تاثیر نوشیدن قهوه در مبارزه با سرطان کبد

به گزارش مجله دامپزشکی، پژوهشگران دانشگاه کوئینز بلفاست (Queens University Belfast) ایرلند شمالی در مطالعه اخیرشان اظهار نموده اند مصرف قهوه می تواند خطر ابتلا به سرطان کبد را تا 50 درصد کاهش دهد.

تاثیر نوشیدن قهوه در مبارزه با سرطان کبد

به گزارش، قهوه یکی از بزرگ ترین منابع آنتی اکسیدان ها در رژیم غذایی مدرن محسوب می گردد. محتوای آنتی اکسیدانی قهوه بسیار زیاد است و همین موضوع نیز باعث مفید بودن این ماده است. پژوهشگران اخیرا اظهار نموده اند مصرف یک فنجان قهوه در روز می تواند علاوه بر برطرف خستگی به کاهش خطر ابتلا به سرطان کبد نیز یاری کند. دانه قهوه حاوی پلی فنل (polyphenol) است که ممکن است جلوی تقسیم سلول های سرطانی را بگیرد.

محققان دانشگاه کوئینز بلفاست در مطالعه اخیرشان بیش از 500 هزار فرد که بیش از سه چهارم آن ها قهوه مصرف می کردند را مورد آنالیز قرار دادند.

دکتر اونا مک منامین (Una McMenamin) پژوهشگر این مطالعه گفت: ما طی این مطالعه دریافتیم احتمال ابتلا به سرطان کبد در افرادی که قهوه مصرف می نمایند 50 درصد کمتر است.

کیم تو تران (Kim Tu Tran) نویسنده اصلی این مطالعه گفت: خبر خوش برای افرادی که عادت به نوشیدن قهوه دارند این است که این عادت برای سلامتی آن ها بسیار خوب است چراکه قهوه حاوی آنتی اکسیدان و کافئین است که ممکن است در برابر سرطان کبد از آن ها محافظت کند. مصرف قهوه بیش از ترک سیگار و ترک مصرف الکل و کاهش وزن از سرطان کبد جلوگیری می نماید.

طی این مطالعه پژوهشگران 365 هزار و 157 فرد را که عادت به نوشیدن روزانه قهوه داشتند و 100 هزار فرد را که قهوه نمی نوشیدند را مورد آنالیز قرار دادند.

در آن موقع 88 نفر از افراد مذکور مبتلا به سرطان کبد بودند. پژوهشگران دریافتند قهوه در افرادیکه روزانه قهوه می نوشیدند تا 50 درصد سبب کاهش رشد ابتلا به سرطان کبد شده بود.

البته این نخستین بار نیست که فواید شگفت انگیز قهوه اثبات می گردد چراکه چندی پیش نیز پژوهشگران آمریکایی اظهار نموده بودند ترکیبات موجود در پوسته دانه قهوه می تواند التهاب را در سلول های موش ها مهار کند. این پژوهش نشان داد هنگامی که سلول های چربی موش ها در معرض ترکیبات استخراج شده از پوسته دانه قهوه موسوم به پروتوکاتکویک اسید (PCA) و گالیک اسید (Gallic acid) قرار می گیرند، التهاب ناشی از چربی آن ها کاهش می یابد و جذب گلوکز و حساسیت انسولین آن ها نیز بهتر می گردد.

یافته های این مطالعه در مجله British Journal of Cancer منتشر شد.

منبع: ایسنا

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 7 دی 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: vetworld.ir شناسه مطلب: 607

به "تاثیر نوشیدن قهوه در مبارزه با سرطان کبد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاثیر نوشیدن قهوه در مبارزه با سرطان کبد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید