هفت سامانه برای صاحبان سهام عدالت

به گزارش مجله وتورلد، صاحبان سهام عدالت در حال حاضر با سهام عدالتشان هیچ کاری نمی توانند انجام دهند. نمی توانند آن را بفروشند، سبد سهام عدالتشان را بر اساس میل و سلیقه خودشان تغییر دهند، سبک و سنگین کنند و با وجود تمام وعده های مطرح شده، حتی قادر نیستند از آن به نام وثیقه بانکی استفاده کنند. در عوض تا دلتان بخواهد سایت و سامانه وجود دارد که صاحبان سهام عدالت می توانند آن ها را روی صفحه نمایشگر کامپیوتر باز کنند و با دقت، جزییات سبد سهامشان را ببینند.

هفت سامانه برای صاحبان سهام عدالت

به گزارش خبرنگاران، تازه یک سامانه تازه هم در راه است تا سهام عدالت کسانی که در این مدت جان به جان آفرین تسلیم کرده اند و دیگر بین ما نیستند، بر اساس تشریفات قانونی به بازماندگان منتقل شود. عالی نیست؟ به این ترتیب در حال حاضر حداقل هفت سامانه مختلف داریم که هر کدام بخشی از نیاز های مشمولان سهام عدالت را برآورده می کنند. برای مثال اگر بخواهید بدانید مشمول سهام عدالت هستید یا نه، ارزش نامی سهام عدالت شما چقدر است و سابقه پرداخت سود سهام عدالت سال های گذشته را ببینید باید به سایت samanese.ir متعلق به سازمان خصوصی سازی بروید. اگر روش مستقیم را انتخاب کرده اید، برای مشاهده سبد دارایی ها و ارزش واقعی سهام عدالت خود باید به سامانه sahamedalat.ir مراجعه کنید که متعلق به شرکت سپرده گذاری مرکزی است.

اگر روش مستقیم را انتخاب کرده اید و امیدوارید به زودی بتوانید سهام خود را بفروشید، باید سراغ سامانه فروش سهام عدالت کارگزاری بروید. اگر روش غیرمستقیم را انتخاب کرده اید باید بعد از احراز هویت در سامانه سجام، به درگاه یکپارچه ذینفعان مراجعه کنید تا ببینید چه مقدار از سهام کدام شرکت سرمایه گذاری استانی در اختیارتان قرار گرفته و بعد از آن با ثبت نام در یکی از کارگزاری ها و مراجعه به سامانه معاملات آنلاین، در صورت تمایل سهام شرکت های استانی را بفروشید. سامانه هفتم مربوط به بانک هایی است که می گویند در ازای وثیقه گذاشتن سهام عدالت کارت اعتباری می دهند. البته در چند ماهی که از آغاز پرداخت کارت اعتباری گذشته، تنها بخش کوچکی از مشمولان سهام عدالت پیروز به دریافت کارت اعتباری چهار، پنج میلیونی شده اند.

سامانه سهام عدالت سازمان خصوصی سازی

اولین سامانه ای که برای سهام عدالت کارش را آغاز کرد مربوط به سازمان خصوصی سازی است. کارایی آن استعلام سهام عدالت است و هر کس می تواند با مراجعه به سایت samanese.ir و پاسخ دادن به چند سوال متوجه شود که آیا سهام عدالت دارد یا نه. از همین سامانه برای معرفی تعداده شبا استفاده شده است. مشمولان سهام عدالت برای دریافت سود سال های گذشته با مراجعه به این سامانه باید تعداده شبا حساب بانکی خودشان را اعلام می کردند. پارسال و در جریان آزادسازی سهام عدالت، از این سامانه برای انتخاب روش مستقیم و غیرمستقیم سهام عدالت استفاده شد که البته این امکان دیگر وجود ندارد. در حال حاضر تنها کارایی این سامانه مشاهده تعداده شبا معرفی شده و همچنین تاریخچه پرداخت سود سهام عدالت در سال های گذشته است. اگر نمی دانید سهام عدالت 490 هزار تومانی، 530 هزار تومانی یا یک میلیون تومانی دارید، می توانید با مراجعه به سامانه سهام عدالت سازمان خصوصی سازی، ارزش نامی سهام عدالت خود را مشاهده کنید.

سامانه استعلام سهام عدالت شرکت سپرده گذاری

بعد از آزادسازی سهام عدالت، کسانی که روش مستقیم را انتخاب کردند کارشان به شرکت سپرده گذاری مرکزی کشید. سایت sahamedalat.ir به هر کدام از مشمولان روش مستقیم می گوید دقیقا چه تعداد سهام کدام شرکت ها را در اختیار دارند. قیمت هر سهم با یک روز تاخیر به روز رسانی می شود و نشان می دهد دیروز ارزش واقعی سبد سهام عدالت چقدر بوده است. این تنها امکان سامانه شرکت سپرده گذاری مرکزی است. البته بیشتر یک سامانه اضافی به تعداد میرود، چراکه مشمولان مستقیم سهام عدالت با مراجعه به سامانه فروش سهام کارگزاری ها سبد سهام خود را مشاهده کنند. امکان دریافت اپلیکیشن همراه سهام عدالت از این سایت وجود دارد که از طریق آن می توان هر روز مقدار دارایی های خود را مشاهده کرد، ولی کار خاصی مثل فروش سهام از عهده اپلیکیشن بر نمی آید. سامانه شرکت سپرده گذاری مرکزی همچنین بخشی برای اخبار مربوط به سهام عدالت دارد که البته آخرین اخبار آن مربوط به مهرماه 99 است. انگار که تا حالا هیچ اتفاقی برای سهام عدالت نیافتاده است!

سامانه سجام و احراز هویت الکترونیک

سجام مخصوص مشمولان سهام عدالت نیست اما آن ها هم باید با مراجعه به این سامانه به نشانی sejam.ir فرآیند احراز هویت را کامل کنند. این فرآیند حدود یک سال است غیر حضوری شده و می توان از طریق سایت کارگزاری های معرفی شده در سامانه سجام، کار احراز هویت را با گوشی تلفن و ارسال عکس و ویدیو سلفی انجام داد. البته قبل از آن لازم است تا اطلاعات هویتی و مشخصات حساب بانکی خود را در سامانه سجام وارد کنید تا کد پیگیری 12 رقمی بگیرید و بعد با مراجعه به سامانه های احراز هویت، فرآیند ثبت نام سجام را نهایی کنید. در حال حاضر سایت کارگزاری مفید، بانک مسکن، اقتصاد بیدار، ایسا تیس پویا و سهم آشنا در کنار سایت بانک سامان، سبدگردان سهم آشنا و سامانه آی تی ساز پیشخوان امکان احراز هویت الکترونیک دارند. مشمولان غیرمستقیم سهام عدالت که می خواهند سهام شرکت های سرمایه گذاری استانی خود را بفروشند، حتما باید در سامانه سجام ثبت نام و فرآیند احراز هویت را کامل کنند تا به آن ها کد بورسی تعلق بگیرد.

سامانه فروش سهام عدالت کارگزاری ها

هر کدام از کارگزاری های بورس، سامانه ای جداگانه برای مشمولان سهام عدالت طراحی کرده اند. کسانی که روش مستقیم را برای مدیریت سهام خود انتخاب کردند می توانند با ثبت نام در یکی از این سامانه ها، به سبد دارایی خود دسترسی پیدا کنند و ببینند دقیقا چقدر سهم و با چه قیمتی در اختیار دارند. این سامانه ها که عموما سر و شکل یکسانی دارند، امکان انتخاب سهام برای فروش را در اختیار شما می گذارند. البته فعلا فرآیند فروش سهام عدالت مدت زیادی است به خاطر شرایط بازار متوقف شده و حتی اگر سفارش فروش ثبت کنید، بعید است بتوانید به پول آن دسترسی پیدا کنید. این سامانه ها همچنین گزارشی از سهامی که قبلا فروخته شده و مقدار پولی که به حساب شما برای فروش هر سهم واریز شده را مشاهده کنید. توجه داشته باشید که اگر قبلا در یکی از این سامانه ها ثبت نام کرده باشید، به این معناست که کارگزاری مورد نظر را به نام کارگزار ناظر سهام عدالت انتخاب کرده اید و دیگر امکان تغییر آن وجود نخواهد داشت.

درگاه یکپارچه ذینفعان بازار سرمایه

مشمولان غیرمستقیم سهام عدالت، به جای اینکه مدیریت خود سهام را در اختیار داشته باشند، سهامدار شرکت های سرمایه گذاری استانی شده اند. تعداد سهام آن ها با توجه به ارزش نامی سهام عدالت 490 هزار، 530 هزار یا یک میلیون تومانی فرق دارد و اگر بخواهند ببینند چه تعداد سهام از کدام شرکت سرمایه گذاری استانی به آن ها تعلق گرفته باید به درگاه یکپارچه ذی نفعان بازار سرمایه به نشانی ddn.csdiran.ir مراجعه کنند. البته قبل از آن باید فرآیند احراز هویت سجام را کامل کرده باشند و کد بورسی به آن ها تعلق گرفته باشد. این سامانه محدود به سهام عدالت نیست و هر کسی که کد بورسی داشته باشد می تواند با مراجعه به درگاه ذی نفعان، تمام دارایی های خود را در بازار سرمایه مشاهده کند و ببیند هر کدام از سهام یا اوراق پیش کدام کارگزاری است.

سامانه معاملات آنلاین کارگزاری ها

مشمولان غیرمستقیم سهام عدالت عموما کسانی بودند که دلشان نمی خواست دردسر های مدیریت مستقیم را تحمل کنند، اما آن ها الان اگر بخواهند سهام عدالت خود را بفروشند، سخت ترین راه را در پیش دارند. بعد از احراز هویت سجام و دریافت کد بورسی و بعد از اینکه با مراجعه به درگاه یکپارچه ذی نفعان متوجه شدند سهام کدام شرکت به آن ها تعلق گرفته باید در یکی از کارگزاری ها به انتخاب خودشان ثبت نام کنند تا بتوانند نام کاربری و رمز عبور سامانه معاملات آنلاین بگیرند. این سامانه ها حتی برای کسانی که به تازگی وارد بازار سرمایه شده اند تا حد زیادی پیچیده است، چه رسد به آن هایی که صرفا می خواهند سهام شرکت های سرمایه گذاری استانی را بفروشند. البته همچنان سهام چند شرکت سرمایه گذاری استانی قابل معامله نیست و خیلی از شرکت هایی که وارد بازار سرمایه شده اند هم برای سهامشان صف فروش تشکیل شده. موضوعی که نشان می دهد حتی سهامداران روش غیرمستقیم هم راه سختی برای فروش سهام عدالت خود در پیش دارند. توجه داشته باشید که سامانه معاملات آنلاین با سامانه فروش سهام عدالت کارگزاری ها فرق دارد.

اپلیکیشن های درخواست کارت اعتباری سهام عدالت

اسفند سال پیش دو بانک ملی و تجارت سامانه های خود را برای ثبت نام متقاضیان کارت اعتباری سهام عدالت معرفی کردند. بانک ملی گفته مشمولانی که می خواهند با وثیقه گذاشتن سهام عدالت خود کار اعتباری بگیرند، باید در یکی از اپلیکیشن های این بانک مثل ایوا، بله و شصت ثبت نام کنند. هر کدام از این اپلیکیشن ها گزینه ای برای دسترسی به سامانه نشان اعتباری دارند که در آن فرآیند احراز هویت مشتری انجام می شود و بعد از آن می توان برای دریافت کارت اعتباری سهام عدالت درخواست دارد. بانک تجارت هم از سامانه زمرد رونمایی کرده است. بعد از ثبت نام بانک استعلام می کند تا ببیند ارزش سهام عدالت شما چقدر است و بعد از گذراندن مراحل به شما می گوید مبلغ، سود و اقساط تسهیلات کارت اعتباری چقدر خواهد بود. اخیرا پست بانک هم به جمع بانک های ارائه دهنده کارت اعتباری سهام عدالت اضافه شده است. حداکثر مبلغ کارت اعتباری سهام عدالت 50 درصد ارزش روز سهام است و بازپرداخت آن با سود 18 درصد و اقساط سه ساله انجام می شود.

منبع: فرارو
انتشار: 18 مرداد 1400 بروزرسانی: 18 مرداد 1400 گردآورنده: vetworld.ir شناسه مطلب: 1784

به "هفت سامانه برای صاحبان سهام عدالت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هفت سامانه برای صاحبان سهام عدالت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید