خبرنگاران انتقاد چین از نقض حقوق بشر در آمریکا: تحریم ها را بردارید

به گزارش مجله دامپزشکی، نیویورک- خبرنگاران- نماینده دائم چین در سازمان ملل متحد با انتقاد از نقض حقوق بشر و ساختار هدفمند تبعیض نژادی در ایالات متحده آمریکا و کشورهای غربی، خواهان لغو کامل و فوری اقدامات یکجانبه اجباری شد.

خبرنگاران انتقاد چین از نقض حقوق بشر در آمریکا: تحریم ها را بردارید

با ما همراه باشید و با تور چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به گزارش خبرنگاران، ژانگ جون روز دوشنبه در نشست عمومی کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل متحد اضافه نمود: همه گیری کووید-19 همچنان به شدت بر همه ملت ها به ویژه کشورهای در حال توسعه تاثیر می گذارد و پاسخ و بهبود آن مستلزم همبستگی جهانی و همکاری بین المللی است.

وی با تاکید بر اینکه اعمال اقدامات یکجانبه اجباری، مغایر اهداف و اصول منشور ملل متحد و حقوق بین الملل، چند جانبه گرایی و هنجارهای اساسی روابط بین الملل است، ادامه داد: اقدامات یکجانبه اجباری تاثیر انکارناپذیری بر حقوق بشر دارد، زیرا مانع تحقق کامل توسعه اجتماعی و اقتصادی و مانع رفاه مردم در کشورهای آسیب دیده، به ویژه زنان، بچه ها، سالخوردگان و افراد دارای معلولیت می گردد.

نماینده چین در سازمان ملل متحد افزود: اقدامات اجباری یکجانبه حق سلامتی را تضعیف می نماید زیرا دسترسی به داروها و فناوری های پزشکی، تجهیزات و ملزومات را افزایش می دهد. این امر به ویژه در زمینه همه گیری کووید-19 موضوعیت دارد. مقامات ارشد سازمان ملل و جامعه بین الملل تاثیر منفی و سنگین این اقدامات را به رسمیت شناخته اند.

جون اظهار کرد: به همین دلیل، ما از درخواست 26 مارس 2020 دبیرکل سازمان ملل در خصوص چشم پوشی از تحریم هایی که ظرفیت کشورها را برای پاسخ به بیماری کووید-19 تضعیف می نماید، و همچنین بیانیه کمیساریای حقوق بشر سازمان ملل متحد در 23 مارس در خصوص لزوم تخفیف یا تعلیق تحریم های بخشی با توجه به تاثیرات ناتوان نماینده آنها در بخش بهداشت و حقوق بشر استقبال می کنیم.

وی یادآور شد: ما همچنین بار دیگر بیانیه گروه 77 به اضافه چین را برای اتخاذ اقدامات فوری و موثر برای از بین بردن استفاده از اقدامات اقتصادی اجباری یکجانبه علیه کشورهای در حال توسعه و همچنین بیانیه جنبش عدم تعهد در خصوص محکوم کردن اقدامات یکجانبه قهرآمیز و حذف آنها برای تامین اثربخشی پاسخ های ملی به بیماری همه گیر مورد تایید قرار می دهیم.

سفیر چین در سازمان ملل متحد با استقبال از قطعنامه مجمع عمومی تحت عنوان پاسخ جامع و هماهنگ به بیماری همه گیر کووید-19، اضافه نمود: این قطعنامه به طور اکید از کشورها می خواهد از انتشار و اعمال اقدامات اقتصادی، اقتصادی یا تجاری یکجانبه و مغایر با قوانین بین المللی و منشور سازمان ملل خودداری نمایند.

جون افزود: ما بر فعالیت گزارشگر ویژه در خصوص تاثیر منفی اقدامات یکجانبه اجباری بر بهره مندی از حقوق بشر، سایر رویه های ویژه شورای حقوق بشر و ارگان های مربوط به معاهده حقوق بشر تاکید می کنیم و مشتاقانه منتظر شرح بیشتر آنها در خصوص این موضوع هستیم.

وی توضیح داد: ما از این فرصت استفاده می کنیم و خواهان لغو کامل و فوری اقدامات یکجانبه اجباری هستیم تا از پاسخ کامل، موثر و کارآمد همه اعضای جامعه جهانی به کووید-19 اطمینان یابیم. همبستگی جهانی و همکاری بین المللی، قوی ترین سلاح در مبارزه و غلبه بر کووید-19 است.

نماینده دائم چین در سازمان ملل متحد در بخش دیگری از سخنان خود به مرگ افرادی چون جورج فلوید سیاهپوست و تیراندازی به جیکوب بلیک در آمریکا اشاره نمود و گفت: تقریبا 20 سال پس از تصویب اعلامیه و برنامه اقدام دوربان، افراد آسیب پذیر همچنان به دلیل نژادپرستی و بی رحمی پلیس رنج می برند یا جان خود را از دست می دهند.

جون اضافه نمود: چنین مواردی یادآور آن است که تبعیض نژادی مزمن و ریشه دار، خشونت پلیس و نابرابری اجتماعی هنوز وجود دارد. نرخ مرگ و میر ناشی از کووید-19 در اقلیت ها، به ویژه افراد آفریقایی تبار در بعضی از کشورها به طور نامتناسبی بالا است.

وی ادامه داد: ما همچنین نگرانی عمیق خود را از شرایط سلامتی مهاجران در مراکز نگهداری مهاجر در کشورهای خاص ابراز می کنیم که بیانگر شکل معاصر تبعیض نژادی است.

نماینده چین در سازمان ملل متحد افزود: ما از تصویب قطعنامه شورای حقوق بشر ارتقا و حمایت از حقوق بشر و آزادی های اساسی آفریقایی ها و مردم آفریقایی تبار در برابر استفاده بیش از حد از زور و سایر نقض حقوق بشر توسط ماموران اجرای قانون استقبال می کنیم و خواهان اجرای کامل آن هستیم.

منبع: ایرنا
انتشار: 21 آبان 1399 بروزرسانی: 21 آبان 1399 گردآورنده: vetworld.ir شناسه مطلب: 1283

به "خبرنگاران انتقاد چین از نقض حقوق بشر در آمریکا: تحریم ها را بردارید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران انتقاد چین از نقض حقوق بشر در آمریکا: تحریم ها را بردارید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید