مهاجرت رمال ها به فضای مجازی

به گزارش مجله دامپزشکی، یک زمانی دنیای رمال و فالگیر ها به خیابان و نهایتا به خانه ها ختم می شد و نام و نشان آن ها را باید از دوست و آشنا می گرفتی، اما در عصر کنونی همه چیز تغییر کرده و مناسبات اجتماعی و اقتصادی به فضای مجازی ختم شده براین اساس رمال ها نیز به فضای مجازی مهاجرت کردند تا همیشه در دسترس باشند.

مهاجرت رمال ها به فضای مجازی

به گزارش ایرنا، رمال و فالگیر ها همواره تنها راه کسب درآمد خود را عوام فریبی دانسته و در این میان افراد ساده لوح به راحتی فریب آن ها را خورده و جیب آن ها را پر می کنند اکنون که این راه کسب درآمد به فضای مجازی رفته همچنان عده ای مشتریان ثابت آن ها هستند.

فالگیری و رمالی برای برخی از افراد سودجو و فرصت طلب به کسب و کار پر درآمدی در اینترنت تبدیل شده است به گونه ای که بار ها و بار ها شاهد آن هستیم که پرونده های بسیاری در این زمینه تشکیل شده و هشدار های لازم داده شده، اما همچنان رمالی در فضای مجازی قربانی می گیرد.

رمال ها با ادعای اینکه با علوم غریبه آشنا بوده و وسیله ای برای ابراز قدرت خداوند هستند یا با ادعای دانستن علم رمل و خبرداشتن از مجهولات عالم و خیر و شر، عوام را فریب می دهند. آن ها با ادعای های دروغ از اعتقادات مردم سوءاستفاده کرده و از آن ها اخاذی می کنند.

در پرونده هایی که در این زمینه در پلیس فتا تشکیل شده و تجربه نشان می دهد، افرادی که در زندگی خود درماندگی حس کرده و نمی توانند با تدبیر، مسائلی از جمله بیماری، فقر، سرقت شدن مال، ترس و وحشت را حل کنند به رمال و فالگیر روی می آورند. فال و فال گیری نیز شیوه دیگری از فریب دادن مردم است.

از آن جایی که فالگیری و رمالی علاوه بر دنیای واقعی در فضای مجازی نیز جرم شناخته شده، پلیس با مرتکبان آن برخورد قاطع و قانونی می نماید. این در حالی است که اکنون رمالی و فالگیری به فضای مجازی مهاجرت کرده و بسیاری از پرونده ها در پلیس فتا تشکیل می شود. در این گزارش به نمونه هایی از پرونده هایی که در این زمینه در پلیس فتا تشکیل شده است، اشاره می شود:

دستگیری رمال اینترنتی شمال کشور

سرهنگ سامع خورشاد رئیس پلیس فتا استان مازندران از دستگیری رمال اینترنتی در شمال کشور خبر داد و گفت: متهم با درج و انتشار آگهی رمال و فالگیری در فضای مجازی، پس از جلب اعتماد و سوءاستفاده از سادگی قربانیان با دادن وعده های دروغین و امید واهی با دریافت مبالغی هنگفت، اقدام به کلاهبرداری از افراد می کرد.

وی اضافه کرد: طی رصد های مستمر کارآگاهان پلیس فتا مازندران درفضای مجازی، کانالی در شبکه اجتماعی موردشناسایی قرار گرفت و تعیین شد شخصی با درج آگهی دعانویسی، طلسم و رمال اقدام به تجویز و ارسال بسته های مصرفی در قبال دریافت مبالغ می کرد.

این مقام انتظامی شرح داد: با اقدامات فنی وتحقیقات خاص پلیسی متهم به هویت معلوم در یکی از شهر های استان مورد شناسایی قرار گرفت و با هماهنگی مراجع قضایی، متهم توسط پلیس فتا شهرستان بهشهر دستگیر و به همراه ادله های دخیل در ارتکاب جرم، به پلیس فتا بهشهر انتقال داده شد.

سرهنگ خورشاد اضافه کرد: در بازپرسی های اولیه متهم منکر هرگونه بزه ارتکابی می شد، اما پس از روبرو شدن با دلایل، مستندات و مدارک جمع آوری شده از سوی کارشناسان ضمن اعتراف به بزه ارتکابی، انگیزه خود را کسب منافع مالی بیان داشت.

این مقام مسئول ادامه داد: متهم با تبلیغات فریبنده در فضای مجازی و اغفال کاربران، پس از دریافت مبالغی از آن ها با گفتن جملات و اطلاعات معمولی از کاربران، آن ها را فریب داده و مدت ها با این شگرد کلاهبرداری می کرد.

دستگیری رمال کلاهبردار

سرهنگ محمدعلی آدینه لو رئیس پلیس فتا استان زنجان از شناسایی و دستگیری متهم دعا نویس و رمال خبر داد و گفت: این متهم با درج و انتشار آگهی رمال و فالگیری در فضای مجازی، پس از جلب اعتماد و سوء استفاده از سادگی قربانیان با دادن وعده های دروغین و امید واهی با دریافت مبالغی هنگفت، اقدام به کلاهبرداری از افراد می کرد.

وی اضافه کرد: طی رصد های مستمر کارشناسان پلیس فتا زنجان در فضای مجازی، کانالی در شبکه اجتماعی تلگرام موردشناسایی قرار گرفت و تعیین شد شخصی با درج آگهی دعانویسی، طلسم و رمال اقدام به تجویز و ارسال بسته های مصرفی در قبال دریافت مبالغ هنگفت می نماید.

آدینه لو ادامه داد: با اقدامات فنی و تحقیقات خاص پلیسی متهم به هویت معلوم در یکی از استان ها مورد شناسایی قرار گرفت و با هماهنگی مراجع قضایی، متهم توسط کارشناسان پلیس فتا زنجان دستگیر شد به همراه ادله های دخیل در ارتکاب جرم، به پلیس فتا استان انتقال داده شد. در بازپرسی های اولیه متهم منکر هرگونه بزه ارتکابی می شد، ولی پس از روبرو شدن با دلایل، مستندات و مدارک جمع آوری شده از سوی کارشناسان ضمن اعتراف به بزه ارتکابی، انگیزه خود را کسب منافع مالی بیان داشت.

زن خانه داری که با انگیزه کسب در آمد رمال شد

سرهنگ علی جمالی رئیس پلیس فتا ایلام از شناسایی و دستگیری زن جوانی که اقدام به کلاهبرداری از شهروندان با ترفند رمالی و فالگیری در فضای مجازی می کرد، خبر داد و گفت: پس از مراجعه یکی از شهروندان به پلیس فتا استان و طرح شکایت با موضوع کلاهبرداری از وی در فضای مجازی پرونده ای در این پلیس تشکیل شد و موضوع در دستور کار کارشناسان این پلیس قرار گرفت. با بررسی ها و تحقیقات مقدماتی از شاکی تعیین شد که وی از طریق فضای مجازی با انتشار دهنده یک آگهی که ادعای حل مسائلی مانند بیکاری، ازدواج، طلاق، افزایش مهر، محبت و دیگر مسائل را می کرد، ارتباط برقرار کرده است.

وی ادامه داد: با انجام اقدامات فنی و تخصصی پلیسی متهم که یک زن 30 ساله خانه دار بود مورد شناسایی قرار گرفت و با هماهنگی مراجع قضایی دستگیر شد. متهم در روبروه با مستندات موجود ضمن اعتراف به جرم ارتکابی، انگیزه خود را بیکاری و کسب منافع مالی مطرح نمود که در نهایت پرونده جهت سیر مراحل قانونی تحویل مراجع قضایی داده شد.

کلاهبرداری 60 میلیون ریالی یک رمال و فالگیر در اینستاگرام

سرهنگ احسان آنقی رئیس پلیس فتا استان مرکزی از دستگیری فردی که از طریق شبکه اجتماعی اینستاگرام در قالب فالگیری و رمالی از شهروندان کلاهبرداری می کرد، در تحقیقات تخصصی کارشناسان این پلیس خبر داد و گفت: با شکایت فردی مبنی بر کلاهبرداری 60 میلیون ریالی یک رمال و فالگیر از او در اینستاگرام، پیگیری پرونده در دستور کار کارشناسان این پلیس قرار گرفت.

وی اضافه کرد: شاکی در اظهارات خود عنوان داشت که برای برخی ادوات جادویی و کمیاب پس از برقراری ارتباط با مدیر صفحه فالگیری و بیان مسائل زندگی شخصی خود، در طول دو ماه و طی سه مرحله مبلغ 60 میلیون ریال به حساب اعلام شده از سوی مدیر پیج اینستاگرامی پرداخت کرده و دیگر این شخص جوابگوی پیگیری های او نبوده است. موضوع در رصد کارآگاهان این پلیس قرار گرفت و مأموران در تحقیقات و تجسس های خود توانستند متهم را که ساکن یکی از استان های دیگر بود، شناسایی کنند.

این مقام انتظامی اضافه کرد: پس از هماهنگی با مراجع قضایی متهم به دادسرا معرفی و با پیگیری های اجرا شده، وجه مورد کلاهبرداری به حساب شاکی پرونده عودت داده شد.

جرم رمالی و فالگیری چه تعریفی دارد؟

در ابتدا باید گفت که در متون قانونی، به وضوح نمی توان تعریفی از جرم رمالی و فالگیری سنتی یا رایانه ای یافت. به همین خاطر عمده موضوع جرم رمالی و فالگیری حول جرم کلاهبرداری و تحصیل مال نامشروع قابل پیگیری است. در واقع زمانی که جرم رمالی و فالگیری محقق می شود، امکان پیگیری حقوقی بر اساس جرم کلاهبرداری یا تحصیل مال نامشروع است چرا که رمال و فالگیر با فریب و تقلب توانسته است اموال فرد را از دست او خارج کند.

در خصوص جرم کلاهبرداری، ماده 1 قانون تشدید مجازات مرتکبان اختلاس، ارتشا و کلاهبرداری اظهار می دارد که هر فردی از راه حیله و تقلب مردم را فریب دهد و به وسایل مختلف یا با عناوین مجهول آن ها را بفریبد و مالی از آن ها کسب کند، کلاهبردار بوده و علاوه بر رد مال (پس دادن مال و وجه) از یک تا هفت سال حبس و جریمه نقدی نیز در انتظار وی خواهد بود.

همچنین براساس ماده 2 این قانون هر فردی مال یا وجهی را از طریق نامشروع کسب کند، مجرم بوده و علاوه بر رد مال (پس دادن مال و وجه)، به مجازات سه ماه تا 2 سال حبس یا جریمه نقدی معادل دو برابر مال به دست آورده محکوم می شود. جرم رمالی و فالگیری در واقع مصداقی از کلاهبرداری و تحصیل مال نامشروع بوده و مجازات جرایم اشاره شده را در پی دارد.

براساس ماده 13 قانون جرایم رایانه ای، مجازات کلاهبرداری رایانه ای (رمالی و فالگیری رایانه ای)، رد مال به صاحب آن و همچنین حبس از یک تا پنج سال یا جزای نقدی از 2 تا 10 میلیون تومان یا هر دوی مجازات ها، خواهد بود.

یک سوم اپلیکیشن های اندرویدی فال گیری بدافزار هستند

سرهنگ دوم علی محمد رجبی رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا می گوید: در برخی مواقع طالع بینی و فالگیری در فضای مجازی می تواند به قیمت سرقت اطلاعات تمام شود. با توجه به اینکه سرقت اطلاعات خصوصی و کاری کاربران یکی از مهم ترین اهداف مجرمان سایبری می باشد لذا ضروری است کاربران گرامی با دقت و هوشیاری بیشتری در فضای مجازی فعالیت داشته باشند. فضای مجازی، فرصت ارتباط گیری با طیف گسترده ای از مردم، انجام تبلیغات مختلف، درآمدزایی و ... را برای کاربران فراهم آورده است. اما دراین بین افرادی هستند که سعی دارند از این فرصت ها سوءاستفاده کرده و اهداف مجرمانه خود را عملی کنند.

وی ادامه می دهد: برخی از افراد با راه اندازی اکانت های کاربری در شبکه های اجتماعی و با تبلیغات خلاف واقع و اغواکننده سعی دارند تعداد فالور های خود را افزایش داده و برخی دیگر نیز با جلب اعتماد کاربران و طراحی و راه اندازی بدافزار های مختلف به دنبال کلاهبرداری از آن ها هستند، علاقه انسان به اطلاع از آینده سبب شده کلاهبرداران در فضای مجازی اقدام به طراحی برنامک هایی تحت عنوان فالگیر، بخت گشا، باطل کننده سحر و جادو کرده و با روش های مختلف از هموطنان کلاهبرداری کنند.

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرائم سایبری می گوید: بر اساس گزارش تیم تحلیل بیت بان، از 615 برنامه فال و طالع بینی موجود در فروشگاه های اندرویدی، نزدیک به یک سوم، یعنی 197 مورد از آن ها بدافزار بوده اند. این نرم افزار ها غالبا بدون اطلاع کاربر اقدام به دانلود دیگر برنامه ها، ارسال ناخواسته تبلیغات و یا عضو کردن کاربر در کانال های تلگرامی می کنند و به این ترتیب حریم خصوصی کاربران نقض می شود.

سرهنگ رجبی نقض قوانین در ممنوع سازی اینگونه فعالیت ها را مهمترین چالش برای برخورد قانونی با این معضل عنوان کرده و می گوید: نصب ضد بدافزار مطمئن برای حفظ امنیت گوشی و تبلت لازم و ضروری است، عدم نصب برنامه های موبایلی از شبکه های اجتماعی و دقت در دریافت برنامه های نامطمئن بسیار مهم است براین اساس کاربران فریب تبلیغات اینگونه برنامه ها را نخورند و قبل از نصب مجوز های دسترسی را بررسی یا با استفاده از ضد بدافزار های معتبر از سلامت برنامه اطمینان کسب کنند.

منبع: فرارو
انتشار: 30 خرداد 1400 بروزرسانی: 30 خرداد 1400 گردآورنده: vetworld.ir شناسه مطلب: 1695

به "مهاجرت رمال ها به فضای مجازی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مهاجرت رمال ها به فضای مجازی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید