل شرب می کنند، پرشر وسل کامپوزیتی نیز کاربرد دارد و محصولی کاملا طبیعی و فاقد سنگینی آب را تحویل می دهد. در این فرایند صرفا مرحله دوم تصفیه و شیرین کردن آب در مخازن تحت فشار کامپوزیتی پلیمری صورت می گیرد.

طبق برآوردهای اجرا شده در یک سال با تولید محفظه های تحت فشار از طریق شرکت آرین ساده، مانع خروج 20 میلیون دلار ارز از کشور شده اند. نمونه داخلی محفظه های تحت فشار یک سوم نمونه خارجی قیمت دارد با وجود این که از همان کیفیت خوب برخوردار است.

80 فرصت شغلی

شرکت آرین ساده پیروز به ایجاد 80 فرصت شغلی به صورت مستقیم شده است و مشخصا با توجه به شرایط آبی کشورهای همجوار ایران، می توان محفظه تحت فشار را به همسایگان جنوبی صادر کرد و تولیدات و فرصت های شغلی بیشتری داشت زیرا دانش فنی تولید پرشر وسل در این کشورها وجود ندارد.

هاشمی با اشاره به توانایی علمی شرکت های دانش بنیان گفت: امروز ضرورت دارد تا ظرفیت علمی بسیار زیادی که در کشور وجود دارد، به کار گرفته شود و از این طریق چالش های داخلی حل و فصل شود و مشخصا این امر با حمایت از شرکت های دانش بنیان سرعت می گیرد.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 29 آذر 1400 بروزرسانی: 29 آذر 1400 گردآورنده: vetworld.ir شناسه مطلب: 1928

به "تولید محفظه های تحت فشار آب شیرین کن از طریق دانش بنیان ها با فناوری تازه" امتیاز دهید

1 کاربر به "تولید محفظه های تحت فشار آب شیرین کن از طریق دانش بنیان ها با فناوری تازه" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تولید محفظه های تحت فشار آب شیرین کن از طریق دانش بنیان ها با فناوری تازه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید