نوبخت زمان پرداخت فوق العاده ویژه کادر درمان را بیان کرد

به گزارش مجله دامپزشکی، سازمان برنامه و بودجه کشور، متعهد شد که از مهرماه ماهانه فوق العاده ویژه کرونا را به وزارت بهداشت بپردازد.

نوبخت زمان پرداخت فوق العاده ویژه کادر درمان را بیان کرد

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در گفت وگوی زنده اینستاگرامی با کادر درمان و پرستاران، گفت: نخستین موضوع درخواست کادر درمان شرکتی برای جذب بوده؛ دسته دوم خواهان پرداخت کارانه معوق کادر درمان شده بودند و دسته سوم متقاضیان دریافت فوق العاده ویژه بودند.

وی با بیان اینکه بخشی از این مطالبات متوجه سازمان برنامه و بودجه است و بخشی از آن ها مثل دریافت فوق العاده ویژه، متوجه وزارت بهداشت است که از سازمان اداری و استخدامی درخواست کند و سازمان برنامه و بودجه برای آن منابع لازم تامین کند؛ اضافه نمود: هفته گذشته گفت و گویی با دکتر نمکی داشتم که طی آن برای اجرای دستورات صادر شده به وزارت بهداشت، برنامه ریزی شد.

نوبخت گفت: قبلا منابع لازم برای جذب 3 هزار نفر نیرو شرکتی تهیه شده بود و بعد با آنالیز تعدد نیرو های شرکتی و قراردادی؛ مقرر شد که زمینه جذب 10 هزار نفر فراهم گردد. البته با اولویت افراد شرکتی و قراردادی موجود. مقدمات لازم هم فراهم شد. در جلسه ستاد کرونا هم با رئیس جمهور صحبت شد و ایشان هم این موضوع را پذیرفتند.

وی تاکید نمود: به این ترتیب اولین اولویت کادر درمان، دال بر جذب اعضای کادر درمان و استخدام آن ها پیگیری و مصوب شد. البته ما همچنان احتیاجمند جذب نیروی جدید هستیم و چنانچه تا انتها سال اعلام احتیاج گردد، باز هم دولت کوتاهی نخواهد کرد و بیش از 10 هزار نفر را هم می توانیم جذب کنیم.

معاون رئیس جمهور در ادامه گفت: درباره کارانه های معوق کادر درمان هم که مطالبه به حقی است؛ باید بگویم که کارانه ها باید از درآمد های اختصاصی بیمارستان ها تامین گردد. اما به دلیل شرایط کرونا و محدود شدن فعالیت دانشگاه ها و ... این درآمد چندان محقق نشده است. البته هفته گذشته 2 هزار میلیارد تومان تحت عنوان بیمه سلامت، برای تامین این معوقات پرداخت شده است.

نوبخت با بیان اینکه سازمان نظام پرستاری با جدیت امور کادر درمان را پیگیری می نماید، ادامه داد: این سازمان اعلام نمود که دریافتی بعضی دانشگاه ها از این محل صفر بوده است. به همین دلیل 2 هزار میلیارد تومان دیگر را مستقیما به دانشگاه ها تخصیص دادیم و به امید خدا، ظرف یکی دو روز آینده پرداخت خواهد شد. اگر این معوقه را دریافت نکردید، بنده را در جریان بگذارید که مجددا پیگیری کنم.

وی با اشاره به اینکه 5000 میلیارد تومان کارانه معوق در این زمینه وجود دارد، تاکید نمود: وظیفه دولت است که این معوقات را بپردازد. انشالله تا ماه آینده می کوشم که همه این معوقات نیز پرداخت گردد.

نوبخت با بیان اینکه موضوع فوق العاده ویژه جذب از دیگر موارد درخواستی کادر درمان بوده است؛ ادامه داد: در گفت و گویم با وزیر بهداشت این موضوع آنالیز شد. وزارت بهداشت، اسفندماه در یک مرحله افزایش پرداخت ماهانه به پرستاران داشته است. از ابتدای فروردین هم 15 درصد دیگر به دریافتی کادر درمان اضافه شده است. اما باید در نظر داشته باشید که فوق العاده ویژه شغل، دارای بار اقتصادی است و ضرورت دارد که تامین گردد. این در حالی است که دو مرحله افزایش یاد شده دریافتی پرستاران، در بودجه سال گذشته وزارت بهداشت نیامده بود و این وزارتخانه در حال حاضر منابع لازم برای فوق العاده ویژه را ندارد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه ادامه داد: نهایتا این طور توافق شد که اولا هیچ بدهی ای به شما نداشته باشیم. از این رو معوقات را خواهیم پرداخت. مقرر شد که وزارتخانه هم منابعش را تجهیز کند و ببیند که از کی می تواند فوق العاده ویژه را بپردازد و در تنظیم لایحه بودجه سال آینده نیز منابع آن دیده می گردد. تا آن موقع ما متعهد شدیم که به وزارت بهداشت، ماهانه فوق العاده ویژه کرونا را از اول مهر ماه پرداخت کنیم.

وی در بخش انتهای این مصاحبه گفت: در مجموع توافقات با وزارت بهداشت شامل استخدام 10 هزار نیروی شرکتی، تامین کارانه معوق تا یکی دو ماه آینده؛ به گونه ای که معوقات به صفر برسد و پرداخت فوق العاده ویژه کادر درمان از سوی سازمان برنامه و بودجه کشور مادامی که وزارتخانه امکان پرداخت آن را بیابد شد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 3 مهر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: vetworld.ir شناسه مطلب: 1183

به "نوبخت زمان پرداخت فوق العاده ویژه کادر درمان را بیان کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نوبخت زمان پرداخت فوق العاده ویژه کادر درمان را بیان کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید