درباره زانو درد

به گزارش مجله وتورلد، خیلی ها، مخصوصا خیلی از خانم های ایرانی، با رسیدن به سنین میانسالی، زانودرد را تجربه می کنند و گاهی اوقات هم این درد برایشان همیشگی می شود و کم کم به آن عادت می کنند؛ دردی که این روزها به نظر می رسد شیوعش هر روز بیشتر از دیروز است. با دکتر فرهاد غریب دوست، فوق تخصص روماتولوژی و استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران، درباره همین زانودرد مصاحبه کرده ایم.

درباره زانو درد

درباره زانو درد

توصیه دکتر فرهاد غریب دوست به خانم هایی که نمی خواهند زانودرد سراغشان بیاید

خیلی ها، مخصوصا خیلی از خانم های ایرانی، با رسیدن به سنین میانسالی، زانودرد را تجربه می کنند و گاهی اوقات هم این درد برایشان همیشگی می شود و کم کم به آن عادت می کنند؛ دردی که این روزها به نظر می رسد شیوعش هر روز بیشتر از دیروز است. با دکتر فرهاد غریب دوست، فوق تخصص روماتولوژی و استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران، درباره همین زانودرد گفتگو کرده ایم.

آقای دکتر! زانودردها بر چه اساسی طبقه بندی می شوند؟

زانودردها براساس علل ایجادشان به 3 گروه تقسیم می شوند. گروهی از زانودردها در سنین بزرگسالی و میانسالی بروز می کنند و ناشی از تخریب سطح مفصلی (آرتروز) هستند؛ گروهی هم بر اثر ابتلا به نوعی بیماری در سنین مختلف ایجاد می شوند و گروهی دیگر مربوط به مفصل کشککی رانی یا مسائل استخوان کشکک می شوند که این گروه از دردهای زانو حتی در سنین جوانی هم بروز می کنند.

پس زانودرد مختص میانسالان نیست؟

همین طور است. استخوان کشکک نقش قرقره ای در بدن دارد. همان طور که قرقره باعث انجام راحت تر کارها می شود و کارایی را افزایش می دهد، استخوان کشکک هم مانند قرقره ای است که باعث می شود ما راحت تر بتوانیم فعالیت های روزانه را انجام دهیم. البته این در صورتی است که کشکک بدون مشکل و به درستی کار کند اما در شرایطی که کشکک سرجای خود قرار نداشته باشد مشکل ساز خواهد شد و تاندون نمی تواند به راحتی حرکت کند و در نتیجه، نیروی عضله چهارسر به صورت متعادل وارد نمی شود و سطح مفصلی استخوان کشکک با سطح مفصلی استخوان ران تماس بیشتری خواهد داشت.

زانودرد در خانم ها بیشتر است یا آقایان؟

در هر دو جنس، رایج است اما به طور کلی بیماری های مربوط به غضروف، بیشتر در خانم ها دیده می شود؛ چون معمولا دوران بارداری ای دارند که در آن باید وزن زیادی را تحمل کنند. البته خیلی از خانم ها کارهای خانه را علت اصلی ابتلای شان به دردهای زانو و حتی آرتروز می دانند؛ در حالی که نباید همه تقصیرها را گردن کارهای خانه انداخت. آنچه باعث تخریب غضروف و مفاصل زانو و کمر می شود، نحوه نادرست کار کردن خانم ها در خانه است.

بالا و پایین رفتن از پله ها چقدر در ایجاد این زانودردها موثر است؟

هنگامی که ما از پله ها بالا می رویم چند برابر وزن بدنمان به مفصل زانو فشار وارد می کنیم و این در حالی است که هنگام پایین آمدن این فشار بیشتر می شود. متاسفانه مردم به این فشارها توجه نمی کنند و به ویژه هنگام پایین آمدن از پله ها که آسیب بیشتری زانو را تهدید می کند، سریع تر و با فشار زیادی پایین می آیند؛ این در حالی است که باید به آرامی و یکی یکی از پله ها بالا و پایین رفت. از طرفی هنگام بالا رفتن از پله ها، عضلات، قسمتی از فشار را تحمل می کنند اما در پایین آمدن، علاوه بر عضلات، غضروف و استخوان و رباط ها هم تحت فشار قرار می گیرند.

چاقی هم در بروز این درد تاثیر دارد؟

حتی در مواردی که زانو در اثر یک بیماری التهابی دچار مشکل است، وزن بیشتر می تواند فرآیند التهاب را طولانی تر کند.

چه تفاوتی میان درد زانو و درد ناشی از آرتروز زانو وجود دارد؟

آرتروز یا همان استئوآرتریت، در واقع، ضایعه تخریبی و تحلیلی غضروف مفصل است که درنهایت به درگیری مفاصل منجر می شود. این قبیل ضایعات با افزایش سن بسیاری از مفاصل بدن را درگیر می کنند اما اگر غضروف مفصل از بین برود و به درگیری استخوان آن قسمت منجر شود، بیماری آرتروز اتفاق می افتد. در عین حال، شایع ترین علامت آرتروز، درد است؛ دردی که با حرکت و حین یا پس از کار کردن با آن مفصل، تشدید می شود. اوایل ممکن است درد شما خفیف باشد و برای مثال، مفصل زانو در مقاطعی از شبانه روز درد بگیرد و با استراحت بهبود یابد ولی به مرور زمان و با پیشرفت بیماری آرتروز، حتی در حال استراحت هم درد خواهید داشت. شکایت دیگری که مبتلایان به آرتروز دارند، خشکی یا سفتی مفاصل است، به خصوص هنگام صبح.

آیا نوع راه رفتن و نشستن ما هم از جمله عوامل آسیب رسان به زانو محسوب می شوند؟

بله؛ مجموعه ساختارهای تشکیل دهنده مفصل زانو و مفصل کشکک ران که بیشترین سطح درگیری را در موقع حرکت و فعالیت دارند، بیشترین آسیب را می بینند. وقتی ما زانوهایمان را زیاد خم و راست (بیشتر از 60 تا 70 درجه) می کنیم، آسیب زیادی به زانوهایمان وارد می شود؛ مثلا حالتی شبیه نشستن و برخاستن، چمباتمه زدن، چهارزانو یا دوزانو نشستن به مدت طولانی، چهار دست و پا راه رفتن (البته نه در کودک نوپا) یا انجام ورزش هایی که باعث باز و بسته شدن زیاد پاها می شود، از جمله این موارد است.

آیا ورزش یا تمرینی برای کاهش آسیب و تقویت زانوها وجود دارد؟

بله؛ تمرین های حسی عمقی که باعث تقویت عضلات می شوند و حالتی را به وجود می آورند که فرد بتواند از شرایط های مختلف مفصل هنگام انجام ورزش آگاه باشد، خیلی موثرند.

حرف آخر

اگر حفظ سلامت مفاصل تان برایتان اهمیت دارد و دوست ندارید به این زودی ها زانو و کمرتان را به تیغ جراحی بسپارید، هرگز همه کارهای خانه را به طور ناگهانی در یک روز انجام ندهید. برای پیشگیری از ابتلا یا شدت یافتن درد زانو هرگز نباید این مفصل را بیش از حد خم کرد. زانو زدن هنگام نظافت کف سالن و اتاق ها یکی از موثرترین عوامل در بروز درد استخوان است. بهتر است برای نظافت کف منزل از یک تی دسته بلند استفاده کنید. هنگام نشست و برخاست و بلند کردن اجسام هم نباید کمرتان را بیش از حد خم کنید و همچنین نباید ساعت های طولانی دو زانو یا چهارزانو بنشینید.

منبع: www.salamat.com

منبع: راسخون
انتشار: 8 مهر 1400 بروزرسانی: 8 مهر 1400 گردآورنده: vetworld.ir شناسه مطلب: 1842

به "درباره زانو درد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درباره زانو درد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید