نور خورشید ویروس کرونا را 8 برابر سریع تر از آنچه تصور می شد از بین می برد

به گزارش مجله دامپزشکی، با توجه به نتایج تازه در زمینه سرعت اثر نور خورشید برای از بین بردن ویروس کرونا، پژوهشگران خواهان آنالیز دقیق تر توانایی آن در خنثی سازی ویروس کرونا (SARS-CoV-2) شدند.

نور خورشید ویروس کرونا را 8 برابر سریع تر از آنچه تصور می شد از بین می برد

تازه ترین نتایج نشان می دهد که نور خورشید در واقعیت اثربخشی بیشتری نسبت به نظریه های موجود دارد. یک تیم پژوهشی از دانشگاه سانتا باربارا، دانشگاه ایالتی اورگن، دانشگاه منچستر و دانشگاه صنعتی زوریخ، داده های مطالعه ای را که در جولای 2020 (تیر 1399) گزارش داده نور خورشید در شرایط آزمایشگاهی باعث از بین رفتن سریع ویروس کرونا می گردد، با نظریه ای که در ماه گذشته درباره از بین رفتن ویروس کرونا توسط نور خورشید منتشر شده، مقایسه نموده است.

آن ها متوجه شدند که ویروس با 10 تا 20 دقیقه قرار داشتن در معرض نور خورشید در آزمایش ها، نسبت به جدیدترین مدل تئوری، 8 برابر سریع تر از بین رفته است. پائولو لوزاتو-فگیز (Paolo Luzzatto-Fegiz) استاد مهندسی مکانیک دانشگاه سانتا بارابارا و نویسنده اصلی این پژوهش گفت: این نظریه فرض می نماید که از بین بردن ویروس با ضربه پرتو فرابنفش B به RNA ویروس و آسیب زدن به ان کار می نماید.

با این وجود پژوهش های تازه نشان می دهد که غیرفعال سازی RNA ممکن توسط UVB ممکن است تمام ماجرا نباشد و این اختلاف بین مدل نظری و آزمایش ها حاکی از آن است که چیزی بیشتر از برهم کنش توسط UVB روی می دهد.

پرتو فرابنفش (UV) با جذب آسان توسط بعضی از بازهای نوکلئیک اسید (باز نوکلئوتیدی) موجود در RNA و DNA می تواند به گونه ای باعث اتصال آن ها گردد که سخت ترمیم شوند. اما همه پرتوهای فرابنفش (ماوراء بنفش) یکسان نیستند. پرتوهایی با طول موج بلندتر با نام UVA انرژی کافی برای این کار ندارند و در درجه نخست این امواج با طول موج متوسط UVB هستند که مسؤول از بین بردن میکروب ها و آسیب جدی برای سلول ها هستند.

همچنین نشان داده شده که پرتوهای پرانرژی و طول موج کوتاه UVC می توانند حتی با وجود قرارگیری ویروس هایی مانند کرونا درون مایعات بدن، آن ها را از بین ببرند. اما پرتوهای پرانرژی UVC که می توانند برای بدن هم زیان بار باشند، توسط لایه ازون جذب می شوند و به زمین نمی رسند.

در این زمینه جولی مک موری (Julie McMurry) سم شناس دانشگاه ایالتی اورگن و دیگر همکار این مطالعه اعلام نمود: UVC برای بیمارستان ها عالی است اما در محیط های دیگر مانند آشپزخانه ها یا مترو می تواند با ذرات معلق برهم کنش داشته باشد و ازون فراوری کند که زیان آور است.

بنابراین دانشمندان حدس می زنند که مکانیسم دیگری از نور خورشید مانند UVA که بخش کم انرژی تر آفتاب است هم می تواند در از بین بردن ویروس مؤثر باشد. لوزاتو-فگیز گفت: اگرچه مردم تصور می نمایند که پرتور فرابنفش A تأثیر زیادی ندارد، اما این پرتو ممکن است با بعضی مولکول های موجود در محیط برهم کنش داشته باشد. مولکول هایی که به نوبه خود می توانند با ویروس در تعامل باشند و باعث از میان رفتن آن شوند.

او البته تأکید کرد: دانشمندان هنوز دقیقا نمی دانند که چه در جریان است. تجزیه وتحلیل ما احتیاج به آزمایش های اضافی را برای آنالیز جداگانه اثر طول موج خاصی از طیف نور نشان می دهد.

اگر توانایی پرتو UV-A در از بین بردن ویروس کرونا اثبات گردد، می تواند نتیجه گیری بسیار مهم و اثربخشی باشد. زیرا هم اکنون انوع گوناگونی از لامپ های LED ارزان قیمت وجود دارد که حتی از نور طبیعی خورشید هم قوی تر هستند. UV-A همچنین می تواند به طور بالقوه برای تقویت اثر سیستم های تصفیه هوا با خطر نسبتا پایین برای سلامتی انسان استفاده گردد.

عکس کاور: طرحی گرافیکی از اثر ور خورشید بر ویروس کرونا

Credit: Shutterstock

منابع: Interesting Engineering, ARY News

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 10 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 10 اردیبهشت 1400 گردآورنده: vetworld.ir شناسه مطلب: 1617

به "نور خورشید ویروس کرونا را 8 برابر سریع تر از آنچه تصور می شد از بین می برد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نور خورشید ویروس کرونا را 8 برابر سریع تر از آنچه تصور می شد از بین می برد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید