مأمور تشکیل دولت عراق: من نخست وزیر بحران هستم و عصای جادویی ندارم

به گزارش مجله دامپزشکی، مأمور تشکیل کابینه در عراق در گفت و گو با تعدادی از خبرنگاران گفت که وی نخست وزیر بحران است و عصای جادویی برای مقابله با چالش های پیش رو را ندارد.

مأمور تشکیل دولت عراق: من نخست وزیر بحران هستم و عصای جادویی ندارم

به گزارش گروه بین الملل مجله دامپزشکی، مصطفی الکاظمی مأمور تشکیل کابینه در عراق، امروز (چهارشنبه)، در گفت و گو با بعضی مجله دامپزشکی گفت که او نخست وزیر بحران است و با بیان اینکه برای حل چالش های پیش روی کشور عراق عصای جادویی ندارد، کوشش کرد، انتظارات را از دولت احتمالی خود بکاهد.

به گزارش وبگاه خبری بغداد الیوم، مأمور تشکیل کابینه در عراق در این ارتباط گفت: من و همانطور که همه می دانند منتخب [مردم] نیستم و بر پایه انتخابات صندوق های رأی برای این پست انتخاب نشدم؛ این مسئولیتی است که فراکسیون های سیاسی من را نماینده آن نموده اند و این مسئله مسئولیت من را در قبال تهدید ها و چالش ها دو چندان می نماید.

الکاظمی با اشاره به اینکه مقابله با چالش ها نیازمند کوشش است، اظهار داشت که نام اعضای کابینه آماده است و اکنون وی در صدد مذاکره با فراکسیون های سیاسی است تا بتواند رأی اعتماد را در اسرع وقت به دست بیاورد و کار خود را طبق اولویت های مهم تر شروع کند.

مصطفی الکاظمی از تمام فراکسیون های سیاسی خواست که با او همکاری نمایند تا بتواند بحران کنونی را پشت سر بگذارد و تأکید کرد که دولت او هدف مشخصی دارد و آن آماده شدن برای انتخابات زودهنگام است.

مأمور تشکیل کابینه در عراق با اشاره به بحران ویروس کرونا و کاهش شدید قیمت نفت تأ کید کرد که برای مقابله با این بحران و گذر آن بایستی تدابیری جدی و قوی در کشور اتخاذ شود.

مصطفی الکاظمی در ادامه شرح داد: مسائل و بحران هایی که اکنون با آن روبرو هستیم در درجه اول به پایه گذاری اشتباه عملیات سیاسی پس از سال 2003 باز می شود. اشغالگری آمریکا در کشور زیربنای دولت عراق را نابود نموده است بی آنکه فرایند پایه گذاری مجدد و درستی صورت بگیرد.

الکاظمی در ادامه گفت که با آمریکا در مورد حضور نیروهای این کشور در عراق گفت و گویی جدی خواهد داشت و همچنین تأکید کرد: مهم تر، چیزی که باید با آن برخورد کنم این است که عراق محلی برای حل و فصل نزاع ها نباشد.

مأمور تشکیل کابینه در عراق گفت که بر اساس اصل منافع مشترک با کشورهای اسلامی و عربی تعامل خواهد نمود و همچنین تأکید کرد که برای حل مسائل مالی عراق نمی توان تنها به نفت تکیه کرد.

مصطفی الکاظمی در ادامه تأکید کرد، مسئله مهمی که بعدها به آن بسیار توجه خواهد نمود گفت و گوی ملی حقیقی است با توجه به اینکه کشور عراق طی سال های گذشته از چنین گفت و گوهایی برخوردار نبوده است. الکاظمی ادامه داد که چنین گفت و گویی می تواند باعث ایجاد نهادهای دولتی سالمی در عراق شود.

الکاظمی در مورد مهم ترین معیار های انتخاب وزرا گفت: مهم ترین معیار بی طرفی و شایستگی است. و تأکید کرد با آنکه این دو کلمه همواره شنیده می شود؛ اما او با تمام فراکسیون های سیاسی بر این اساس (بی طرفی و شایستگی) گفت و گو خواهد نمود.

وی همچنین در جواب سؤال یکی از مجله دامپزشکی در مورد انحصار سلاح به دست دولت گفت: این مسئله جزو آن دسته اولویت های لازم است که حقیقتا نیازمند راه حل هایی حقیقی می باشد؛ با این مسئله به صورت جدی و مسالمت آمیز برخورد خواهیم کرد چه این سلاح به دست افراد باشد یا عشایر یا گروه های مسلح؛ گروه هایی که بر این باورند، این سلاح ها به خاطر حضور نظامی آمریکا در کشور است که این مسئله نیز نیازمند گفت و گوی جدی است.

برهم صالح رئیس جمهور عراق پنجشنبه گذشته (9 آوریل)، بعد از آنکه احزاب سیاسی با نخست وزیری عدنان الزُرفی مخالفت کردند، الکاظمی، رئیس دستگاه اطلاعات عراق را مأمور تشکیل کابینه کرد. او باید ظرف یک ماه، اسامی وزرای کابینه را به مجلس تحویل دهد و رأی اعتماد گیرد.

ص

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 19 خرداد 1399 بروزرسانی: 19 خرداد 1399 گردآورنده: vetworld.ir شناسه مطلب: 974

به "مأمور تشکیل دولت عراق: من نخست وزیر بحران هستم و عصای جادویی ندارم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مأمور تشکیل دولت عراق: من نخست وزیر بحران هستم و عصای جادویی ندارم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید