سامانه پایش و مانیتورینگ بارش و رواناب شبکه مدیریت آب های سطحی رونمایی شد

به گزارش مجله دامپزشکی، شهر: با استفاده از سامانه پایش و مانیتورینگ بارش می توان به اهدافی همچون ارزیابی و میزان موفقیت شبکه و طرح های مدیریت سیلاب، بهبود بهره برداری و نگهداری شبکه مدیریت آب های سطحی، تحلیل و بررسی های آماری بارش و رواناب در مطالعات آینده و کالیبره کردن مطالعات ریاضی و ایجاد زیربنای سامانه های هشدار سیلاب دست یافت.

سامانه پایش و مانیتورینگ بارش و رواناب شبکه مدیریت آب های سطحی رونمایی شد

به گزارش شهر، صفا صبوری دیلمی، معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران در مراسم رونمایی از سامانه پایش و مانیتورینگ بارش و رواناب شبکه مدیریت آب های سطحی تهران ضمن اشاره به برنامه های در دستور کار ایمنی تهران در موضوع سیلاب، گفت: سطح آب رودخانه ها و میزان بارندگی، هشدارهایی برای پایش بهتر ایمنی شهر تهران هستند.

او ضمن اشاره به طرح جمع آوری آب های سطحی شهر تهران، بیان نمود: پیشنهادات غیرسازه ای برای طرح مدیریت جمع آوری آب های سطحی وجود دارد که براساس برنامه پنج ساله سوم توسعه شهر تهران باید پایش کمی رواناب ها انجام شود. با استفاده از سامانه پایش و مانیتورینگ بارش می توان به اهدافی همچون ارزیابی و میزان موفقیت شبکه و طرح های مدیریت سیلاب، بهبود بهره برداری و نگهداری شبکه مدیریت آب های سطحی، تحلیل و بررسی های آماری بارش و رواناب در مطالعات آینده و کالیبره کردن مطالعات ریاضی و ایجاد زیربنای سامانه های هشدار سیلاب دست یافت.

پیش رو بودن حوزه خاکریزآب در برنامه پنج ساله توسعه سوم

معاون شهردار تهران با اعلام اینکه طبق پیشنهاد طرح جامع مدیریت آب های سطحی باید 10 ایستگاه باران سنج و 29 ایستگاه آب سنج در شهر تهران نصب شود، اضافه نمود: همچنین براساس اهداف کمی برنامه پنج ساله سوم (1398-1402) باید 10 ایستگاه باران سنج و 10 ایستگاه آب سنج نصب شود. درحال حاضر در فاز اجرایی نخست شبکه پایش، 13 ایستگاه باران سنج و 4 ایستگاه آب سنج نصب شده که حتی شهرداری در این باره نسبت به برنامه جلوتر است.

صبوری دیلمی با تأکید براینکه شهرداری تهران در موضوع جمع آوری آب های سطحی بسیار جلوتر از برنامه است، گفت: این پیش رو بودن به علت همکاری و حمایت های شورای اسلامی شهر تهران از افزایش اعتبار طرح جمع آوری آب های سطحی است. از سال 1396 تا به امروز، اعتبارات حوزه خاکریزآب حدود 400 درصد افزایش یافته است.

به گفته معاون فنی عمرانی شهرداری تهران؛ در شبکه اصلی جمع آوری آب های سطحی سالیانه باید 8 کیلومتر راستا ساخته شود درصورتی که امسال 13 کیلومتر ساخته می شود.

او درباره عوامل مهم درجانمایی ایستگاه های باران سنج، توضیح داد: این عوامل عبارتند از درنظرگرفتن شبکه آب های سطحی، خطوط هم باران و هم دما، شرایط ارتفاعی و خطوط تراز؛ استانداردها و توصیه های سازمان جهانی و کشوری؛ توجه به ایستگاه های موجود سازمان هواشناسی، وزارت نیرو و سازمان مدیریت بحران شهر تهران؛ فراهم بودن امنیت و امکانات اجرایی از جمله برق و دسترسی.

معاون شهردار تهران درباره عملکرد سامانه توضیح داد: این سیستم به صورت اتوماتیک ارتفاع آب را در هرساعتی نشان می دهد. همچنین با پیامک به هر کدام از این مراکز می توان به صورت نقطه ای از شرایط ارتفاع کلی و موجود آب اطلاع یافت و دیگر نیاز به نظارت چشمی یک ناظر نیست.

شنبه -29 آذر 1399- مراسم رونمایی از سامانه پایش و مانیتورینگ بارش و رواناب شبکه مدیریت آب های سطحی تهران با حضور پیروز حناچی، شهردار تهران؛ صفا صبوری دیلمی، معاون فنی عمرانی شهرداری تهران و تعدادی از اعضای شورای اسلامی شهر تهران برگزار شد.

خبرنگار: ملیکا هاشمی

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 2 بهمن 1399 بروزرسانی: 2 بهمن 1399 گردآورنده: vetworld.ir شناسه مطلب: 1421

به "سامانه پایش و مانیتورینگ بارش و رواناب شبکه مدیریت آب های سطحی رونمایی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سامانه پایش و مانیتورینگ بارش و رواناب شبکه مدیریت آب های سطحی رونمایی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید