مجتمع خدمات فناوری و نوآوری استان اردبیل افتتاح شد

به گزارش مجله دامپزشکی، مجتمع خدمات فناوری و نوآوری استان اردبیل در سفر معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری به این استان افتتاح شد.

مجتمع خدمات فناوری و نوآوری استان اردبیل افتتاح شد

به گزارش گروه دانشگاه خبرنگاران، سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در جمع خبرنگاران و فعالان فناور اردبیل ضمن ابراز رضایت از فرایند کلی توسعه زیست بوم مبتنی بر اقتصاد دانش بنیان در استان اردبیل، گفت: سفر های دیگری نیز به استان اردبیل داشتم و اقدامات فناورانه صورت گرفته در این استان باعث خوشحالی است. این موضوع و حمایت های صورت گرفته توسط استاندار و دیگر مسئولان استان از مجموعه فعالیت های فناورانه در این خطه از کشور، وظیفه معاونت علمی و فناوری را سنگین تر می نماید.

ستاری ادامه داد: در هر سفر به استان اردبیل رشد گام به گام شرکت های دانش بنیان، فناور و کلیه مراکز نوآور استان محسوس و قابل رصد است، هر چند این میزان رشد با پتانسیل ها و توانایی های این استان فاصله دارد.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری با اشاره به افتتاح چند طرح و مرکز نوآوری در این سفر یک روزه از جمله مرکز رشد مشترک پارک و دانشگاه و مرکز نوآوری انیمیشن و بازی های رایانه ای، اضافه کرد: محور اصلی حمایت های معاونت علمی و فناوری، جوانانی صاحب ایده و خلاق هستند، این نیروی انسانی فناوری و نوآوری را در استان و سطح کشور توسعه می دهند. همچنین همه مراکز رشد، نوآوری و شتابدهنده ها نیز باید بر اساس این راهبرد، فعالیت خود را تنظیم نمایند.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری درباره شرایط شرکت های دانش بنیان استان، اضافه کرد: تعداد شرکت های دانش بنیان استان با انتظارت ما فاصله دارد، این استان ظرفیت بالایی در توسعه زیست بوم فناوری و نوآوری دارد و فرایندی رو به رشد را در این زمینه شاهد هستیم.

ستاری همچنین به موضوع منابع طبیعی قابل توجه استان اشاره نمود و گفت: تلفیق داشته های طبیعی با منابع انسانی کار آمد رمز موفقیت این استان و هر نقطه دیگر از ایران است. خام فروشی نمی تواند ارزش اضافه کرده پایدار به همراه داشته باشد.

رییس ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان همچنین بیان نمود: افتتاح مراکز رشد و نوآوری در این سفر گامی علمی برای رهایی از اقتصاد نفتی و خام فروشی است. با این اتفاق اقتصاد دانش بنیان رونق می یابد و مردم استان نیز از دستاورد های این اقتصاد بهره مند می شوند.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در ادامه سفر به استان اردبیل از شرکت شیمی پژوهان ناصر خسرو بازدید کرد.

این شرکت دانش بنیان فراوری نماینده کربن اکتیو است و توانسته بسیاری از احتیاج های واحد های صنعتی به انواع کاتالیست ها را تامین کند. این شرکت دانش بنیان در حال حاضر توانسته است با بعضی از فراوری نمایندگان خارجی از جلمه رقبای آلمانی به رقابت بپردازد. در حال حاضر فراوری این شرکت 3000 تن در سال است.

همچنین عملیات فاز اجرایی شرکت فراوریی اشجع باطری، دیگر پروژه ای بود که توسط معاون علمی و فناوری رییس جمهوری شروع شد. این طرح با سرمایه گذاری 600 میلیارد ریالی ظرفیت ایجاد اشتغال برای 150 نفر را دارا است. توسعه واحد های فراوریی دانش بنیان در مراکز استان ها یکی از راهبرد های معاونت علمی در حوزه فناوری است تا علاوه بر توسعه فراوری محصولات دانش بنیان و فناور، بتواند تقویت اشتغال محلی را نیز تسریع کند.

در ادامه این سفر مرکز طراحی های صنعتی نوآورانه، مرکز رشد مشترک پارک و دانشگاه، مرکز نوآوری انیمیشن و بازی های رایانه ای و آزمایشگاه صنایع غذایی و بیوتکنولوژی توسط معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری افتتاح می شوند.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در ادامه سفر به استان اردبیل از چند مرکز فناوری و شرکت دانش بنیان از جمله شرکت شیمی پژوهان نیز بازدید کرد.

همچنین مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی به صورت مشترک با پارک علم و فناوری استان اردبیل تاسیس شده است که با حضور ستاری شروع به کار خواهد نمود. این مرکز در فضای در حدود 2800 متر تاسیس شده است و در حال حاضر میزبان 45 واحد فناور است. علاوه بر این، دانشگاه، صنایع نوآوری در حوزه انرژی، و فناوری های نرم را در خود جای داده است. رشد این گونه مراکز می تواند رشد همه جانبه زیست بوم مبتنی بر اقتصاد دانش بنیان را در پی داشته باشد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 18 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: vetworld.ir شناسه مطلب: 1089

به "مجتمع خدمات فناوری و نوآوری استان اردبیل افتتاح شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مجتمع خدمات فناوری و نوآوری استان اردبیل افتتاح شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید