مجازات انتشار اخبار دروغ در فضای مجازی چیست؟

به گزارش مجله وتورلد، امروزه فضای مجازی بخش جدانشدنی از زندگی بشر است. با این وجود افرادی هستند که با سودجویی و سوءاستفاده از این امکانات و فضا، اقدام به نشر اطلاعات کذب و نادرست می کنند و منجر به انتشار دروغ در جامعه می شوند. از این رو قانون گذار با این افراد برخورد قانونی می کند.

مجازات انتشار اخبار دروغ در فضای مجازی چیست؟

اغلب افراد بدون علم و آگاهی از اینکه خبری که در فضای مجازی به دست آن ها رسیده است، واقعیت دارد یا نه اقدام به نشر آن می کنند. این افراد اغلب گمان می کنند چون خود ایجادکننده مطلب دروغ نبوده اند در خصوص نشر آن نیز مسئول نخواهند بود. درصورتی که اگر ثابت شود کسی با قصد ضربه زدن به دیگری و با داشتن سوء نیت اقدام به انتشار دروغ کرده است، طبق قانون مجرم است. در این مطلب از خبرنگاران به موضوع مجازات انتشار اخبار دروغ در فضای مجازی می پردازیم.

مجازات انتشار اخبار دروغ در فضای مجازی

علاوه بر مجازات جرم تهدید به آبروریزی در فضای مجازی، مجازات نشر اکاذیب در فضای مجازی در ماده 18 قانون جرائم رایانه ای تعیین شده است. طبق آن: هرکس به قصد اضرار به غیر یا تشویش اذهان عمومی یا مقامات رسمی از طریق سیستم رایانه یا مخابراتی اکاذیبی (دروغ) را منتشر کند یا در دسترس دیگران قرار دهد یا با همان مقاصد، اعمالی را بر خلاف حقیقت، راسا یا به عنوان نقل قول، به شخص حقیقی یا حقوقی یا مقام های رسمی به طور صریح یا تلویحی نسبت دهد، اعم از اینکه از طریق یاد شده به نحوی از انحاء ضرر مادی یا معنوی به دیگری وارد شود یا نشود، افزون بر اعاده حیثیت به حبس از نود و یک روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج تا چهل میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.

جرم انتشار اخبار دروغ قابل گذشت است؟

جرم نشر اکاذیب اگر به شیوه سنتی واقع شود و مشمول مندرجات ماده 698 قانون مجازات اسلامی بشود یا اگر از طریق مطبوعات صورت پذیرد قابل گذشت است. در صورت شکایت شاکی خصوصی تعقیب شروع و با گذشت وی تعقیب متوقف خواهد شد. لکن اگر نشر اکاذیب از طریق سیستم های رایانه ای یا مخابراتی واقع شود، در خصوص قابل گذشت بودن آن اختلاف نظر وجود دارد. نظر اکثریت بر غیر قابل گذشت بودن آن است.

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی بیشتر با دیگر نکات حقوقی در این موضوع، اندازه نفقه زن چقدر است؟ را مطالعه کنید.

منبع: پیام دلتا
انتشار: 24 تیر 1401 بروزرسانی: 24 تیر 1401 گردآورنده: vetworld.ir شناسه مطلب: 2123

به "مجازات انتشار اخبار دروغ در فضای مجازی چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مجازات انتشار اخبار دروغ در فضای مجازی چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید