حضور 35 دانشگاه ایرانی در نظام رتبه بندی دنیا اسلام

به گزارش مجله دامپزشکی، نتایج رتبه­ بندی دانشگاه ­های دنیا اسلام در سال 2018 اعلام شد که بر اساس آن 35 دانشگاه از ایران در این رتبه ­بندی حضور داشتند.

حضور 35 دانشگاه ایرانی در نظام رتبه بندی دنیا اسلام

به گزارش ایسنا، دکتر محمدجواد دهقانی، سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) با اعلام این خبر گفت: رهبر معظم انقلاب در دیدار ماه رمضان امسال با دانشگاهیان درباره ضرورت ارزیابی و رتبه ­بندی دانشگاه ­ها و معین معیارها، شاخص ­ها و نیز مزیت ­های لازم برای رتبه ­بندی به منظور ارتقای کیفی دانشگاه­ ها و ایجاد رقابت مثبت تاکید کردند.

دهقانی اضافه کرد: پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) از چند سال پیش با ابلاغ وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با تشکیل گروه پژوهشی رتبه ­بندی، عملاً ارزیابی و رتبه بندی دانشگاه ­ها و مؤسسات پژوهشی کشور را با شاخص ها و معیارهای مصوب انجام داده و بعد از گذشت چندین سال متوالی عملاً در سطح ملی به یک مرجع در این حوزه تبدیل شده است. هر ساله گزارش رتبه ­بندی دانشگاه ­ها و مؤسسات پژوهشی کشور به وسیله وبگاه پایگاه استنادی علوم جهان اسلام، رسانه های گروهی و نیز در قالب یک کتابچه رسمی به رؤسا و مدیران دانشگاه ها و مراکز پژوهشی کشور و جامعه علمی کشور اطلاع رسانی می­ گردد.

وی اظهار کرد: با توجه به تأکیدات رهبر معظم انقلاب مبنی بر رصد و پایش کشورهایی که نیت ما پیشی دریافت علمی از آنهاست و نیز به ­منظور مقایسه حرکت علمی و عملکرد دانشگاه­ های کشور در سطح بین ­المللی و با توجه به تجارب ارزشمند گروه رتبه ­بندی ISC در رتبه ­بندی دانشگاه­ ها در سطح ملی، از سال گذشته رتبه ­بندی جدید بین ­المللی تحت عنوان رتبه ­بندی جهانی ISC یا (ISC World University Rankings) با تصویب شورای راهبری ISC و تأکید وزیر علوم به عنوان رئیس شورا، در دستور کار نهاده شد. یکی از مهم­ترین دستاوردهای ورود به رتبه­ بندی جهانی، ایجاد یک پایگاه داده از جزئیات کامل اطلاعات علمی و پژوهشی کشورها و دانشگاه ­های تراز اول جهان و امکان برنامه ­ریزی و تهیه نقشه راه به ­منظور دستیابی به اهداف و چشم انداز کشور و نیز دانشگاه ­های کشور در سطح بین­ المللی است.

دهقانی در ادامه گفت: یکی از اولویت­ ها و توصیه ­های برنامه 10 ساله کشورهای اسلامی مصوب (اجلاس آستانه- قزاقستان در سال 2017) حضور 50 دانشگاه کشورهای اسلامی در رتبه­ های زیر 500 در نظام ­های رتبه ­بندی بین ­المللی است، بر همین اساس و نیز با توجه به مأموریت ISC مبنی بر پایش و رصد صندلی دانشگاه ­های جهان اسلام، برنامه رتبه ­بندی دانشگاه­ های جهان اسلام (ISC Islamic World University Rankings) پس از معین معیارها و شاخص ­ها در دستور کار نهاده شده و عملیاتی شد.

سرپرست ISC گفت: رتبه­ بندی دانشگاه­ های جهان اسلام ISC می تواند با نشان دادن نقاط ضعف و قوت دانشگاه ها بر اساس هر معیار، صندلی هر دانشگاه را در بین کشورهای اسلامی نشان دهد و اساس هدف گذاری و سیاست گذاری دانشگاه ها قرار گیرد.

وی در ادامه گفت: پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) به منظور رتبه بندی دانشگاه های جهان اسلام در معیارهای خود، مهم ترین مأموریت دانشگاه ها که عبارتند از پژوهش (با وزن 60 درصد)، نوآوری (با وزن 15 درصد)، آموزش (با وزن 10 درصد) و فعالیت های بین المللی (با وزن 15 درصد) در نظر گرفته و بر این اساس دانشگاه های کشورهای اسلامی را مورد سنجش و ارزیابی قرار می دهد. در رتبه ­بندی دانشگاه ­های جهان اسلام ISC، دانشگاه هایی مورد آنالیز قرار می گیرند که حداقل 800 مدرک در سال های 2016-2014 در پایگاه وب آو ساینس (WOS) به ثبت رسانیده باشند. اطلاعات این رتبه بندی از پایگاه های اطلاعاتی بین المللی USPTO ،WOS، Incite گردآوری شده است.

وی ادامه داد: معیار پژوهش شامل پنج شاخص حجم پژوهش، تعداد استناد به مقالات و تأثیر استنادی نرمال شده، تأثیر استنادی نسبت به کل جهان و تعداد مقالاتی است که در نشریات برتر به چاپ رسیده اند. بازه زمانی سه ساله 2016-2014 در این شاخص ها از جمله تعداد کل انتشارات هر دانشگاه در بازه زمانی سه ساله، تعداد کل استنادات به مقالات منتشر شده، تأثیر استنادی نرمال شده، تأثیر استنادی نسبت به کل جهان، تعداد مقالات با کیفیت دانشگاه (نشریات Q1 ، مجلات نیچر، ساینس و فهرست نشریات نیچر ایندکس) است.

سرپرست ISC گفت: از میان دانشگاه ­های 57 کشور اسلامی، در مجموع 187 دانشگاه از 22 کشور در این نظام رتبه­ بندی حضور دارند و 10 دانشگاه برتر حاضر در این رتبه­ بندی از کشورهای عربستان، ترکیه، ایران و مصر بوده و کشور عربستان با 4 دانشگاه، ترکیه با 3 دانشگاه، ایران، مالزی، مصر هرکدام با یک دانشگاه در میان 10 دانشگاه برتر جهان اسلام نهاده شده ­اند.

دهقانی اضافه کرد: بیشترین تعداد حضور دانشگاه ­ها متعلق به کشورهای ترکیه، ایران و مالزی است که به ترتیب 65، 35 و 18 دانشگاه در این رتبه بندی دارند. وضعیت سایر کشورهای اسلامی به لحاظ تعداد دانشگاه ­های حاضر در رتبه ­بندی به ترتیب تعداد دانشگاه بدین صورت است: مصر (16 دانشگاه)، پاکستان (11 دانشگاه)، عربستان سعودی (10 دانشگاه)، تونس (5 دانشگاه)، اندونزی و نیجریه (4 دانشگاه)، لبنان، قطر، امارات، اردن، بنگلادش، قزاقستان (هر کدام 2 دانشگاه)، اوگاندا، عمان، کویت، مراکش، کامرون، الجزایر و عراق (یک دانشگاه).

  • مجله دانشگاه های ایران

تعداد 16 دانشگاه جامع کشور در این رتبه­ بندی مشاهده می­ گردد که دانشگاه ­های تهران، تربیت مدرس، شیراز، فردوسی مشهد، تبریز، شهید بهشتی، اصفهان، بوعلی سینا، مازندران،گیلان، سمنان، کاشان، رازی کرمانشاه، باهنر کرمان، یزد، و ارومیه به ترتیب قرار دارند. از دانشگاه های علوم پزشکی نیز 12 دانشگاه و به ترتیب دانشگاه علوم پزشکی تهران، شهید بهشتی، ایران، مشهد، اصفهان، شیراز، تبریز، مازندران، کرمان، بقیة الله، کرمانشاه و جندی شاپور اهواز قرار دارند. از دانشگاه ­های صنعتی نیز 7 دانشگاه و به ترتیب دانشگاه ­های صنعتی شریف، اصفهان، امیرکبیر، علم و صنعت ایران، خواجه نصیرالدین طوسی، نوشیروانی بابل و سهند در این نظام رتبه ­بندی قرار دارند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 17 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: vetworld.ir شناسه مطلب: 567

به "حضور 35 دانشگاه ایرانی در نظام رتبه بندی دنیا اسلام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حضور 35 دانشگاه ایرانی در نظام رتبه بندی دنیا اسلام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید