موافقت چین با ورود بازرسان سازمان بهداشت جهانی برای تحقیق درباره منشا ویروس کرونا

به گزارش مجله دامپزشکی، دولت چین پس از 1 سال مقاومت در نهایت امروز اظهار داشت بازرسان سازمان بهداشت جهانی روز پنجشنبه این هفته وارد چین می شوند.

موافقت چین با ورود بازرسان سازمان بهداشت جهانی برای تحقیق درباره منشا ویروس کرونا

با ما همراه باشید و با تور ارزان چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

دولت چین روز دوشنبه (امروز) اظهار داشت بازرسان سازمان بهداشت جهانی پنج شنبه این هفته برای تحقیق درباره منشا همه گیری ویروس کرونا به چین می فرایند.

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، کمیسیون ملی بهداشت چین امروز در بیانیه ای کوتاه و یک خطی اظهار داشت بازرسان سازمان بهداشت جهانی روز پنج شنبه برای تحقیق درباره منشا همه گیری ویروس جدید کرونا (کووید19) و دیدار و دیدار با همتایان چینی، وارد چین می شوند.

در این بیانیه به جزییات بیشتری از جمله احتمال سفر این بازرسان به شهر ووهان که از آن به عنوان منشا همه گیری ویروس کرونا نام برده می گردد، اشاره ننموده است.

نخستین موارد ابتلا به ویروس کرونا جدید بیش از 1 سال پیش در شهر ووهان چین دیده شد؛ اما مقامات و رسانه های دولتی چین می گویند ممکن است منشا همه گیری ویروس کرونا خارج از چین بوده باشد.

دولت چین پس از بیش از 1 سال مقاومت در برابر ورود بازرسان سازمان بهداشت جهانی به این کشور، در نهایت با ورود آنها موافقت نموده است و هنوز معلوم نیست سطح همکاری دولت چین با این بازرسان تا چه میزان خواهد بود.

تدروس آدهانوم مدیر کل سازمان بهداشت جهانی هفته گذشته از عدم صدور مجوز دولت چین برای ورود کارشناسان این سازمان به این کشور ابراز تاسف نموده بود؛ چون قرار بود بازرسان این سازمان اوایل ژانویه امسال میلادی به چین سفر نمایند و به همین خاطر بسیاری از این بازرسان و کارشناسان از کشورهای متبوع خود بیرون زده بودند اما با عدم صدور مجوز دولت چین روبرو شده بودند.

حالا با چراغ سبز دولت چین این بازرسان 3 روز دیگر به چین خواهند رسید تا درباره منشا شروع پاندمی کرونا تحقیق نمایند.

رسانه ها و مقامات کشورهای غربی در 1 سال گذشته دولت چین را زیر تیغ تیز نقدها خود قرار داده بودند و از آنچه که پنهانکاری دولت چین در مراحل اولیه شروع همه گیری کرونا می خوانند، دولت پکن را مسئول می دانند.

این موضوع حتی جنبه سیاسی پیدا نموده بود و مقامات دولت ترامپ از جمله شخص او و وزیر خارجه اش مایک پمپئو از ویروس کرونا جدید با عنوان ویروس چینی یاد می کردند؛ که خشم و عصبانیت طرف چینی را به دنبال داشت.

دولت و رسانه های دولتی چین اما روایتی متفاوت دارند و طی ماه های گذشته با انتشار گزارش ها و ارایه شواهدی مبنی بر وجود ویروس کرونا در بعضی کشورهای اروپایی پیش از تاریخ همه گیری این ویروس در شهر ووهان چین، مدعی اند کشورشان منشا شروع همه گیری نیست.

همزمان رسانه های انگلیسی ادعا نموده اند دولت چین همزمان با سفر بازرسان بهداشت جهانی به این کشور هزاران صفحه از اسناد موجود در آرشیو موسسه ویروس شناسی ووهان را معدوم و از دسترس خارج نموده است.

آزمایشگاه موسسه ویروس شناسی ووهان/عکس آرشیوی

گمانی قوی وجود دارد که ممکن است منشا اصلی انتشار ویروس جدید کرونا موسسه ویروس شناسی شهر ووهان باشد. این قوی ترین فرضیات مطرح شده درباره منشا ویروس کروناست.

احتمالات دیگر این است که این ویروس از خفاش و یا پانگولین (نوعی خزنده) به انسان منتقل شده باشد. بسیاری از چینی ها از خفاش و پانگولین به عنوان غذا و خوراک استفاده می نمایند و در طب سنتی چین نیز محصولات تهیه شده از این حیوانات به عنوان دارو استفاده می گردد.

همه این احتمالات در مرحله حدس و گمان است و تا به امروز هیچ گروه تحقیق بین المللی نتوانسته با حضور در ووهان و تحقیقات میدانی و مستقل درباره صحت فرضیه های مختلف درباره منشا همه گیری کرونا تحقیق کند.

در حالی که جهان روز به روز بیشتر در باتلاق بحران همه گیری کرونا فرو می رود و جهش های جدید این ویروس و افزایش سرایت پذیری آن همه جهان را نگران نموده، اما دولت چین کمترین صدمه ممکن را از شیوع جهانی ویروس کرونا خورده و اوضاع در بسیاری از بخش های این کشور از جمله در شهر ووهان به حالت عادی بازگشته است.

بر اساس آمارهای رسمی تا به امروز تنها 87 هزار و 536 مورد کرونا مثبت در چین ثبت شده و از این تعداد 4634 نفر فوت نموده اند. رسانه های غربی ، آمار رسمی چین را نامعتبر می دانند و مدعی اند به احتمال زیاد موارد ابتلا و فوت ناشی از کرونا در این کشور بسیار بیشتر از رقم اعلام شده است.

با این حال آخرین آمار رسمی چین حاکی است هم اینک در کل بیمارستان های این کشور تنها 673 نفر به دلیل ابتلا به کرونا بستری بوده و 506 نفر نیز از افراد بدون علامت کرونا مثبت تحت قرنطینه خانگی قرار دارند.

اخیرا افزایش شمار موارد کرونا مثبت در حومه شهر پکن و در استان هوبی (همسایه پکن) نگرانی مقامات چینی را سبب شده و سیاست های اعمال قرنطینه شدید و تست گیری از همه افراد شهر در دستور کار دولت پکن قرار گرفته است.

منبع: عصر ایران
انتشار: 26 بهمن 1399 بروزرسانی: 26 بهمن 1399 گردآورنده: vetworld.ir شناسه مطلب: 1468

به "موافقت چین با ورود بازرسان سازمان بهداشت جهانی برای تحقیق درباره منشا ویروس کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موافقت چین با ورود بازرسان سازمان بهداشت جهانی برای تحقیق درباره منشا ویروس کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید