بایدن اعلام آمریکا مبنی بر بازگشت تحریم های سازمان ملل علیه ایران را لغو کرد

به گزارش مجله دامپزشکی، دولت جو بایدن در نامه ای به شورای امنیت سازمان ملل اطلاع داد که آمریکا اعلان خود مبنی بر بازگشت تحریم های سازمان ملل علیه ایران را که در دولت ترامپ به سازمان ملل اطلاع داده شده بود، لغو نموده است.

بایدن اعلام آمریکا مبنی بر بازگشت تحریم های سازمان ملل علیه ایران را لغو کرد

به گزارش خبرنگاران، به نقل از خبرگزاری رویترز، ریچارد میلز، نماینده موقت آمریکا در سازمان ملل متحد روز پنجشنبه 30 بهمن در نامه ای به شورای امنیت خبر داد که دولت جدید ایالات متحده اعلان دولت دونالد ترامپ، رییس جمهوری سابق مبنی بر بازگشت کلیه تحریم های سازمان ملل علیه ایران را لغو نموده است.

دولت دونالد ترامپ در ماه مه 2018 در اقدامی خلاف عرف بین الملل، از برجام خارج شد و مایک پمپئو وزیر خارجه او نیز در ماه اوت اظهار داشت که فرایند 30 روزه در شورای امنیت به منظور بازگرداندن همه تحریم های سازمان ملل علیه ایران یا مکانیزم ماشه را کلید زده است.

سیزده کشور از پانزده عضو شورای امنیت این اعلان را باطل دانستند، و تاکید نمودند آمریکا حق استفاده از مکانیزمی که خود 2015 از آن خارج شده است را ندارد.

دولت جدید آمریکا اخیرا کوشش هایی را برای بازگشت مجدد به برجام شروع نموده است. مسولان کشورمان تاکید دارند هرگونه بازگشت آمریکا به برجام زمانی ارزش دارد که همه تحریم های ظالمانه که در دولت ترامپ علیه ایران وضع شده است، لغو گردد.

تصمیم دولت بایدن برای عقب نشینی از اعلام فعال شدن مکانیسم ماشه به معنای لغو تحریم های ظالمانه آمریکا علیه ایران نیست و در همان دوره ترامپ نیز سازمان ملل تاکید نمود که تنها با درخواست آمریکا، بازگرداندن تحریم های این سازمان علیه ایران ممکن نیست.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در واکنش به این عقب نشینی آمریکا، خواهان لغو تمام تحریم های بازگردانده شده و اعمال شده در دولت ترامپ علیه ایران شد.

او صفحه توییترش نوشت: ایالات متحده اذعان کرد که ادعاهای پامپئو در مورد قطعنامه 2231 فاقد وجاهت قانونی بوده است. موافقیم.

در انطباق با قطعنامه 2231:

ایالات متحده باید بدون قید و شرط و به صورت موثر تمام تحریم های اعمال، بازاعمال و یا تغییر برچسب داده شده توسط ترامپ را لغو کند.

سپس ما نیز تمام تدابیر جبرانی خود را بلافاصله به حالت قبل بازمی گردانیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 28 اسفند 1399 بروزرسانی: 28 اسفند 1399 گردآورنده: vetworld.ir شناسه مطلب: 1533

به "بایدن اعلام آمریکا مبنی بر بازگشت تحریم های سازمان ملل علیه ایران را لغو کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بایدن اعلام آمریکا مبنی بر بازگشت تحریم های سازمان ملل علیه ایران را لغو کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید