پیش بینی هالیوودی از کرونا!

به گزارش مجله دامپزشکی، روزنامه جام جم: آیا فیلم های سینمایی می توانند الهام بخش واقعیت هایی باشند که در آینده ای دور یا نزدیک اتفاق خواهند افتاد؟ آیا محصولات صنعت سینما می توانند پیش بینی رخداد های آینده را بکنند و خبر از چیز هایی بدهند که مدتی بعد اتفاق می افتند؟ در نگاه اول بسیاری به این پرسش پاسخ منفی می دهند. اما زمانی می رسد که وقوع یک اتفاق خاص یا تلخ، ذهن مردم را به این سمت و سو می برد که نسبت به این واقعه دانایی و شناخت قبلی داشته اند. با کمی فشار به مغز، آدم ها به یاد می آورند که این حادثه و واقعه را پیش از این در یک فیلم سینمایی و به عنوان ماجرایی تصویری تجربه نموده اند.

پیش بینی هالیوودی از کرونا!

معمولا هر چند یک بار، این اتفاق می افتد و داستان تخیلی یک فیلم سینمایی رنگ و بویی واقعی به خود می گیرد. انگار که سازندگان فیلم، ماجرای داستان محصولشان را قبلا در خواب دیده اند و حالا آن خواب رنگ واقعیت به خود گرفته است. عفونت استیون سودربرگ فیلمساز کانادایی تبار سینما که در سال 2011 اکران عمومی شد، یکی از همین فیلم هاست که فاجعه ویروس کرونا را به شکلی غیرقابل باور پیش بینی نموده بود. اما این تنها محصول صنعت سینما نیست که چنین پیشگویی دقیقی از اتفاقی در آینده را ارائه می دهد.

هر زمان که رخدادی واقعی درست بودن پیش بینی یک فیلم سینمایی را تایید می نماید، اهل نظر دوباره روی این نکته تاکید می نمایند که سینما و هنرمندان آن را باید جدی تر گرفت و داستان های غیرقابل باور (و به ظاهر خیالی) این فیلم ها، رنگ و رویی واقعگرا دارند. حتی بعضی از تحلیلگران جلوتر رفته و می گویند سیاستمداران و فعالان اجتماعی باید بعضی اقدامات خود را با فیلم های هشدار دهنده هماهنگ نمایند تا بتوانند از وقوع آنچه که این فیلم ها درباره اش هشدار می دهند، جلوگیری نمایند.

عفونت اگر بعد از شیوع ویروس کرونا اکران عمومی می شد، همگان می گفتند فیلم داستانش را با الهام از این واقعه گرفته است. اما واقعیت برعکس و این است که ماجرای کرونا داستانش را از این فیلم برداشت نموده است! ویروس کرونا هشت سال بعد از نمایش عمومی فیلم سودربرگ، چین و بقیه کشور های جهان را در بهت و حیرت و نگرانی فرو برده است.

داستان چندلایه

این درام دلهره آور و تعلیقی که محصول شرکت برادران وارنر است، جمع باشکوهی از بازیگران درجه یک سینما را در نقش های مختلف خود دارد. ماریون کوتلار فرانسوی که در زمان نمایش عمومی فیلم مورد توجه تماشاگران و منتقدان بود، در کنار مت دیمون، گیوینت پالترو، جودلا، کیت وینسلت، لاورنس فیشبرن و جنیفر ال بازیگران عفونت هستند. داستان فیلم درباره بازگشت یکی از شخصیت های آن از سفری از هنگ کنگ است. به زودی تعیین می گردد او یک بیماری ناشناخته را با خودش از هنگ کنگ به سوغات آورده است. به زودی این ویروس در سطح وسیعی پخش می گردد. کوشش پزشکان و دانشمندان برای شناسایی ویروس و راه های مقابله با آن، با داستان زندگی خانوادگی مبتلایان به این ویروس گره خورده و همراه می گردد.

الهام از واقعیت ها؟

سودربرگ داستانی چندلایه را با حضور شخصیت هایی متنوع ارائه می دهد تا درامی شبیه دیگر ساخته های پیروز خود خلق کند. این شیوه روایت چندلایه، جزو سبک کار فیلمساز به حساب می آید، که در آن تخصص خوبی دارد. اسکات زد برنز که سال 2009 خبرچین را با سودربرگ کار نموده بود، ایده گسترش یک ویروس خطرناک در آمریکا را با سودربرگ مطرح می نماید. استقبال فیلمساز از درامی پزشکی که جان میلیون ها انسان را به خطر می اندازد، باعث می گردد تا برنز سریعا کار نگارش فیلمنامه را شروع کند. این فیلمنامه نویس ایده داستان را از چند رخداد تلخ هم، چون اپیدمی سارس در سال 2003 و اپیدمی فلو در سال 2009 گرفته بود. برنز برای ارائه یک داستان واقعگرا، به سراغ تعدادی از همکاران سازمان بهداشت جهانی رفته و مشاوره هایی از آنان می گیرد.

درام واقعگرا

نکته تلخ این است که کلید فیلمبرداری عفونت اواسط سال 2010 در هنگ کنگ زده می گردد. شیکاگو، آتلانتا، لندن، جنوا و سان فرانسیسکو مقصد های بعدی سازندگان فیلم هستند. اولین نمایش عفونت در جشنواره بین المللی فیلم ونیز 2011 بود، جایی که مورد استقبال بالای منتقدان قرار می گیرد. چند روز بعد، اکران عمومی فیلم در آمریکا و بقیه کشور های جهان شروع می گردد.

با توجه به هزینه فراوری 60 میلیون دلاری این درام دلهره آور، فروش جهانی 136 میلیون دلاری آن را می توان فروشی خوب و مقبول برای یک کار غیرتجاری و تلخ ارزیابی کرد. سودربرگ آن موقع بیان کرد به دنبال ساخت درامی واقعگرا از یک داستان تکان دهنده و دلهره آور بوده است. به گفته او، داستان فیلم قصد داشته درباره سلامت عمومی مردم جامعه و واکنش دانشمندان به یک اپیدمی خطرناک پزشکی صحبت کند. جالب خواهد بود اگر او و برنز درباره پیشگویی علمی و پزشکی خود با رسانه ها به مصاحبه بنشینند.

تئوری توطئه؟

شباهت داستان عفونت با ماجرای کرونا، بازار هواداران تئوری توطئه را هم داغ نموده است. آن ها که در پس هر اتفاقی به دنبال یک تئوری پنهان هستند، با توجه به این شباهت عجیب و غریب صحبت از مسائل پشت پرده و این جور چیز ها می نمایند. به باور این گروه، ماجرای کرونا یک اتفاق معمولی و یک اشتباه از جانب چند آدم نیست.

آن ها با اشاره به رقابت سخت دو کشور آمریکا و چین در بازار بین المللی و اقتصاد و ضربه هایی که آمریکا از طرف چین خورده، به این موضوع اشاره می نمایند که کرونا محصول صادراتی آمریکایی ها برای چینی هاست! هواداران تئوری توطئه ادعا می نمایند بعضی در آمریکا (که می تواند طیف وسیعی از سیاستمداران و مالکان شرکت های عظیم مالی را دربر بگیرد) با بهره گیری از داستان فیلم عفونت، تصمیم گرفته اند ماجرا های داستان فیلم را در عالم واقعیت بر سر چینی ها بیاورند. این گروه نیازی نمی بینند برای ادعایشان دلایل زیادی بیاورند. آن ها می گویند تماشای دوباره فیلم سودربرگ می تواند همگان را از صحت این ادعا مطمئن کند.

منبع: برترین ها
انتشار: 9 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: vetworld.ir شناسه مطلب: 1132

به "پیش بینی هالیوودی از کرونا!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیش بینی هالیوودی از کرونا!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید