خرازی: برجام همچون بدنی نیمه جان مرحله حساسی را سپری می کند

به گزارش مجله دامپزشکی، رئیس شورای راهبردی روابط خارجی در دیدار سفیر چین گفت: برجام همچون بدنی نیمه جان مرحله حساسی را سپری می کند، اما از تلاش های چین و روسیه برای جلوگیری از هم پاشیدن برجام خوشحالیم.

خرازی: برجام همچون بدنی نیمه جان مرحله حساسی را سپری می کند

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرنگاران، سیدکمال خرازی، رئیس شورای راهبردی روابط خارجی امروز (سه شنبه) در ملاقات چانگ هوا سفیر چین در ایران با بیان اینکه حجم همکاری های ایران و چین با شرایط مطلوب فاصله دارد، گفت: دلیل نرسیدن این روابط به سطح مطلوب، تحریم های ظالمانه و تحمیلی آمریکا علیه ایران است.

وی با قدردانی از مواضع چین در موضوع برجام شرح داد: متاسفانه خروج یکجانبه آمریکا از این توافق هسته ای، آن را با خطر روبرو ساخته و ایران در راستای حفظ منافع خود چاره ای جز برداشتن گام هایی در جهت کاهش تعهدات برجامی خود، مطابق با متن این توافق نداشته است.

خرازی تاکید کرد: برجام همچون بدنی نیمه جان مرحله حساسی را سپری می کند، اما از تلاش های چین و روسیه برای جلوگیری از هم پاشیدن برجام خوشحالیم.

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی با اشاره به قدمت هزاران ساله روابط ایران و چین به عنوان دو تمدن بزرگ، شرح داد: روابط ایران و چین در عصر کنونی، از جایگاه ویژه ای برخوردار است.

وی با استقبال از ایجاد مرکز ایرانشناسی در چین و تعامل آن با مرکز چین شناسی در ایران، بر ضرورت تقویت هر چه بیشتر تبادلات علمی و دانشگاهی بین دو کشور تاکید کرد.

خرازی با اشاره به لغو یکطرفه ویزا از سوی ایران برای تسهیل سفر اتباع چین به کشورمان گفت: افزایش مراودات در سطح ملت های دو کشور به تقویت شناخت طرفین از یکدیگر کمک فراوانی خواهد کرد.

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی در پاسخ به سوال سفیر چین درباره مناسبات منطقه ای ایران شرح داد: ایران همواره خواهان روابط مسالمت آمیز با کشورهای منطقه بوده است و از هر گامی برای حل و فصل اختلافات استقبال می کند.

وی ادامه داد: ریشه اختلافات در منطقه به وابستگی برخی از کشورها به قدرت های غربی و به ویژه آمریکا برمی شود.

خرازی با اشاره به اینکه ایران سیاست خود را بر مبنای استقلال از دیگر قدرت ها تعریف کرده است، گفت: سوءاستفاده آمریکا از منابع کشورهای منطقه کاملا آشکار است و حتی ترامپ، رئیس جمهور آمریکا به صورت رسمی، عربستان را گاو شیرده خطاب کرده که این نوع وابستگی و تحقیر عربستان توسط آمریکا باعث تاسف است.

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی با تاکید بر اینکه نگاه ایران تامین امنیت منطقه توسط کشورهای منطقه است، گفت: طرح صلح هرمز که به صورت رسمی از سوی جمهوری اسلامی ایران مطرح شده، به همین دلیلست.

وی با بیان اینکه امنیت منطقه برای آمریکا اهمیتی ندارد، بلکه در پی منافع خود است، شرح داد: آمریکا نفت سوریه را به غارت می برد، در عراق مداخلات آشکار دارد و با وجود 18 سال حضور در افغانستان، هیچ امنیتی را در این کشور ایجاد نکرده است.

خرازی با اشاره به حضور نظامی تحمیلی آمریکا در کشورهای منطقه شرح داد: این سیاست های آمریکا با سیاست های استقلال طلبانه ایران مغایرت دارد.

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی با ابراز خشنودی از سیاست های چین در زمینه کمک به توسعه کشورها که متفاوت از سیاست های آمریکاست، گفت: طرح یک کمربند، یک جاده را به همین دلیل ارزیابی می کنیم.

وی افزود: اشتراک سیاست ایران و چین در قبال خاورمیانه سرمایه بزرگی است که می تواند عامل هم افزایی سیاست های منطقه ای دو کشور باشد.

چانگ هوا، سفیر چین در ایران هم در این ملاقات با ابراز خرسندی از همکاری اندیشکده های چینی با شورای راهبردی روابط خارجی، تاکید کرد: روابط ایران و چین راهبردی است و اعتماد متقابل بین دو کشور در حال تقویت است.

وی با اشاره به مقاله اخیر خود با عنوان آمریکا؛ عامل اصلی ناآرامی در خاورمیانه شرح داد: چین با سیاست های توسعه طلبانه آمریکا مخالف است.

چانگ هوا با بیان اینکه سطح همکاری های ایران و چین در سال های اخیر در راستا خوبی رو به جلو پیش می رود، گفت: تلاش داریم تا تقویت روابط دو کشور سرعت بگیرد. اراده طرف چینی توسعه مشارکت راهبردی دو کشور است.

سفیر چین همچنین در این ملاقات بر حمایت پکن از اجرا و تداوم برجام حمایت کرد و گفت: ایران کشوری مهم در راستا جاده ابریشم بوده و از نظر چین، شریکی مهم برای اجرای طرح یک کمربند یک جاده محسوب می شود.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 24 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: vetworld.ir شناسه مطلب: 724

به "خرازی: برجام همچون بدنی نیمه جان مرحله حساسی را سپری می کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خرازی: برجام همچون بدنی نیمه جان مرحله حساسی را سپری می کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید