تحول هوش مصنوعی در جام جهانی ، اشتباهات داوری محو می شوند

به گزارش مجله وتورلد، گلی را که دیه گو مارادونا در جام جهانی1986 با دست به انگلیس زد، همه با نام دست خدا به یاد دارند. این خطای هند که از چشم داور پنهان ماند، یکی از بحث برانگیزترین اتفاقات فوتبال تا به امروز است. اما از زمان آن بازی پرهیجان، خیلی چیزها در فوتبال تغییر نموده است.

تحول هوش مصنوعی در جام جهانی ، اشتباهات داوری محو می شوند

به گزارش خبرنگاران و به نقل از ریکرسیو، جام دنیای 2022 قطر از نظر استفاده از هوش مصنوعی شاید یکی از کامل ترین صحنه های ورزشی در دنیا باشد. استفاده از هوش مصنوعی در فوتبال باعث شده که عدالت در زمین فوتبال برقرار گردد. در اینجا به روش هایی که هوش مصنوعی برای همواره نحوه بازی فوتبال را تغییر می دهد، نگاه کوتاهی می اندازیم.

آفساید و فناوری پیشگیری از خطا

اگر در زمان به ثمر رسیدن گل دست خدا، فناوری های فعلی وجود داشت، هرگز چنین اصطلاحی به گوشمان نمی خورد. سال جاری در جام دنیای فوتبال 2022 نوع جدیدی از فناوری خط دروازه اجرا می گردد که به جای اینکه داور با نگاه به دوربین تصمیم بگیرد، تصمیم برای او فرستاده می گردد. با این کار چیزی به نام خطای انسانی از معادله حذف می گردد. خطای آفساید هم سال هاست جنجال زیادی برای فوتبال به همراه داشته است.

در بیشتر بازی ها، حداقل یک آفساید وجود دارد که به وسیله داوران کنار زمین دیده می گردد و البته با اشتباهات زیادی هم همراه است که می تواند تأثیر زیادی در نتیجه نهایی داشته باشد. فیفا اعلام نموده است که برای جام دنیای2022 قطر از یک دوربین VAR صددرصد بهتر برای آفسایدها و خطاها استفاده می نماید.

این دستگاه کاملا اتوماتیک خواهد بود و سیگنال های فوری را به اتاق کنترل ورزشگاه، جایی که کامپیوتر موقعیت را با مدل های سه بعدی بازسازی، خط آفساید را ترسیم و معین می نماید، ارسال می نماید. کوچک ترین اطلاعات نیز با داوران وسط و کنار زمین در میان گذاشته می گردد که احتمال خطای انسانی را از بین می برد. اگر حداقل یک بازی فوتبال را در زندگی خود دیدن نموده باشید، حتما دیده اید که بازیکنان پس از اعلام خطا، توپ را از جایی که خطا شده است حرکت می دهند.

این اتفاق در خصوص ضربات پنالتی نیز رخ می دهد، اما در جام دنیای2022 دیگر امکان پذیر نیست. فیفا اعلام نموده است که یک ریزتراشه در داخل الریهلا (توپ رسمی مسابقات)، وجود دارد که به مسئولان این امکان را می دهد مکان دقیق قراردادن توپ را بدانند. این ریزتراشه بعلاوه قرار است با نشان دادن دقیق زمانی که بازیکن توپ را لمس نموده، در خطای آفساید نیز نقش داشته باشد.

بهبود فرایند تصمیم گیری مربیان

درست قبل از جام دنیای2022 قطر، حدس و گمان های زیادی درباره قهرمان احتمالی مسابقات زده می شد. در این بین، همواره احتمال خطای انسانی، به ویژه خطای مربی وجود دارد که می تواند برای نتیجه یک بازی ویرانگر باشد. بنابراین، تیم های فوتبال بیشتری از هوش مصنوعی برای پیگیری و تجزیه و تحلیل بازی های خود، عملکرد هر بازیکن و حتی نحوه بازی رقبا استفاده می نمایند. یکی از باشگاه هایی که این استراتژی را اجرا می نماید، گلاسکو رنجرز اسکاتلند است.

آنها با استفاده از اپلیکیشن Hudl استراتژی ها را براساس عملکرد گذشته تیم ها در لیگ تجزیه و تحلیل می نمایند. این شرکت بلغاری داده عملکرد فوتبال که در سال2019 تاسیس شد، از فناوری ها و راهکار های استخراج اتوماتیک داده برای یاری به تیم های فوتبال در مسیر یافتن برترین بازیکنان استفاده می نماید. براساس این داده ها، مربیان می توانند عملکرد تیم خود را ارزیابی، زمینه های بهبود را شناسایی و بعلاوه بازی را تحلیل نمایند.

گجت پوشیدنی برای نظارت بر سلامت بازیکنان

مهم ترین چیز در هر ورزشی نحوه عملکرد بازیکنان است. اینکه چگونه توپ را کنترل می نمایند، سرعت می گیرند، چه مسافتی را در یک بازی طی می نمایند و غیره. پیگیری دقیق همه این عناصر تا زمان استفاده از هوش مصنوعی در فوتبال نسبتا سخت بود، اما حالا ابزارهای پوشیدنی برای تغییر این موارد وارد میدان شده اند. برند C-Exoskeleton در حال توسعه یک پد زانوست که به مربیان و مدیران یاری می نماید تا عملکرد بازیکنان خود را ردیابی نمایند.

بعلاوه شاخص سلامتی بازیکنان با پوشیدن جلیقه هایی که به هوش مصنوعی مجهز شده است، روی کامپیوتری که در کنار نیمکت قرار گرفته است، نشان داده می گردد. اگر ضربان قلب یک بازیکن به طرز وحشتناکی بالا برود، مربی تصمیم می گیرد او را تعویض کند تا کمی استراحت کند، چراکه در بازی بعدی می تواند نقش مهمی در تاکتیک تیمی ایفا نماید.

پخش بازی ها

هوش مصنوعی در پخش بازی های فوتبال نیز قابل استفاده است. پلتفرمPixelot از دوربین های مبتنی بر هوش مصنوعی استفاده می نماید که تمام اجسام متحرکی را که در میدان هستند، بدون احتیاج به اپراتور انسانی دنبال می نمایند، بنابراین به پلتفرم اجازه می دهد بازی های بیشتری را پخش کند. تمرکز اصلی آنها فوتبال است، اما بسکتبال و هاکی را نیز پخش می نمایند. این پلتفرم در سال 2014 راه اندازی شد و بعضی مشتریان آن شامل لیگ های دوم در مکزیک و آلمان هستند.

گزارش: زهرا خلجی

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 8 آذر 1401 بروزرسانی: 8 آذر 1401 گردآورنده: vetworld.ir شناسه مطلب: 2200

به "تحول هوش مصنوعی در جام جهانی ، اشتباهات داوری محو می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحول هوش مصنوعی در جام جهانی ، اشتباهات داوری محو می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید