ترکیه برای آمریکا جهت قبول آتش بس شرط تعیین کرده بود

به گزارش مجله دامپزشکی، یک مقام ترکیه ای مدعی شده آنکارا برای پذیرفتن توقف موقت عملیات در شمال سوریه برای واشنگتن شرط تعیین کرده بود.

ترکیه برای آمریکا جهت قبول آتش بس شرط تعیین کرده بود

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، گزارش یک رسانه انگلیسی بامداد شنبه (به وقت تهران) حاکی است ترکیه برای دولت آمریکا جهت پذیرفتن آتش بس موقت در شمال سوریه یک شرط تعیین کرده بود.

خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام ارشد ترکیه ای که اشاره ای به نام او نشده نوشته دولت رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه موافقت با توقف موقت عملیات در شمال سوریه را به این مشروط کرده بود که آمریکا بپذیرد هر گونه آتش بس، محدوده زمانی داشته باشد.

مایک پنس، معاون رئیس جمهور آمریکا پنجشنبه (25 مهرماه) گفت آنکارا و واشنگتن به توافقی برای برقراری آتش بس پنج روزه در شمال سوریه دست پیدا کرده اند.

پنس که در ترکیه در کنار پامپئو حضور داشت گفت: توقفی در عملیات نظامی برای 120 ساعت برقرار خواهد شد و همزمان، ایالات متحده خروج نیرو های ی. پ. گ. را از مناطق مورد نظر در منطقه امن تسهیل خواهد کرد. بعد از اتمام این مرحله، ترکیه موافقت کرده که آتش بس را دائمی کند.

مقام ترکیه ای به رویترز گفت: روشن بود که مصاحبه های پنس در ترکیه آسان نخواهد بود.

قبل از نشستن هواپیمای پنس در آنکارا ترکیه درخواست او برای برقراری آتش بس را رد و گفت مگر در صورت عقب نشینی 20 مایلی یگان های گروه ی. پ. گ از منطقه امن در سوریه، عملیات خود را متوقف نخواهد کرد.

مقام ترکیه ای که به دلیل حساسیت مسئله خواسته نامش پنهان بماند گفت: اختلافات زیادی در مصاحبه ها وجود داشتند، اما مسئله محوری اصرار ترکیه بر این بود که عدم موافقت با پذیرش آتش بس برای مدت نامعلوم بود.

او گفت: مرحله حساس در این جلسه زمانی بود که اردوغان گفت: دنبال توقف عملیات هستند برای آن ضرب الاجل تعیین کنید. اردوغان گفت که این ضرب الاجل می تواند 24 یا 48 ساعت باشد. پنس گفت که این چارچوب زمانی خیلی کوتاه است و من نمی توانم به تنهایی تصمیم بگیرم.

مقام ترکیه ای گفته که طرف ها خاتمه بر سر یک ضرب الاجل 120 ساعته (5 روزه) موافقت کردند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 10 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: vetworld.ir شناسه مطلب: 550

به "ترکیه برای آمریکا جهت قبول آتش بس شرط تعیین کرده بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترکیه برای آمریکا جهت قبول آتش بس شرط تعیین کرده بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید