هنرمندی که لنگه اش پیدا نمی گردد!

به گزارش مجله وتورلد، فکر نمی کنم لنگه جلیلوند بتواند به وجود بی آید. این جمله را سیامک اطلسی که خود نیز مدتی پیش قربانی ویروس منحوس کرونا شد، در توصیف همکار خود، چنگیز جلیلوند، گفته است. صحبتی که منوچهر والی زاده، دیگر دوبلور نام آشنا هم بر آن تاکید داشته است.

هنرمندی که لنگه اش پیدا نمی گردد!

حنجره طلاییِ دوبله ایران، می گفت، عاشق کارش است و کارش برای او یک نفر محسوب می گردد؛ همان طور که وقتی یک نفر را دوست داریم، به او عشق می ورزیم، دوبله هم برای مرحوم جلیلوند، چنین حالتی داشت.

به گزارش خبرنگاران، چنگیز جلیلوند ـ دوبلور، مدیر دوبلاژ و هنر پیشه ـ سینما و تلویزیون بود که سال گذشته در چنین روزی ـ دوم آذر ماه ـ در پی مبتلا شدن به کرونا از جهان رفت.

جلیلوند متولد 1319 در شیراز بود. او فعالیت هنری خود را سال ها قبل از انقلاب شروع کرد و مدتی نیز در خارج از کشور به سر برد. اما از آنجا که به گفته خودش عاشق ایران بود، انتها بعد از 24 سال اوایل دهه هشتاد، به کشور بازگشت و کار دوبله را از سر گرفت. جلیلوند، پس از بازگشت از آمریکا، با فیلم عصر روح کارش را شروع کرد و به جای لیام نیسن حرف زد.

این صدا هم بر بازیگران ایرانی می نشست و هم خارجی

جلیلوند در مقطعی که فیلم های فارسی هم نیاز به دوبله داشتند و بازیگرها فقط بخش تصویری کار را بر عهده می گرفتند، به جای بازیگرانی چون بهروز وثوقی و محمدعلی فردین دیالوگ گفته بود. خودش در جایی گفته بود که فیلم سینمایی طوقی، اثر علی حاتمی یکی از قشنگ ترین کارهایش است. جلیلوند در این فیلم به جای دو شخحصیت با بازی وثوقی و ملک مطیعی صحبت نموده است.

بازیگری که صداوسیما را با هم دارا بود

البته فعالیت هنری جلیلوند فقط به دوبله و صداپیشگی محدود نمی شد. چهره با صلابت و دلنشین این هنرمند و توانایی هنری که تنها محدود به صدا نبود، سبب شد تا او در چندین فیلم و سریال نیز هنرنمایی کند. همین باعث شده بود تا جلیلوند از معدود دوبلورهایی باشد که علاوه بر صدا چهره آشنایی هم برای مخاطب دارند.

آخرین حضور تلویزیونی او بازی در سریال سلمان فارسی است. جلیلوند یک سال قبل از مرگش، در این سریال تاریخی که هنوز هم در حال تصویربرداری است، نقش کوتاهی در قامت یک اسقف رومی را ایفا کرد.

تصویری از گریم زنده نام چنگیز جلیلوند در سریال در حال ساخت سلمان فارسی را در زیر مشاهده می کنید.

چنگیز جلیلوند در سریال های دیگری همانند عبور از پاییز و یلدا نیز ایفای نقش نموده است. او بعلاوه به عنوان داور در دو مسابقه تلویزیونی مسابقه ستاره بیست و جادوی صدا نیز حضور داشته است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 9 دی 1400 بروزرسانی: 9 دی 1400 گردآورنده: vetworld.ir شناسه مطلب: 1938

به "هنرمندی که لنگه اش پیدا نمی گردد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هنرمندی که لنگه اش پیدا نمی گردد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید