روایتی از نفوذ فناوری در یادگیری، هفت ویژگی اصلی آموزش الکترونیک

به گزارش مجله دامپزشکی، شیوع بیماری ویروس کرونا، توجهات به حوزه فناوری آموزش الکترونیک را از حالت اختیاری به صورت اجباری درآورده است. در این گزارش به این موضوع می پردازیم.

روایتی از نفوذ فناوری در یادگیری، هفت ویژگی اصلی آموزش الکترونیک

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات تحصیل در کانادا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی کانادا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی کانادا، بهترین مسیر را به سوی مدارو، کالج ها و دانشگاه های کانادا انتخاب کنید.

به گزارش خبرنگار حوزه علم، فناوری و دانش بنیان گروه دانشگاه خبرگزاری خبرنگاران، با پیشرفت الگوهای آموزشی از جنبه علمی و فناوری، آموزش الکترونیک به دلیل مزایایش صندلی برجسته و مهمی را در محافل علمی به خود اختصاص داده است. بااین وجود شیوع بیماریِ فراگیر اخیر، توجهات به این حوزه فناوری را از حالت اختیاری به صورت اجباری درآورده است. بسیاری در داخل کشور نسبت به خطاهای موجود در اپلیکیشن های ارائه شده معترض هستند اما قابل چشم پوشی نیست این راهی است که دیر یا زود باید در آن پای بگذاریم و آینده تحت شعاع آموزش الکترونیک(e-learning) خواهد بود. در ضمنً نسخه های اولیه برنامه های خارجی همچون Newrow، Vedamo، LearnCube، Electa Live و ... نیز سرشار از خطا بودند و رفته رفته کامل شدند.

بیشتر مردم عادت دارند از ناشناخته ها بترسند. در خصوص آموزش الکترونیک نیز این مسئله صدق می نماید و به عنوان مثال بین بسیاری این تصور غلط وجود دارد که فناوری، معلم ها را از شغل خود بیکار خواهد نمود. این در حالی است که فناوری تنها رقابت را بین آنها را افزایش خواهد داد و با در دسترس قرار دریافت ابزارهای علمی کار آنها ساده تر و روان تر خواهد شد.با شیوع کرونا ، موضوع آموزش الکترونیک، بیش از پیش مورد توجه نهاده شد.

آموزش الکترونیک هم برای معلم و هم برای دانش آموز از جنبه های مختلفی مفید است. منابع آنلاین زیادی وجود دارند که محیط یادگیری شخصی یک دانش آموز را سودمند و باثمر می سازند. بنابراین دانش آموزان امروز به روش ها و فعالیت های آموزش الکترونیک گرایش بیشتری دارند و احساس راحتی بیشتری با روش های اختصاصی خواهند داشت. در ادامه مروری بر هفت ویژگی عمده آموزش الکترونیک خواهیم داشت:

دامنه وسیع برای اشتراک گذاشتن دیدگاه ها

دانش آموزان وقتی یادگیری آنلاین دارند، از محدوده وسیعی از ارتباطات بهره می برند. با آموزش الکترونیک، آنها دارای ابزارهای چندرسانه ای مختلفی برای ارائه دیدگاه های خود، درک ایده های دیگران، بحث در خصوص سؤالات سخت و حل مسائل یادگیری خواهند بود. این درحالی است که تمام چیزی که مورد احتیاج است در بیشتر مواقع یک تلفن هوشمند است. هیچ مانع جغرافیایی یا محدودیت حضور فیزیکی وجود ندارد. بنابراین دانش آموز از یک پلتفرم عالی برای یادگیری بهره می برد که در آن می تواند به دنبال ایده های جدید و بینشی متفاوت در خصوص مسائلی که تدریس شده و به بحث گذاشته شده باشد.

آموزش الکترونیک با زندگی مدرن دیجیتال منطبق است

زمانی که همه چیز در زندگی روزمره مان متکی بر فناوری و دیجیتالی شده است، یادگیری به وسیله رسانه های دیجیتال، طراحی مناسب و قابل دفاعی برای یادگیری دانش آموز امروزی است. آنها می توانند به طور مؤثری زمان را صرف یادگیری، دسترسی به منابع آموزشی و راهنماهای حل تمرین و برطرف نقاط ضعف خود با یاری مدرسان و معلمان نمایند. یادگیری موبایل، روز به روز بیشتر در بین عموم مردم جا می افتد و دسترسی به فعالیت های آموزشی مبتنی بر وب آسان تر می شود. علاوه بر این، ابزارهای آنلاین مثل سخنرانی آنلاین، آسان ترین راه برای پرداختن به موضوعاتی است که دانش آموز باید در آن تقویت شود. دانش آموزی را تجسم کنید که از اضطراب و استرس رنج می برد و برایش صحبت کردن در جمع سخت است، ابزارهای آنلاین بهترین تمرین برای سخنرانی و صحبت کردن را برای او به همراه خواهد داشت. عصر دیجیتال منجر به تغییرات قابل توجهی در چگونگی دسترسی به محتوا، مصرف آن، و بحث و تبادل و نظر در خصوص آن شده است.

یادگیر-محور

با اطمینان می توان ادعا کرد روش های آموزش الکترونیک برای دسته های مختلف دانش آموزان مناسب است زیرا شکل های آموزشی گوناگونی را در خود دارد. به زودی یک دانش آموز می تواند پلتفرم آموزشی خود را که متناسب با سبک و سطح سواد اوست انتخاب کند و در حوزه هایی که دوست دارد بیشتر تمرکز کند. برخلاف کلاس های درس، با یادگیری آنلاین می توانید به تعداد دفعات نامحدودی به محتوای آموزشی دسترسی داشته باشید. این امر به خصوص برای مرور کتب درسی در زمان امتحانات مورد احتیاج و سودمند است. در روش سنتی یادگیری اگر کلاس را از دست دادید باید خودتان درس را یاد می گرفتید. به لطف آموزش الکترونیک و اشتراک گذاری منابع می توانید هر وقت که خواستید در جلسات شرکت کنید!

تأمین نامحدود منابع

سکوی آموزشی آنلاین به یک اقیانوس شباهت دارد. وقتی که از آموزش الکترونیک برای بچه ها خود استفاده می کنید خواهید دید که سایت های آموزشی فراوانی وجود دارند که برای حمایت و پشتیبانی از مسائل آموزشی بچه ها تان مفید هستند. آدم می تواند به کتابخانه های آنلاین دسترسی داشته باشد و محتوای لازم برای تکالیف را پیدا کند یا به سایت هایی مراجعه کند که نمونه سؤالات رایگان در آن قرار داده شده است. البته سایت های بسیاری نیز هستند که با هزینه منطقی و قابل قبولی سرویس ارائه می دهند. بنابراین آموزش الکترونیک گنجینه ای از دانش را به روی دانش آموزان باز می نماید تا به آنچه احتیاج دارند دسترسی داشته باشند. بعضی از سایت ها از روش های ارزیابی و آزمون های تشخیص بهره می برند تا دانش آموزان میزان یادگیری خود را سبک و سنگین نمایند و در نتیجه برای بهبود سطح تحصیلات خود گامی بردارند.

حوزه ای برای اکتشافات

وقتی که دانش آموز سوار کشتی آموزش الکترونیک می شود می تواند بر دوره هایی که بیشتر دوست دارد تمرکز کند. معمولا در آموزش الکترونیک، منابع در مخزنی به اشتراک گذاشته می شوند و فرد قادر خواهد به طور دلخواه به حوزه های مورد علاقه اش بسته به سطح دسترسی که برایش تعریف نموده اند ورود کند. این امر منجر به بهبود نمرات دانش آموزان به وسیله انواع ارزیابی ها می شود و تعداد بالاتری از آنها به دلیل پیگیری علایقشان تحصیلات را ادامه می دهند، همچنین در بسیاری از روش های آنلاین به حفظ اطلاعات برای مدت طولانی تر یاری می شود. دانش آموزان می توانند روی حوزه های خاص و مرتبط از مطالب آموزشی بیشتری استفاده نمایند.

زمان بندی انعطاف پذیر

موضوعی که باید در آموزش آنلاین موردتوجه قرار گیرد، کنار رفتن هم زمانی است. شاید هنوز با این حقیقت آماده نشده باشیم اما هیچ محدودیتی برای زمان یادگیری وجود ندارد. همچنین جلوتر می توان طراحی را به گونه ای قرار داد که دانش آموز دیگر محدود به یادگیری زیر نظر یک معلم خاص نباشد. همه چیز به انتخاب دانش آموز و خانواده اش برمی شود. این روش باعث می شود دانش آموز با سرعت یادگیری خود(در عوض جلو رفتن با سرعت کل گروه) درس را دنبال کند. از سوی دیگر هنگامی که دانش آموز احتیاج به حضور در کلاس درس نداشته باشد، و به راحتی از محل خود درس را یاد بگیرد، در زمان صرفه جویی خواهد شد.

تعاملات در سطح سراسری

با بهبود ابزارهای فناوری در آموزش الکترونیک، قادر خواهید بود با افرادی در سطح جهانی تبادل ایده و نظرداشته باشد، در فروم های آنلاین تبادل نظر کنید و با استفاده از قابلیت های تعاملی فناوری ارتباط برقرار کنید. باور کنید اینکه یک روز دانش آموز از یک نقطه از کشور خواهد توانست معلمی را در نقطه ای دیگر پیدا کند و در ساعات تعیین از او برای بهبود وضع تحصیلی اش بهره مند شود، به زودی قابل تحقق خواهد بود.

امروزه همه چیز در حال دیجیتالی شدن است و این حقیقت امری اجتناب ناپذیر به نظر می رسد. آموزش وپرورش نیز در سطح جهانی گرایش به روش های دیجیتالی در تدریس و یادگیری دارد و به دنبال این است تا بتوان آموزش الکترونیک را به پیروز ترین روش آموزشی در آینده نزدیک مبدل کرد، چه بهتر که تهدید بیماری اخیر را دست کم در این حوزه به فرصت تبدیل کنیم.

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 12 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: vetworld.ir شناسه مطلب: 1021

به "روایتی از نفوذ فناوری در یادگیری، هفت ویژگی اصلی آموزش الکترونیک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روایتی از نفوذ فناوری در یادگیری، هفت ویژگی اصلی آموزش الکترونیک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید