ترک خوردگی دندان، عارضه جدید کرونا؟!

به گزارش مجله دامپزشکی، این ویروس کرونا نیست که دندان ها را شکننده می نماید، بلکه اضطراب ناشی از تمام وقایعی که در اطرافمان می گذرد... سطح استرس را در همه بالا برده است.

ترک خوردگی دندان، عارضه جدید کرونا؟!

استرس و تنهایی ناشی از همه گیری کووید 19 بر سلامت روان بسیاری از مردم تاثیر منفی داشته است، اما اکنون دندانپزشک ها می گویند عواقب ویروس کرونا دامن بهداشت و سلامت دهان و دندان را نیز گرفته است.

به گزارش شبکه خبری سی ان ان، در طول شش ماه گذشته موارد ترک خوردگی دندان در ایالات متحده به شدت افزایش یافته است. دندانپزشکان می گویند این معضل ناشی از استرس اپیدمی ویروس کروناست.

دکتر پل کوُشگریان، جراح دهان و دندان در سان دیه گو، به سی ان ان گفته است که پیش از شیوع همه گیری، او در روز حدود یک دندان ترک خورده یا شکسته را درمان می نموده، اما اخیرا روزانه دو تا پنج نفر با این مشکل به او رجوع می نمایند.

دِرِک پیک، یک متخصص دیگر بهداشت دهان در ایالت آیوا، به این شبکه خبری می گوید که در مقایسه با سال گذشته، مرکز درمانی او با دو برابر موارد ترک خوردگی دندان در روز روبرو است؛ هرچند در مجموع تعداد بیماران کمتر شده است.

به گفته دکتر کوشگریان، این ویروس کرونا نیست که دندان ها را شنماینده می نماید، بلکه اضطراب ناشی از تمام وقایعی که در اطرافمان می گذرد... سطح استرس را در همه بالا برده است. دکتر کوشگریان می افزاید که بالا دریافت موارد ترک خوردگی دندان احتمالا به خاطر افزایش دندان قروچه ناشی از استرس است.

دندان قروچه فشار دادن دندان ها یا ساییدن آن ها بر یکدیگر است. علت این معضل همچنین می تواند طرز ایستادن یا نشستن فرد باشد. با توجه به این که بسیاری به ناچار از خانه کار می نمایند، پزشکان باید منتظر عواقب ایستادن یا نشستن غلط مردم باشند.

با توجه به ماهیت کووید 19 و توصیه های دولت ها برای ماندن در خانه، شاید جای تعجب نیست که خیلی ها از وحشت ابتلا به بیماری کمتر به دندانپزشک رجوع می نمایند.

برنامه یو اس ای تودی در اشاره به یک همه پرسی نشریه گاردین لایف گزارش داده است که هرچند از هر پنج بزرگسال دو نفر گفته اند که از ماه مارس به درمان احتیاج داشته اند، اما تنها یک نفرشان در جریان همه گیری به دندانپزشک رجوع نموده است.

اما پزشکان هشدار می دهند که با مرور زمان، مسائل دهان و دندان خطرناک تر و درمان آن پرهزینه تر می گردد. دندانپزشکان می گویند که دندان قروچه را می توان با استفاده از حایل های ویژه درمان کرد، اما مردم در کنار مسواک زدن و استفاده روزانه از نخ دندان، باید همچنین اهمیت مدیریت استرس را نیز مد نظر قرار دهند.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید
انتشار: 19 آبان 1399 بروزرسانی: 19 آبان 1399 گردآورنده: vetworld.ir شناسه مطلب: 1278

به "ترک خوردگی دندان، عارضه جدید کرونا؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترک خوردگی دندان، عارضه جدید کرونا؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید