دنیا ما پیرتر از آن چیزی است که تصور می کنید!

به گزارش مجله وتورلد، دیجیاتو نوشت: این مدل نو معماهای موجود در مدل فعلی تخمین عمر دنیا را حل می نماید.

دنیا ما پیرتر از آن چیزی است که تصور می کنید!

بسیاری از دانشمندان باور دارند که عمر دنیا ما از لحظه مه بانگ تا به امروز به حدود 13.7 میلیارد سال می رسد. اما حالا گروهی از محققان دانشگاه اتاوای کانادا با زیر سؤال بردن مدل های کنونی، عمر دنیا را در حدود دو برابر مقدار فعلی یعنی 26.7 میلیارد سال پیش بینی نموده اند تا بعضی از مسائل موجود در نظریه دنیا 13.7 میلیارد ساله را رفع نمایند.

سال هاست که اخترشناسان و فیزیک دانان عمر دنیا را با مقدار گیری زمان سپری شده از مه بانگ یا بیگ بنگ و آنالیز عمر کهن ترین ستارگان محاسبه می نمایند. عمر دنیا در سال 2021 با استفاده از تکنیک ها و فناوری های پیشرفته و مدل Lambda-CDM در حدود 13.797 میلیارد تخمین زده شد. ولی حالا دانشمندان دانشگاه اتاوا نظر دیگری را مطرح نموده اند.

در مدل دنیا 13.7 میلیارد ساله، وجود ستاره هایی مثل متوشالح بسیار عجیب است، چون سن آن ها بیشتر از سن دنیا به نظر می رسد. از طرف دیگر، تلسکوپ فضایی جیمز وب کهکشان هایی را پیدا نموده است که در مراحل بسیار پیشرفته تکاملی واقع شده است و مقدار آن ها به طرز شگفت آوری کوچک است.

نظریه نور خسته از فریتز زوئینکی می گوید سرخ گرایی نور کهکشان های دوردست به خاطر ازدست رفتن تدریجی انرژی فوتون ها در طی فواصل بسیار طولانی در کیهان حاصل می گردد. ولی این نظریه با مشاهدات ما تفاوت دارد.

مدل نو محاسبه عمر دنیا چگونه مسائل موجود را رفع می نماید؟

راجندرا گوپتا، استادیار فیزیک دانشکده علوم دانشگاه اتاوا که محقق اصلی این پژوهش بوده، دریافته است که اگر اجازه هم زیستی نظریه نور خسته با دنیا درحال انبساط را بدهیم، پذیرش مجدد سرخ گرایی به عنوان یک پدیده هیبریدی و نه پدیده ای محض که بر اثر انبساط به وجود آمده، ممکن می گردد.

گوپتا بعلاوه از ایده ثابت جفت سازی صحبت می نماید که فرضیه آن به وسیله پل دیراک مطرح شده است. ثابت های جفت سازی ازجمله ثابت های بنیادی علم فیزیک هستند که بر برهم کنش های میان ذرات حکم فرمایی می نمایند.

به گفته دیراک، این ثابت ها می توانند در طول زمان متفاوت باشند. اگر اجازه تکامل آن ها را بدهیم، پنجره زمانی برای تشکیل کهکشان های اولیه ای که با سرخ گرایی بالا به وسیله تلسکوپ جیمز وب دیده شده اند، از چند صد میلیون سال به چند میلیارد سال قابل افزایش است. در این حالت، راحت تر می توان سطح پیشرفت و مقدار کوچک این کهکشان ها را شرح داد.

به علاوه، گوپتا می گوید تفسیر سنتی ثابت کیهانی که به اثر انرژی تاریک بر انبساط دنیا اشاره می نماید نیز نیازمند اصلاح است. اعمال این تغییرات در مدل کیهانی به ما یاری می نماید تا معمای کهکشان های کوچک در ابتدای دنیا را حل کنیم و رصدهای دقیق تری داشته باشیم.

نتایج پژوهش حاضر به صورت مقاله ای در ژورنال Monthly Notices of the Royal Astronomical Society منتشر شده است.

227227

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 22 تیر 1402 بروزرسانی: 22 تیر 1402 گردآورنده: vetworld.ir شناسه مطلب: 2299

به "دنیا ما پیرتر از آن چیزی است که تصور می کنید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دنیا ما پیرتر از آن چیزی است که تصور می کنید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید