تازه واردها مستقیم وارد معاملات بورسی نشوند

به گزارش مجله دامپزشکی، خبرنگاران/همدان یک کارشناس ارشد اقتصاد با بیان اینکه افراد تازه وارد نباید مستقیم وارد معاملات بورسی شوند، شرح داد: این افراد باید از صندوق های سرمایه گذاری استفاده نمایند که در این صندوق ها مدیر صندوق اطلاعات کافی و لازم را از بازار سرمایه دارد.

تازه واردها مستقیم وارد معاملات بورسی نشوند

فاطمه زارعی در نشست تخصصی چرا بورس به این روز افتاد؟ که در دفتر خبرنگاران برگزار گردید، با بیان اینکه بازار سرمایه از ارکان اقتصاد در تمام جهان است، اظهار کرد: با وجود اینکه سابقه ایران در بورس به سال های 47-46 بازمی گردد اما همچنان در این عرصه نوپا هستیم و در این دو سال است که تازه مردم با بورس آشنا شده اند به طوریکه بخشی از افراد از سال 97 به بعد وارد بورس شده اند.

وی با بیان اینکه بازار بورس تخصصی است اما افراد دانش لازم در این زمینه را ندارند، ادامه داد: وقتی فردی وارد بورس می گردد باید از تحلیل تکنیکال و بنیادی آگاهی داشته باشد چراکه به طور مستقیم به هسته معاملات وصل می گردد.

این فعال بازار سرمایه و بورس تبیین کرد: هیجانات بازار سرمایه بسیار زیاد است و افت و خیزهای زیادی دارد، شاخصی که در سه ماه اول سال داشتیم ناشی از هیجان زیاد ورود افراد برای کسب سود بیشتر بود.

وی با تأکید بر اینکه ضرر جزء لاینفک بازار سرمایه است، ادامه داد: بازار بورس حرکت سیکلی دارد و باید دانست ضرر جزء لاینفک بازار سرمایه است بنابراین باید دید افراد بلند مدت تر باشد.

دید بلندمدت سودآور است

وی با بیان اینکه دید بلندمدت سودآور خواهد بود، توصیح داد: اگر این مسئله بین مردم جا بیفتد فرایند بازار را بهتر درک می نمایند، افت و خیز حتی با تمام دخالت هایی که در آن انجام می گردد، فرایند بازار است.

این کارشناس ارشد اقتصاد در رابطه با نقش تازه واردها در فرایند نزولی این روزهای بازار سرمایه، اعلام کرد: در بازار هر کس به دنبال کسب سود است بنابراین نباید همه چیز را گردن تازه واردها بیندازیم بلکه تنها بخشی از مشکل بر دوش تازه واردهاست و بخشی دیگر این است که باید سرمایه ها راهنمایی و با برنامه بهتری وارد بازار می شد.

وی ادامه داد: ما ورود سرمایه به بورس را به فال نیک می گیریم چراکه اساساً رکن بازار سرمایه، جمع آوری سرمایه های سطح کشور و تخصیص سرمایه به بنگاه های مالی است.

تازه واردها مستقیم وارد معاملات نشوند

زارعی با بیان اینکه افراد تازه وارد نباید مستقیم وارد معاملات شوند، شرح داد: این افراد باید از صندوق های سرمایه گذاری استفاده نمایند که در این صندوق ها مدیر صندوق اطلاعات کافی و لازم را از بازار سرمایه دارد.

این فعال بازار سرمایه اعلام کرد: سرمایه ها باید راهنمایی می شد اما در مدت زمان کوتاهی حجم بالایی از این سرمایه وارد بورس شد و این سرعت، برنامه ریزی را از بازار گرفت.

وی با تأکید بر اینکه کسانی که وارد بازار سرمایه شدند با اعتماد وارد نشدند بلکه برای کسب سود ورود کردند، یادآور شد: به محض اینکه بازار مقداری فرایند صعودی می گیرد اعتمادهای از دست رفته دوباره برمی گردد.

زارعی با بیان اینکه بازار بورس و سرمایه یکی از المان های برجسته در بازارهایی براساس سیستم آزاد است، توضیح داد: در یک سیستم متمرکز انتظار نداشته باشیم بازار بورس خوب کار کند، ما متمرکز نیستیم بلکه سیستم مالی ما ترکیبی از مختلط و اسلامی است.

اخبار منفی روی مبتدی ها تأثیر می گذارد

یکی دیگر از فعالان بازار سرمایه نیز با حضور در دفتر خبرنگاران، با بیان اینکه هیچ چیزی نمی تواند جلوی فرایند بازار سرمایه را در میان مدت و بلندمدت بگیرد، گفت: آزادسازی 30 درصد دوم سهام عدالت، کاهش اعتبار مشتری ها توسط کارگزاری ها و رساندن درآمد صندوق های ثابت از 10 درصد به پنج درصد باعث شد صف فروش زیاد گردد.

حامد سالاری اظهار کرد: عرضه اولیه که معیار بازار است، سال گذشته نهایت 500 هزار نفر بود که از این افراد 10 درصد حرفه ای و 90 درصد از عامه جامعه بودند اما در حال حاضر تعداد افراد به شش میلیون نفر رسیده است.

وی با بیان اینکه اخبار منفی روی مبتدی ها تأثیر می گذارد، توضیح داد: آزادسازی 30 درصد دوم سهام عدالت، کاهش اعتبار مشتری ها توسط کارگزاری ها و رساندن درآمد صندوق های ثابت از 10 درصد به پنج درصد باعث شد صف فروش زیاد گردد.

سالاری با تأکید بر اینکه هیچ خبر خوب یا خبر بدی یا هیچ ارگانی در میان مدت و بلندمدت جلوی فرایند بازار را نمی گیرد و بازار راه خود را می رود، اعلام کرد: در معاملات بورسی باید برنامه و دید بلندمدت داشته و به آن پایبند باشیم تا بتوانیم سود خوبی کسب کنیم.

وی با بیان اینکه اینک مهمترین عامل این است که سهم های کوچک نیز با سهم های عظیم جمع گردد و افراد فقط روی سهم های عظیم تمرکز ننمایند، اعلام کرد: بازار سرمایه کاملاً تخصصی است و افراد باید برنامه معاملاتی داشته باشند و هنگام معامله تمام جوانب را بسنجند.

این فعال بازار سرمایه ادامه داد: قدرت نقدشوندگی از پارامترهای مهم در معاملات است و برای اینکه یک معامله تخصصی داشته باشیم باید این معیار را درنظر بگیریم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 7 آبان 1399 بروزرسانی: 7 آبان 1399 گردآورنده: vetworld.ir شناسه مطلب: 1250

به "تازه واردها مستقیم وارد معاملات بورسی نشوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تازه واردها مستقیم وارد معاملات بورسی نشوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید