پرورش برنج اصلاح شده ژنتیکی در خاک مریخ

به گزارش مجله وتورلد، ایسنا نوشت: یافته های یک پژوهش نو نشان می دهند که گیاه شناسان آینده مریخ می توانند برنج را روی سیاره سرخ کشت نمایند.

پرورش برنج اصلاح شده ژنتیکی در خاک مریخ

مریخ در فاصله 480 میلیون کیلومتری از زمین قرار گرفته است و حداقل هفت ماه از آن فاصله دارد. بدتر از آن این است که چنین سفری را فقط می توان هر دو یا چند سال یک بار و زمانی که دو سیاره در نزدیک ترین حالت خود قرار دارند انجام داد. بنابراین، نخستین انسان هایی که در مریخ زندگی خواهند کرد باید غذای خود را پرورش دهند.

خاک سیاره سرخ حاوی نمک های پرکلرات است که برای گیاهان، سمی در نظر گرفته می گردد. با وجود این، یک پژوهش تازه نشان می دهد که برنج اصلاح شده ژنتیکی می تواند در رگولیت مریخ رشد کند. این پژوهش تازه نشان می دهد که برنج اصلاح شده ژنتیکی روزی می تواند نخستین ساکنان مریخ را تغذیه کند.

دانشمندان دانشگاه آرکانزاس(UArk) در این پژوهش توانستند خاک مریخ را شبیه سازی نمایند. آنها برای این کار از خاک غنی از بازالت استفاده کردند که به وسیله دانشمندان ناسا و آزمایشگاه پیش رانش جت(JPL) از بیابان موهاوی(Mojave Desert) استخراج شده بود.

سه نوع برنج در خاک کشت شد که یک گونه وحشی و دو گونه ویرایش شده ژنتیکی را در بر داشت. گونه دوم با شرایط خشکسالی، کمبود قند و شوری سازگارتر بود. بعلاوه، دانشمندان همان سه گونه برنج را در خاک گلدان و ترکیبی از این دو رشد دادند.

بیشتر بخوانید:

  • تویوتا هم متقلب از آب عایدی!

  • بازگشت متفاوت نیسان به ایران با این شاسی بلند تهاجمی/ عکس

  • دوپینگ رویایی مرسدس بنز/ شاهکار تازه از تیونری که قرار بود به ایران بیاید!/ عکس

این گروه پژوهشی دریافتند که برنج اصلاح شده ژنتیکی در خاک شبیه سازی شده مریخ به خوبی رشد می نماید اما در صورتی که یک چهارم آن خاک گلدان باشد. آنها بعلاوه دریافتند که سه گرم پرکلرات در هر کیلوگرم خاک، میزان ای است که هر گونه برنج می تواند در آن رشد کند.

آبیلاش راماچاندران(Abhilash Ramachandran)، پژوهشگر مرکز علوم فضایی و سیاره ای آرکانزاس(SPAC) و از پژوهشگران این پروژه گفت: ما می توانیم پیش از ارسال دانه ها به مریخ، از زمین به عنوان یک آنالوگ زمین سیاره سرخ استفاده کنیم.

مرحله بعدی آزمایش، با یک شبیه ساز تازه خاک مریخ و سایر گونه های برنج انجام خواهد شد. پس از آن، دانشمندان قصد دارند یک اتاق شبیه سازی مریخ بسازند که دما و جو سیاره سرخ را تقلید می نماید.

این پژوهش در پنجاه و چهارمین نشست علوم قمری و سیاره ای(LPSC) ارائه شد.

227321

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 10 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 10 اردیبهشت 1402 گردآورنده: vetworld.ir شناسه مطلب: 2268

به "پرورش برنج اصلاح شده ژنتیکی در خاک مریخ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پرورش برنج اصلاح شده ژنتیکی در خاک مریخ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید