مقامات آلمانی خواهان شفاف سازی بر مبنای حقایق درباره حادثه نفتکش ها شدند

به گزارش مجله دامپزشکی، مقامات آلمانی ضمن ابراز نگرانی درباره تشدید تنش ها در منطقه خواهان شفاف سازی مستقل و بر مبنای حقیقت و تاکید بر دیپلماسی در مسئله انفجار دو نفتکش در دریای عمان شدند.

مقامات آلمانی خواهان شفاف سازی بر مبنای حقایق درباره حادثه نفتکش ها شدند

با لحظه آخری آلمان از دیدنی ترین کشور اروپایی بازدید کنید و از شهرهای برلین، هانوفرو، فرانکفورت و مونیخ دیدن کنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از روزنامه دی ولت آلمان، بعد از حملات روی دو نفتکش در دریای عمان همچنین عرصه سیاسی آلمان هم با نگرانی به تحولات در این منطقه می نگرد.

رالف موتسنیچ، رئیس فراکسیون حزب سوسیال دموکرات آلمان خواستار یک اقدام دیپلماتیک در برخورد با بحران در دریای عمان شد. وی در گفتگویی با روزنامه دی ولت آلمان توضیح داد که ما نمی توانیم به این مسئله اعتماد کنیم که حتی وقتی هیچ یک از طرف ها خواستار جنگ نیستند چنین رخدادی به وقوع نمی پیوندد. شرایط به شدت متشنج است. ما به یک دیپاماسی تنش زدایی و کانال مذاکرات احتیاج داریم.

وی اضافه کرد: نباید در این شرایط بارهای بیشتر و گام های یکجانبه مانند برنامه ترامپ برای مناقشات خاورمیانه به این شرایط اضافه گردد.

بییان دیار سارای، از سران بلند پایه کمیسیون سیاست خارجی مجلس آلمان هم شرایط را بسیار خطرناک ارزیابی نموده و توضیح داد که اگر جامعه بین المللی فورا یک راه چاره دیپاماسی نیابد وقوع یک جنگ در منطقه غیر قابل اجتناب خواهد بود. وی همچنین خواستار یک توافق الحاقی به برجام شده و توضیح داد که در این توافق باید برنامه موشکی ایران و سیاست خارجی آن در منطقه هم مد نظر گرفته گردد.

یورگن هاردت، سخنگوی سیاست خارجی فراکسیون احزاب متحد مسیحی آلمان هم درخواست کرد که شورای امنیت سازمان ملل بلافاصله یک آنالیز انفجار نفتکش ها در دریای عمان را در دستور کار قرار دهد.

این سیاستمدار حزب دموکرات مسیحی آلمان همچنین توضیح داد که برای ارزیابی نهایی حملات به تانکرها حقایق موجود بسیار ناچیز است.

در همین رابطه امید نوری پور نماینده مجلس آلمان از حزب سبز ضمن هشدار در مورد افزایش تنش ها در منطقه، خواستار انجام تحقیقات بین المللی مستقل در مورد حادثه انفجار دو نفتکش در دریای عمان شد.

وی با تاکید بر لزوم انجام تحقیقات بین المللی مستقل در مورد حادثه انفجار نفتکش ها، اتهام افکنی بدون سند به یک کشور در منطقه را رد کرد.

نوری پور همچنین تاکید نمود که دست داشتن ایران و یا طرف های مرتبط با ایران همان قدر می تواند در این حادثه محتمل باشد که دست داشتن عربستان یا دیگر بازیگران منطقه ای که از تنش ها سود می برند.

به همین دلیل یورگن شروبوگ سفیر سابق آلمان در آمریکا هم در مورد اتهامات مطرح شده علیه ایران در موضوع انفجار دو نفتکش در دریای عمان ابراز تردید کرد. وی در مصاحبه با رادیو آلمان یادآور شد که هیچ سند و مدرک قابل استنادی برای این ادعا که ایران در این حملات دست داشته، وجود ندارد.

وی در بخش دیگری از این مصاحبه ایرانی ها را عاقل تر و قابل پش بینی تر از آمریکایی ها ارزیابی کرد.

به گفته این دیپلمات حرفه ای آلمانی دامن زدن به تنش ها برای ایران هیچ نفعی ندارد به ویژه اینکه این کشور با مسائل مالی درگیر است.

پیش از ظهر پنجشنبه دو کشتی نفتکش شامل نفتکش Front Altair که با پرچم جزایر مارشال متعلق به نروژ از قطر اتانول بارگیری نموده بود و نفتکش Kokuka Courageous که با پرچم پاناما از الجبیل عربستان به مقصد سنگاپور، محموله متانول حمل می کرد، دچار حادثه شدند که بنا بر ادعای رسانه های غربی هدف حمله قرار گرفته اند.

آمریکا با انتشار ویدئویی که ظاهراً قایقی را در حال جدا کردن یک مین دریایی (به زعم آمریکایی ها) از یکی از نفتکش های حادثه دیده نشان می دهد، مدعی شده است که این قایق ایرانی بوده و به منظور پاک کردن رد پای ایران در این حادثه به محل اعزام شده است.

منبع: تسنیم
انتشار: 17 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: vetworld.ir شناسه مطلب: 786

به "مقامات آلمانی خواهان شفاف سازی بر مبنای حقایق درباره حادثه نفتکش ها شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مقامات آلمانی خواهان شفاف سازی بر مبنای حقایق درباره حادثه نفتکش ها شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید