کوشش آمریکا برای دور زدن روسیه در حل مناقشه قره باغ

به گزارش مجله دامپزشکی، مشاور وزیر خارجه آمریکا حضور نظامی روسیه در منطقه قره باغ را بی ثبات کننده دانست و از قصد واشنگتن برای گفت وگو با باکو و ایروان اطلاع داد، در حالی که کوشش قبلی آمریکا برای حل مناقشه قره باغ کاملاً بازنده شد.

کوشش آمریکا برای دور زدن روسیه در حل مناقشه قره باغ

جهت دریافت خدمات طراحی سر در ورودی ویلا با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های ساختمانی ویلا و باغ کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، روزنامه نیزاویسیمایا گازیتا، چاپ مسکو در تحلیلی نوشته است: کلارک کوپر مشاور وزیر امور خارجه آمریکا در امور سیاسی - نظامی، حضور نیروهای مسلح روسیه در منطقه مورد مناقشه ارمنستان و آذربایجان را بی ثبات نماینده ارزیابی کرد؛ این سخنان حاکی از آن است که واشنگتن تمایل دارد تا نقش فعال تری در حل و فصل مناقشه قره باغ داشته باشد، ولی امکانات آمریکا در این زمینه محدود است.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در کانال تلگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

این نخستین بار است که وزارت امور خارجه اقدامات روسیه در منطقه قره باغ را مورد انتقاد قرار داده است. کوپر در یک کنفرانس مطبوعاتی یادآور شد: در جایی که حضور نظامی فدراسیون روسیه وجود داشته باشد، خطر بی ثباتی و البته یک چالش برای همه کشورهای منطقه و تمامی طرفین درگیر افزایش خواهد یافت؛ منظور این دیپلمات آمریکایی، منطقه قره باغ بود؛ جایی که نیروهای حافظ صلح روسی در آن مستقر هستند.

این در حالی است که وی درباره جایگزینی روسیه صحبتی نکرد. در ماه اکتبر، طی کوشش ناموفق کاخ سفید برای دستیابی به آتش بس در منطقه قره باغ، آمریکایی ها از نظریه استقرار نیروهای حافظ صلح از کشورهای اروپایی که درگیر این مناقشه نیستند، به ویژه از سوئد، در این منطقه دفاع کردند. اکنون کوپر خود را به اظهارنظر درباره اینکه ایالات متحده هوادار ادامه گفت وگوها در چارچوب گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپاست، محدود کرد.

در ضمنً، الهام علی اف رئیس جمهوری آذربایجان در واقع این قالب حل و فصل را رد نموده است. وی به تازگی در دیدار با هیئتی، متشکل از رؤسای مشترک گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا از ایالات متحده و فرانسه و همچنین میخائیل بوچارنیکوف، سفیر روسیه در جمهوری آذربایجان، با سردی با آنها برخورد کرد و گفت: من گروه مینسک را برای دیدار دعوت نکردم؛ فعالیت این گروه در حل و فصل مناقشه قره باغ بی اثر بود.

از نظر وی، شرایط اکنون به این شکل است که ارمنستان کاپیتولاسیون را امضا نموده و در نتیجه، مناقشه دیگر حل شده و نقش گروه مینسک به عنوان واسطه در فرایند صلح به خاتمه رسیده است.

سخنان کلارک کوپر را همچنین می توان به عنوان تأیید این نکته ارزیابی کرد که ایالات متحده، علی رغم شکست آشکار، قصد ندارد فعالیت های خود را در منطقه قفقاز محدود کند. اگر بخواهیم دقیق تر بگوییم، سخنان مشاور وزیر امور خارجه، در واقع مواضع دولت در حال خارج شدن از کاخ سفید را بیان می نماید. کوپر در تمام دوران فعالیت دیپلماتیک خود، ارتباط بسیار نزدیکی با حزب جمهوری خواه داشته است. وی پیش از این یکی از مقامات برجسته مسئول در عرصه سیاست ایالات متحده در منطقه خاورمیانه بود.

برای روسیه تنها مواضع دو طرف مناقشه - ارمنستان و آذربایجان اهمیت دارد

این روزنامه در ادامه یادآور شد، خط مشی دولت جوزف بایدن درخصوص مناقشه قره باغ هنوز تعیین نیست. در بحبوحه درگیری ها ، او خود اظهاراتی درباره این درگیری داشت که بیشتر جنبه انتخاباتی بود. بایدن از ترامپ به دلیل قول بی پروا برای دستیابی سریع به آتش بس در منطقه انتقاد کرد.

بایدن در سخنان خود روسیه و ترکیه را به دامن زدن به درگیری ها متهم کرد؛ با این حال، هیچ راه حلی برای حل اختلافات باکو و ایروان ارائه نداد. تقابل ارمنستان و آذربایجان تعییناً از مهمترین موضوعات مبارزات انتخاباتی وی نبوده است.

میزان آمادگی ایالات متحده برای ادامه خط مشی دولت ترامپ در حل وفصل مناقشه قره باغ می توانست روز پنجشنبه تعیین گردد؛ در این روز قرار بود نشستی بین وزیر امور خارجه مایکل پامپئو و آنتونی بلینکن - که بایدن به عنوان سرپرست وزارت امور خارجه در دولت خود انتخاب نموده - برگزار گردد؛ ولی این جلسه برگزار نشد. پامپئو به دلیل تماس با شخصی آلوده به ویروس کرونا مجبور شد در قرنطینه قرار بگیرد.

با وجود این، در این خصوص شرح دیگری نیز منتفی نیست: ترامپ و تیمش هنوز مشروعیت پیروزی بایدن در انتخابات ریاست جمهوری را به رسمیت نمی شناسند و کوشش می نمایند تا آنجا که ممکن است، انتقال امور به دولت جدید در حال ظهور کاخ سفید را به تأخیر بیندازند.

از سوی دیگر، حضور نظامی روسیه در منطقه که به عقیده کلارک کوپربی ثبات نماینده است، به زودی افزایش خواهد یافت. دفتر مطبوعاتی وزارت دفاع ارمنستان گزارش داد که مرزبانان روسی به زودی در مرزهای ارمنستان و آذربایجان مستقر خواهند شد؛ تا بدین ترتیب، مطابق توافق سه جانبه، ارتباطات حمل و نقلی بین منطقه نخچوان آذربایجان و سایر کشورها برقرار گردد.

ولادیمیر پوتین در کنفرانس مطبوعاتی عظیم خود در روز پنج شنبه نیز تأیید کرد که تعداد نیروهای حافظ صلح روسی در منطقه قره باغ افزایش خواهد یافت، البته رئیس جمهوری روسیه یادآور شد که برای این منظور رضایت دو طرف ارمنستانی و آذربایجانی ضروری است.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 4 دی 1399 بروزرسانی: 4 دی 1399 گردآورنده: vetworld.ir شناسه مطلب: 1372

به "کوشش آمریکا برای دور زدن روسیه در حل مناقشه قره باغ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کوشش آمریکا برای دور زدن روسیه در حل مناقشه قره باغ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید