گرانی رفتنی نیست!

به گزارش مجله وتورلد، بانک جهانی پیش بینی کرد قیمت های جهانی کالا پس از رشدی که در سه ماهه اول سال 2021 تحت تاثیر رشد مالی قوی پیدا کردند، تا سرانجام سال در همین حدود فعلی خواهند ماند.

گرانی رفتنی نیست!

به گزارش خبرنگاران، بانک دنیای بیان کرد قیمت های انرژی در سال 2021 بیش از یک سوم بالاتر از سال 2020 خواهد بود و میانگین قیمت هر بشکه نفت به 56 دلار می رسد. قیمت ها در سال 2022 به 60 دلار افزایش خواهد یافت و مطابق با میانگین قیمت سال 2017 تا 2019 خواهد بود. بهای نفت برنت و وست تگزاس اینترمدیت آمریکا از ابتدای سال 2021 تا به امروز بیش از 30 درصد رشد نموده است.

بانک دنیای همچنین پیش بینی کرد قیمت فلزات سال جاری 30 درصد و بازارهای کشاورزی حدود 14 درصد صعود می نمایند. اما قیمت فلزات احتمالا بخشی از رشد سال جاری را از دست خواهند داد زیرا رشد ناشی از تدابیر محرک مالی در سال 2022 ضعیف می گردد.

طبق گزارش بانک دنیای، پیش بینی می گردد قیمت مس سال جاری به دلیل تقاضا برای کالاهای مصرفی و ساخت و ساز 38 درصد بالاتر بماند. با این حال پیش بینی می گردد در سال 2022 که عرضه جدید محقق می گردد قیمت ها پایین تر بروند.

تعدیل سریعتر از حد انتظار محرکهای مالی از سوی برخی از اقتصادهای بازار نوظهور می تواند ریسک نزولی برای قیمت فلزات ایجاد کند. اما هزینه زیرساخت بالاتر در آمریکا می تواند از برخی از فلزات نظیر آلومینیوم، مس و سنگ آهن حمایت کند.

بازارهای کشاورزی تحت تاثیر تقاضای قوی چین و مسائل فراوری در آمریکای جنوبی شاهد رشد قیمت ها بوده اند. اگرچه عمده بازارهای کالاهای غذایی دنیا از نظر استانداردهای تاریخی به حد کافی تامین شده اند اما قیمت ذرت و سویا در بازار شیکاگو در بالاترین رکورد چند سال گذشته معامله می گردد. قیمت ها تحت تاثیر نگرانیهای امنیت غذایی و شرایط جوی نامساعد در برزیل افزایش پیدا نموده اند.

بانک دنیای بیان کرد تورم غذا در آمریکای لاتین، خاورمیانه و آمریکا به طور متوسط حدود 9 درصد در ژانویه و فوریه سال 2021 رشد نموده و اگر افزایش اخیر قیمت های دنیای مواد غذایی به بازارهای داخلی منتقل گردد، ریسک تورم قیمت بالاتر وجود دارد.

بر اساس گزارش رویترز، این موسسه مالی دنیای اعلام کرد این دورنما تا حدود زیادی به پیشرفت مهار پاندمی کووید 19 و همچنین تدابیر حمایتی در اقتصادهای توسعه یافته بستگی دارد. نایب رئیس موقت گروه بانک دنیای برای رشد برابر، فاینانس و موسسات و مدیر گروه چشم اندازها اظهار کرد: رشد دنیای از ابتدای سال جاری تا به امروز قوی تر از حد انتظار بوده و برنامه های واکسیناسیون در جریان است و روندهای مذکور، قیمت های کالا را تقویت نموده است. با این حال تداوم احیای مالی تا حدود زیادی نامعلوم مانده است. بازارهای نوظهور و اقتصادهای در حال توسعه که صادرنماینده و واردنماینده کالا هستند، باید تاب آوری کوتاه مدت خود را تحکیم نموده و آماده احتمال تحلیل نرخ رشد مالی باشند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 25 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 25 اردیبهشت 1400 گردآورنده: vetworld.ir شناسه مطلب: 1642

به "گرانی رفتنی نیست!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گرانی رفتنی نیست!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید